Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog, Mazowsze. Jakim powietrzem oddychają mieszkańcy? Fatalne dane z warszawskiego obważanka

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Jakim powietrzem oddychają mieszkańcy aglomeracji warszawskiej? Po raz kolejny sprawdzą to aktywiści zrzeszeni w Polskim Alarmie Smogowym. 5 stycznia w trasę wyruszyły "mobile płuca" pokazujące jakie zanieczyszczenia unoszą się w powietrzu w wybranych miejscowościach. Na początek pyłomierz został zainstalowany w Łomiankach, po dwóch tygodniach instalacja trafi do kolejnych miast. Szczegóły poniżej.

To kolejny rok, w którym aktywiści lokalnych alarmów smogowych zrzeszonych w Polskim Alarmie Smogowym badają zanieczyszczenie powietrza w aglomeracji warszawskiej. Pyłomierz - w formie kilkumetrowego modelu ludzkich płuc - został zainstalowany 5 stycznia w Łomiankach. Płuca pokryte są białą, przepuszczalną tkaniną, która w czasie dwutygodniowego pobytu zaczernia się i pokrywa zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu.

W warszawskim "obwarzanku" pomiarowe stacje Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska znajdują się tylko w kilku miastach. Nie znamy jakości powietrza w pozostałych miejscowościach, dlatego bardzo zależało nam na pomiarach w takich miejscach. Pomiary jakie prowadziliśmy w poprzednim sezonie grzewczym w ośmiu miejscowościach podwarszawskich pokazały, że w okresie grzewczym jakość powietrza wieczorem i nocą jest tragiczna. Właściwie we wszystkich miejscowościach odnotowaliśmy wysokie stężenia w godzinach wieczornych. Zdarzały się kilkukrotne przekroczenia dopuszczalnej normy stężeń zanieczyszczeń - podkreśliła Paulina Mroczkowska z Legionowskiego Alarmu Smogowego.

Zobaczcie też: Warszawa wciąż dusi się w smogu. Brak postępów w likwidacji "kopciuchów" w stolicy. "Warszawiacy nie kwapią się do wymiany"

Rafał Piotrowski, aktywista Łomiankowskiego Alarmu Smogowego, potwierdził, że Łomiankach jest lokalna sieć czujników komercyjnych, która orientacyjnie pomaga mieszkańcom sprawdzać stan jakości powietrza przed aktywnościami na dworze. Wierzymy, że przeprowadzanie pomiarów urządzeniami o wyższym poziomie zaufania pozwoli potwierdzić faktyczny stan powietrza w naszej gminie, która jak wiele mniejszych miejscowości boryka się z problemem niskiej emisji pochodzącej z kotłów grzewczych i kominków. Jak pokazały dotychczasowe doświadczenia uświadomienie sobie skali problemu jest kluczowym krokiem w jego rozwiązaniu - powiedział

Urządzenie trafi również do Nowego Dworu Mazowieckiego (od 19 stycznia), później do Wołomina (od 2 lutego) i Milanówka (od 16 lutego). W poprzednich latach płuca były także w Warszawie. Stały m.in. przy Centrum Zdrowia Dziecka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto