Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Śmieciarz" - świąteczna tradycja czy wandalizm?

Redakcja
Jednym ze zwyczajów świątecznych, które zachowały się na Podkarpaciu jest tzw "Śmieciarz ". Niestety jego dzisiejsza forma znacznie odbiega od tradycji.

W zależności od regionu zwyczaj "Śmieciarza" obchodzony był po pasterce lub 26 grudnia (tzw. Szczepana) rano. Polegał on na tym, że po wsiach chodzili "śmieciarze" lub "zamiatacze", czyli młodzi mężczyźni, którzy rozrzucali sieczkę bądź słomę po podwórzach lub w domach panien. W taki niewyszukany sposób zabiegali o ich względy.  Niestety, to co kiedyś było tradycją świąteczną, dziś przerodziło sie w chuligańskie wybryki. Bo jak inaczej można nazwać przewracanie koszy na śmieci, ściąganie bram i bramek lub dewastację znaków drogowych?
W wielu miejscowościach trudno dziś o słomę czy sieczkę, więc młodzieńcy w inny sposób kultywują ten świąteczny zwyczaj. Oczywiście zwyczaj dzisiejszego "śmieciarza " nie dotyczy juz tylko "panien na wydaniu", bo zdarza się często, że wybryki dotykają też osób starszych czy schorowanych.
Chuligani, bo błędem byłoby chyba użycie słowa "śmieciarze", to w większości chłopcy w wieku 14-18 lat, którzy zamiast grzecznie wrócić np. po pasterce do domu - rozpoczynają swoją "wycieczkę" po okolicy dewastując to co napotkają na swojej drodze.
Ludzie próbują zabezpieczyć się przed wizytą nieproszonych gości - zabezpieczają bramy, chowają kosze na śmieci, usuwają ze swojego podwórka wszystko co można przenieść. Jednak, jak mówi stare powiedzenie, dla chcącego nic trudnego więc młodzieńcy zawsze na swej drodze znajdą coś co można przewrócić, wysypać, czy przenieść kilkaset metrów dalej. To co dla nich jest "żartem" dla wielu jest zwykłym aktem wandalizmu. Bo niestety wiele osób świąteczny poranek musi zacząć od przeglądnięcia swojego podwórka. A gdy okaże się, że np zginęła brama czy ławka sprzed domu - to zamiast zjeść śniadanie z rodziną - trzeba jej poszukać. Czy tak powinien wyglądać świąteczny poranek?
Również służby drogowe po świętach zmuszone są do ponownego ustawienia znaków drogowych, czy  uprzątnięcia rozwalonych śmieci . 
Mówi się, że należy powracać do tradycji lub kontynuować zwyczaje naszych przodków. Jednak dzisiejszy zwyczaj "śmieciarza" w opinii wielu osób powinien chyba całkowicie zniknąć z naszego życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Śmieciarz" - świąteczna tradycja czy wandalizm? - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto