Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ślub w czasie pandemii w Warszawie. Jak wygląda ceremonia?

Redakcja
fot. pixabay.com
Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany wielu młodym parom planującym zawarcie związku małżeńskiego. W marcu władze Warszawy podjęły decyzję o zamknięciu Urzędu Stanu Cywilnego, a obostrzenia wprowadzone przez rząd wykluczały organizację dużych, rodzinnych imprez. Plany związane z ceremonią ślubu oraz wesela musiały zostać przesunięte w czasie - nawet, jeśli niemal wszystko było już dopięte na ostatni guzik.

Miłość w czasach zarazy. Jak wygląda organizacja ślubu w dobie koronawirusa?

Choć COVID-19 rozprzestrzenia się "w najlepsze", to za sprawą tzw. odmrażania gospodarki, od pewnego czasu młode pary znów mogą planować ceremonie ślubne. Dokładnie od 3 czerwca bieżącego roku rząd umożliwił przyszłym nowożeńcom organizację wesel. Organizatorzy takiego przyjęcia są jednak zobowiązani zapewnić bezpieczeństwo zarówno obsłudze imprezy, jak i zaproszonym gościom. Według wytycznych Ministerstwa Rozwoju, planując ślub i wesele w czasie epidemii należy między innymi:

  • przestrzegać określonej liczby uczestników imprezy (do 150 osób)
  • poinformować gości i obsługę, że w imprezie nie mogą brać udziału osoby chore na COVID-19, zakażone SARS-CoV-2, przebywające w kwarantannie, izolacji
  • dokonać wszelkich starań, aby przy jednym stole zasiadały razem osoby z tej samej rodziny lub z jednego gospodarstwa domowego
  • zapewnić płyn dezynfekcyjny w sali jadalnianej i przy toaletach
  • dostosować liczbę kelnerów do liczby gości; 1 kelner na nie więcej niż 15 osób

Ponadto w trakcie ceremonii organizatorzy i obsługa powinni nosić maseczki lub środki ochrony ust i nosa wskazane w obowiązujących regulacjach prawnych. Obsługa wesela powinna zachowywać bezpieczną odległość od pozostałych gości - minimum 2 metry. Wskazane jest jak najczęstsze wietrzenie pomieszczenia, w jakim odbywać będzie się wesele.

Co zrobić, gdy któryś z gości weselnych nagle poczuje się gorzej?

- W przypadku stwierdzenia wyraźnych oznak choroby jak uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, osoba nie powinna zostać wpuszczona na teren obiektu - czytamy w wytycznych resortu.

Następnie należy zadbać o niezwłoczną konsultację z lekarzem.

Incydent powinien zostać również zgłoszony kierownikom obiektu, którzy następnie powinni ustalić, w jakim obszarze poruszała się i przebywała dana osoba. Następnie obsługa ma obowiązek dokonać rutynowego sprzątania - zgodnie z takimi procedurami, jak np. dezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.)

Pechowi nowożeńcy

O największym pechu mówić mogą pary, których wesela nie mogły się odbyć ze względu na panujące w ostatnich miesiącach obostrzenia sanitarne. Według specjalistów z branży ślubnej, termin oczekiwania na wymarzoną salę może wynosi ok. 2-3 lata, a niekiedy nawet i dłużej.

- Kwietniowe imprezy zostały odwołane i przeniesione na inny termin. Przyszłe pary młode odwołują także wesela zaplanowane na maj. Niektórzy nowożeńcy dla bezpieczeństwa przekładają ceremonię na sierpień. Da się zauważyć panikę - tłumaczył NaM w marcu Marcin Kutra - manager podwarszawskiego Hotelu Venecia Palace.

Dorota Wróbel - właścicielka salonu sukien ślubnych z ponad 15-letnim stażem tłumaczy realia organizacji ślubu w czasie pandemii koronawirusa:

Ślub i wesele w Warszawie 2020 - jak znaleźć salę?

Czy zatem w tak gorącym okresie, można znaleźć wolną salę weselną w Warszawie? Okazuje się, że... nie jest to niemożliwe! Wolne terminy w salach weselnych i oferty obsługi ślubów last minute są dostępne m.in. właśnie za sprawą wielu odwołanych czy przeniesionych na inny termin ceremonii. W znalezieniu dostępnych sal i terminów z pewnością pomogą doświadczeni konsultanci ślubni. Poszukiwania można jednak prowadzić też na własną rękę - np. za pośrednictwem portali ogłoszeniowych specjalizujących się w branży ślubno-weselnej.

Dowodem na to może być oferta Sali weselnej "Lawendowy Pałacyk", według której dysponują oni jeszcze wolnymi terminami na 2020 rok. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji nie możemy być zbytnio wybredni i będziemy zmuszeni zaakceptować z góry narzucone daty. Aktualne terminy last minute na zorganizowanie ślubu w Warszawie to:

  • 31.07.2020
  • 29.08.2020

Ślub plenerowy lub ceremonia domowa - sposób na ratunek?

Dobrą alternatywą dla tradycyjnej ceremonii w sali weselnej może być ślub plenerowy. Jak informuje Polskie Stowarzyszenie Konsultantów Ślubnych - śluby cywilne w plenerze można organizować w naszym kraju od roku 2015. Nierzadko jest to połączone właśnie z weselem na świeżym powietrzu. Taki rodzaj zawierania sakramentu małżeństwa cieszy się coraz większą popularnością wśród młodych par.

Śluby plenerowe owiane są nie tylko niepowtarzalną otoczką i niezwykle urokliwym klimatem, ale w obecnych warunkach stanowią również pewien środek ostrożności w kontekście rozprzestrzenia się wirusa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką ceremonię zaaranżować również we własnym ogrodzie w domu prywatnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto