Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmieci w Warszawie. Ponad pół miliona kary za nieprawidłową segregację odpadów. „To niesprawiedliwe”

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Krystian Dobuszyński / archiwum
W drugiej połowie 2022 roku nałożono pół miliona „opłaty podwyższonej” za złą segregację odpadów. W tym roku – tylko na Ursynowie – kary wynoszą już ponad 100 tys. złotych.

Tylko w drugim półroczu 2022, we wszystkich dzielnicowych urzędach m. st. Warszawy wydano 42 decyzje w sprawie złego segregowania odpadów. Kary - a właściwie „opłaty podwyższone” - wynoszą aż 507 999,76 złotych. Tyle zapłacili mieszkańcy poszczególnych wspólnot. Trzeba dodać, że w sumie wszczęto aż 72 postępowania. Niektóre jeszcze się nie zakończyły. To oznacza, że finalna kwota kar będzie zapewne jeszcze wyższa.

Szczegóły poznał radny Maciej Antosiuk z Projektu Ursynów, dopytując o kwestie segregowania śmieci ratusz. W piśmie podpisanym przez Roberta Kempę, burmistrza Ursynowa, czytamy, że obowiązek nakładania kar wynika z ustawy. „Organ podatkowy nie może zaprzestać stosowania ww. przepisów tj. nakładania opłaty podwyższonej w przypadku braku segregacji odpadów komunalnych” - tłumaczy. Następnie powołuje się na wyroki sądów administracyjnych w tej sprawie.

Z pisma dowiadujemy się, że na Ursynowie w 2022 roku nie wszczęto żadnego postępowania. W tym roku jest już inaczej. Postępowań było pięć, a czego cztery zakończyły się nałożeniem kary. W sumie było to aż 100 tys. złotych, które muszą zapłacić wspólnoty. W tym przypadku istnieje bowiem odpowiedzialność zbiorowa całej wspólnoty.

- Uważamy, że stosowanie zbiorowej odpowiedzialności wobec zwykłych mieszkańców jest niesprawiedliwe – mówią nam przedstawiciele stowarzyszenia Projekt Ursynów. - System gospodarki odpadami komunalnymi w Warszawie jest uciążliwy dla mieszkańców - miesięczne opłaty wynoszą aż 85 zł od lokalu, do tego w ostatnich miesiącach spływają do nas informacje o stosowaniu kar za brak segregacji. Bardzo trudno zweryfikować zasadność kar, bo urzędnicy nie chcą podawać szczegółów. Obawiamy się, że to skok na kasę urzędników – dodaje.

Społecznicy proponują, by obniżyć koszty gospodarowania odpadami. Proponują, by przestać wywozić śmieci do wysypisk odległych od Warszawy o setki kilometrów.

- Dodatkowo urzędnicy powinny ostrzegać mieszkańców przed ostatecznym wlepieniem kar – słyszymy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto