Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmieci zalewają Warszawę. Kiedy skończy się ten koszmar?

Redakcja
Śmieci zalewają Warszawę. Kiedy skończy się ten koszmar?
Śmieci zalewają Warszawę. Kiedy skończy się ten koszmar? Arkadiusz Wojtasiewicz / Archiwum PPG
Informujecie nas o zalegających śmieciach w Warszawie i braku planowanego odbioru zanieczyszczeń spod Waszych domów. Podobne informacje docierają do Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Warszawa boryka się z problemem zanieczyszczeń, dlatego sprawdziliśmy - co zrobić w takiej sytuacji oraz spytaliśmy Urząd Miasta - kiedy możemy spodziewać się rozwiązania "śmieciowego" problemu.

Pod koniec 2018 roku Warszawa zaczęła wprowadzać nowe zasady gospodarowania odpadami. Na początku roku czytaliśmy w oficjalnych komunikatach Urzędu Miasta, że mieszkańcy stolicy od 1 stycznia 2019 r. mają zagwarantowany odbiór odpadów a priorytetem dla stołecznego ratusza jest zapewnienie ciągłości odbioru odpadów. - Od 1 stycznia wchodzi w życie system 5-frakcyjny. Nowe zasady segregacji odpadów w Warszawie będą wdrażane stopniowo. Przejście na nowy system może potrwać parę tygodni. Wprowadzenie nowego systemu będzie monitorowane - pisali wówczas urzędnicy.

Dziś, w połowie sierpnia 2019, mija kilka miesięcy od czasu kiedy warszawiacy musieli dostosować się do zmian. Pomimo, że prawie 90% Polaków deklaruje chęć segregacji śmieci a w przydomowych śmietnikach widać, jak segregujemy odpady, w wielu miejscach można zaobserwować przepełnione kosze i zalegające odpady. Z taką sytuacją mamy do czynienia m.in. w Śródmieściu, na Ochocie, na Bielanach czy na Mokotowie.

Komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska

W związku z zaistniałą sytuacją WIOŚ opublikował komunikat, w którym informuje, co należy robić jeśli w naszej okolicy zalegają nieczystości. Czytamy w nim, że:
"Reklamacje dotyczące niewłaściwego świadczenia usług przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne należy zgłaszać:
- telefonicznie na numer 19115,
- za pomocą poczty elektronicznej, w tym za pomocą portalu warszawa19115.pl,
- pisemnie lub osobiście w Urzędzie m.st. Warszawy i Urzędach Dzielnic m.st. Warszawy,
w terminie 7 dni od dnia ich stwierdzenia. Zgłoszenie powinno zawierać w szczególności adres nieruchomości, której dotyczy zgłoszenie, datę wystąpienia i opis nieprawidłowości oraz w miarę możliwości dowody potwierdzające zaistnienie nieprawidłowości."

WIOŚ tłumaczy, że zgodnie z art. 6s ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, "w przypadku gdy gmina nie realizuje obowiązku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, właściciel nieruchomości jest obowiązany do przekazania odpadów komunalnych, na koszt gminy, podmiotowi odbierającemu odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanemu do rejestru działalności regulowanej."

W komunikacie czytamy też, że informacje o firmach odbierających odpady powinny znaleźć się na stronie internetowej. W Warszawie informacje znajdują się na stronie internetowej BIP."

Kiedy koszmar się skończy?

Jakiś czas temu pisaliśmy, że pod koniec 2018 stolica stanęła przed poważnym kryzysem, bowiem pozwolenie na odbiór śmieci posiadała wtedy tylko jedna firma (tylko ona była odpowiednio przystosowana do zmian, jakie zaszły w przepisach dotyczących gospodarowania odpadami). Obowiązek oczyszczania naszych kontenerów miały przejmować od Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania stopniowo firmy prywatne. Te dostały czas na dostosowanie się do nowych wymogów segregacji odpadów. Zbyt mała liczba firm gotowych do wywozu śmieci skutkowała przepełnionymi koszami i buntem pracowników MPO, którzy pracować musieli znacznie więcej niż przed wprowadzeniem nowych przepisów.

Kiedy możemy spodziewać się reakcji miasta w tej sprawie? O to zapytaliśmy urzędników.
- Operatorzy odbierający odpady komunalne reagują na wszystkie zgłoszenia, które mieszkańcy przekazują za pomocą systemu Warszawa 19115. Liczba odnotowanych reklamacji znacząco spadła – ostatnio na 110 tys. punktów odbioru w całej stolicy zarejestrowaliśmy poniżej 0,1% przypadków nieprawidłowości. Incydenty wynikają m.in. z braku możliwości podjazdu pod Miejsce Gospodarowania Odpadami, np. wjazd na osiedle został zastawiony samochodami. Od lipca 2019 w czterech dzielnicach Warszawy pracują nowi operatorzy, których zadaniem było dostosowanie odbiorów i harmonogramów do wpływających zgłoszeń. Cyklicznie spotykamy się z przedstawicielami wszystkich współpracujących firm, by przeanalizować bieżącą sytuację - informuje Dominika Wiśniewska z Urzędu m.st. Warszawy i dodaje: Od lipca wprowadziliśmy kilka też usprawnień w obsłudze Warszawa 19115, by móc szybciej interweniować na zgłoszenia.

Reakcje mieszkańców, które wpływają do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 są przekazywane automatycznie do operatorów. Wyszkoleni konsultanci wyjaśniają przypadki i ustalają ewentualne nadprogramowe odbiory.

POJEMNIK NA ODPADY ZMIESZANE
Do tego pojemnika wrzucaj tylko to, czego nie udało się rozdzielić do pojemników na odpady segregowane lub czego nie możecie oddać do PSZOK-u lub MPSZOK-u (co to jest, dowiecie się dalej). 

możemy wrzucać:
- resztki mięsne i kości
- mokry lub zabrudzony papier
- zużyte materiały higieniczne
- pieluchy jednorazowe
- żwirek z kuwet dla zwierząt
- fajans
- potłuczone szkło i lustra 
- tekstylia 

nie możemy wrzucać:
- sprzętu elektrycznego i elektronicznego
- AGD 
- baterii i akumulatorów
- odpadów budowlanych i remontowych
- opadów zielonych
- leków i chemikaliów 

Wiesz już wszystko? Sprawdź swoją wiedzę w quizie! Sprawdź, czy rozumiesz nowe zasady segregacji śmieci [SUPER TRUDNY QUIZ]

Nowe zasady segregowania śmieci 2019 w Warszawie. Jak popraw...

Wcześniej na ten temat pisaliśmy:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto