Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słoń leśny, którego szczątki odkryto na budowie II linii metra, będzie miał swój mural. Rozstrzygnięto konkurs

Monika Golonka
Monika Golonka
Zwycięski projekt ozdobi ścianę budynku przy ul. Skierniewickiej.
Zwycięski projekt ozdobi ścianę budynku przy ul. Skierniewickiej. UM Warszawa/materiały prasowe
Rozstrzygnięto konkurs na mural upamiętniający odnalezienie szczątków słonia leśnego na warszawskiej Woli. Zwycięski projekt ozdobi ścianę budynku przy ul. Skierniewickiej. Więcej informacji poniżej.

Mural, upamiętniający prehistoryczne znalezisko, to pomysł burmistrza i Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami na Woli. Dzielnica zorganizowała konkurs, w ramach którego uczestnicy mieli stworzyć projekt pod tytułem "Wolskie odkrycie - prehistoryczne życie".

Komisja najlepiej oceniła pracę Marty Żylskiej, absolwentki historii sztuki oraz sztuki mediów na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Projekt jej autorstwa niebawem ozdobi ścianę budynku przy ul. Skierniewickiej 11. Laureatka otrzymała też od dzielnicy nagrodę w wysokości 5000 zł.

Mural ma powstać jeszcze w tym roku. – W najbliższym czasie wyłonimy wykonawcę, czekamy również na decyzję ornitologiczną i przystępujemy do pracy – mówi Mateusz Matejewski, dyrektor ZGN Wola. – Mural powstanie po zakończeniu sezonu lęgowego ptaków, a jeśli uda się uzyskać wcześniej opinię ornitologiczną, że budki dla jeżyków nie są zasiedlone przez ptaki, to do pracy przystąpimy wcześniej tj. w okresie wczesnojesiennym.

Szczątki słonia leśnego. Niezwykle znalezisko na budowie metra

Szczątki odnaleziono w grudniu 2018 r., podczas prac przy budowie stacji metra Płocka. Sześć metrów pod ziemią robotnicy natknęli się na fragmenty szkieletu i kość miednicy prehistorycznego ssaka.

STORYFUL/x-news

Początkowo przypuszczano, że kości należą do mamuta, jednak po przeprowadzeniu badań okazało się, że są to szczątki samicy słonia leśnego, która żyła na terenie dzisiejszej Woli około 120 tys. lat temu. Zwierzęta te mierzyły nawet 4,5 metra wysokości i ważyły do 7 ton.

ZOBACZ TEŻ:

Kość mamuta na budowie metra w Warszawie. Niezwykłe znalezis...

Obecnie szczątki prehistorycznego ssaka można oglądać w Państwowym Muzeum Archeologicznym. Na stacji metra Płocka znajdzie się z kolei ich replika wydrukowana w technologii 3D - kości zostaną wyeksponowane w gablocie podłogowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto