Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smaczny Szczecin: Jak zrobić dobrą pizzę? Nie spiesz się

Paulina Targaszewska
Paulina Targaszewska
Ryszard Pilecki, miłośnik kuchni, organizator pokazów kulinarnych
Ryszard Pilecki, miłośnik kuchni, organizator pokazów kulinarnych Tomasz Lazar
Rozmowa z Ryszardem Pileckim, miłośnikiem kuchni, organizatorem pokazów kulinarnych, który opowiada o tym, jak zrobić dobrą pizzę.

Wideo nakręcone w restauracji Biesiadowo
- Kiedy narodziła się pizza i skąd tak właściwie pochodzi? Mówi się, że jest głównym przysmakiem Włochów, ale ma ponoć greckie korzenie.

- Pizza "narodziła się" bardzo dawno temu. Pierwsza pizza bardzo różni się od tej, którą zajadamy się obecnie. Ta dawna, nazwijmy to historyczna pizza, była ciastem, czasem pieczywem lub pitą z dodatkami. Wiele państw miało jej swoje odpowiedniki w postaci różnego rodzaju pieczywa. Jeśli więc, ktoś w dawnej greckiej picie upatruje pizzy, to ma w tym trochę racji. Popularna, znana obecnie pizza jest jednak kojarzona głównie z Włochami. Obecnie pizzę tworzy się głównie z ciasta drożdżowego, na którym układa się różne dodatki.

- Ile jest rodzajów pizzy?
- Tradycyjna pizza jest jedna - cienkie ciasto, sos pomidorowy i mała ilość dodatków. Możemy oczywiście stosować różne grubości ciasta i dodatki, wtedy pizza zmienia swój smak i nazwę. Ta tradycyjna jest jednak tylko jedna.


Zobcz także: Najlepsza pizza w Szczecinie to... [wideo]


- Idealne ciasto do pizzy jest zawsze drożdżowe?

- Obecnie ciasto do pizzy robi się z dodatkiem drożdży. Dawniej przy robieniu pizzy nie dodawano drożdży do ciasta, było ono wtedy bardzo twarde. Teraz, dzięki drożdżom, ciasto jest bardziej pulchne, lepiej rośnie, łatwiej się je formuje w fazie produkcji.

- Jaki jest sekret idealnej pizzy? Najważniejsze jest tu przede wszystkim ciasto?

- Ciasto jest ważne, ale nie tylko. Ono jest oczywiście podstawą. Pizza robiona na świeżym, smacznym cieście zawsze będzie lepiej smakować. Tak jak świeży chleb, wypiekany tradycyjnie w piekarni, zawsze będzie pyszny. W przypadku pizzy ważne są jednak także dodatki. Ważne jest, żeby były świeże, miały dobrą jakość. Nie można też przesadzić z ilością dodatków. Pamiętajmy, że dodatki to dodatki, a nie główny składnik. Głównym składnikiem - podstawą przy pizzy jest ciasto z sosem pomidorowym i serem mozzarellą.

- Jakie są najpopularniejsze smaki pizzy?
- Wielką popularnością od dłuższego czasu cieszy się margherita, czyli pizza z sosem pomidorowym i serem mozzarellą. Nawet dzieci kochają margheritę. Jest delikatna, smaczna, lekka. W przypadku każdej innej pizzy ludzie kierują się już swoim gustem kulinarnym. Chętnie dodają kurczaka, salami, szynkę, pieczarki, cebulę czy oliwki. Kombinacji jest mnóstwo.

- Jak szybko i łatwo stworzyć idealne ciasto do pizzy?

- Mam pewien łatwy i sprawdzony sposób. Potrzebujemy 1 kg maki, 0,5 l wody, 50 ml oleju, 8 g drożdży, łyżeczkę cukru i szczyptę soli. Składniki łączymy ze sobą, dobrze wyrabiając na stolnicy. Wyjmujemy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na ok. 20 minut. Następnie ręcznie formujemy placki takie na ok. 30 cm średnicy i pół cm grubości, podsypując mąką krupczatką. I gotowe! Każdemu powinno się udać.

Zpnacz również: Promocje w szczecińskich pizzeriach

- Jakie są wariacje na temat pizzy?
- Wariacji na temat pizzy jest sporo. Cokolwiek stworzymy z ciasta na pizzę, ale nie będzie to tradycyjny płaski placek, już na dobrą sprawę nie będzie typową pizzą. Robi się np. pizzę w formie wielkiego pieroga - wówczas składniki pizzy lądują w jego środku. Można też zrobić strudla albo małe pizzowe pierożki, które kształtem przypominają te tradycyjne, bożonarodzeniowe. Ciasto do pizzy jest plastyczne, można je zastosować na wiele sposobów. Ważne jest tylko to, aby mądrze połączyć składniki. Jeśli dodajemy do pizzowego wymysłu rybę to połączmy ją ciekawie z dobrej jakości wędzonym boczkiem - to będzie smaczna i oryginalna kombinacja, ale już nie łączmy tego z kapustą kiszoną, bo nie będzie to smaczne.

- Pizza jest pyszna, ale też bardzo kaloryczna. Da się ją wykonać w wersji light?
- Oczywiście możemy stworzyć pizzę, która będzie niskokaloryczna, ale nigdy nie będzie ona do końca zdrowa. Pamiętajmy, że pizza to przede wszystkim ciasto, którego w diecie nie powinno być zbyt wiele. Ciasto przy pizzy powinniśmy dobrze rozwałkować, tak aby sam placek był bardzo cienki. Dzięki temu ciasta nie będzie dużo. Jako dodatki możemy zastosować same warzywa lub dodać rybę, ograniczyć mozzarellę, wówczas taka pizza nie będzie kaloryczna. Szczególnie ważna jest tu ilość mozzarelli, bo to właśnie ser jest w pizzy bardzo kaloryczny.

- Możemy zamienić mozzarellę na inny ser?
- Jeśli chcemy zrobić dobrą pizzę, to pysznego sera mozzarella nie powinniśmy zamieniać na żaden inny. Taki regionalny, włoski ser trudno zastąpić. W domowych warunkach możemy jednak zamiast mozzarelli dodać inny starty, ser np. gouda, musimy się jednak liczyć wówczas z tym, że smak takiej pizzy będzie inny.

- Jakich błędów nie popełniać przy pieczeniu pizzy?
- Przede wszystkim nie możemy się spieszyć. Ciasto drożdżowe musi przynajmniej odpocząć, ok. pół godziny na stole, później najlepiej w lodówce. Dopiero z takie ciasta możemy przygotowywać pizzę. Niestety wiele osób o tym nie pamięta, nie są w stanie poczekać aż ciasto swoje odpocznie. Drugą sprawą jest wkładanie pizzy do dobrze nagrzanego piekarnika. Jeśli wsadzimy ją do zimnego piekarnika, zanim pizza zacznie się piec, będzie się gotować i po prostu pizza może się nam nie udać. Aby wszystko poszło sprawnie polecam też używać do formowania pizzy mąki krupczatki, która jest grubsza, nie klei się i dzięki niej pizza dobrze odchodzi od blaszki. Jeśli zatem zastosujemy dobre składniki, damy ciastu odpocząć, a pizzę wsadzimy do rozgrzanego piekarnika to niemal nie ma szans aby coś poszło nie tak.

)

Przepisy naszych Internautów nadesłane na konkurs: "Pokaż pizzę, wygraj pizzę. Wyniki"

Przepis na pizzę

Przepis na domową pizzę przesłany przez naszą Czytelniczkę, panią Karolinę:
Składniki na ciasto (na 2 pizze):

1kg mąki
1 szklanka wody
1 szklanka mleka
6 łyżek oleju
4 płaskie łyżki cukru
3 płaskie łyżeczki soli
25g świeżych drożdży (jeśli chcemy uzyskać grubsze ciasto
dodajemy podwójną porcję drożdży)
dodatkowe składniki, które układamy na końcu na pizzy
dobieramy według własnego gustu. Mogą to być plastry sera,
plastry szynki, cebula, oliwki, salami, pieczarki, kawałki
kurczaka czy kawałki ananasa
Przygotowanie:
1. mąkę wsypujemy do miski i robimy duży dołek. Mleko i cukier grzejemy, żeby było ciepłe ale nie gorące, dodajemy drożdże i dobrze je rozpuszczamy. Wlewamy do dołka i dokładnie przysypujemy mąką.
2. Przykrywamy miskę ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do momentu gdy mąka popęka. (około 20 minut w pobliżu ciepłego kaloryfera).
3. Dodajemy pozostałe składniki i zagniatamy na gładkie ciasto i pozostawiamy w misce do wyrośnięcia na około 30 minut.
4. Rozwałkowujemy bez posypywania mąką (dzięki olejowi się nie przykleja).
5. Blachę smarujemy olejem. NIE SYPIEMY MĄKĄ!
6. Ciasto wykładamy na blachę.
7. Smarujemy sosem pomidorowym i posypujemy oregano. Następnie dodajemy ulubione składniki i wstawiamy pizzę do piekarnika.
8. Pieczemy około 20-25 minut w termoobiegu na 160 w normalnym piekarniku na 180
9. Dodatki pozostawiamy do indywidualnego wyboru. Możemy np. podzielić pizzę na części i zrobić osobny przysmak dla każdego z domowników.
10. Pozostałe kawałki można zamrozić i odgrzać w późniejszym czasie.

Smacznego!!!


Zobacz również:


Smaczny Szczecin - serwis specjalny


od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto