Spis treści
Raport ClientEarth ujawnia alarmujące dane
Organizacja „ClientEarth Prawnicy dla Ziemi", działająca na rzecz ochrony środowiska, opublikowała 25 stycznia 2023 roku raport dotyczący stanu powietrza w miejscowościach wypoczynkowych i uzdrowiskach na terenie Małopolski i Dolnego Śląska.
Od dawna województwa te borykają się z problemem smogu, jednak zlokalizowane na ich obszarze miejsca o właściwościach leczniczych powinny być wolne od czynników mogących źle wpływać na stan zdrowia kuracjuszy. Jak się okazuje, rzeczywistość jest zupełnie inna – według danych żaden z 35 kurortów nie spełnia standardów jakości powietrza. W latach 2017–2021 w każdej z tych gmin ich mieszkańcy i turyści wdychali rakotwórczy benzopiren, który jest jednym ze składników smogu.
Wypoczynek w towarzystwie pyłów zawieszonych to nie żart

Jak podaje fundacja, jeszcze gorzej sytuacja przedstawia się w najpopularniejszych destynacjach wypoczynkowych – mowa tu m.in. o Poroninie, Zakopanem, Kościelisku, Rabce-Zdroju, Gródku nad Dunajcem i Jeleniej Górze. Tam, oprócz wysokiego stężenia benzopirenu, można niekiedy uraczyć płuca także sporymi dawkami pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5.
Wysokie stężenia zanieczyszczeń pyłowych powietrza atmosferycznego są jednym z głównych czynników środowiskowych wywierających szkodliwy wpływ na zdrowie populacji. Obniżenie poziomu zanieczyszczeń przyczyni się do polepszenia sytuacji zdrowotnej populacji, zwłaszcza w stosunku do chorób układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego – czytamy w informacji przygotowanej przez Katedrę Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej UJ CM dla IMGW.
Jaka jest ich norma? Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla PM10 (w ujęciu 24-godzinnym) jest to 50 µg/m3, natomiast PM2,5 – 25 µg/m3.
To też może cię zainteresować: "Smogowe wakacje", czyli dlaczego warto spędzić jesienny urlop nad morzem. Korzyści z wypoczynku poza sezonem, porady praktyczne
Wszyscy zainteresowani mogą dość łatwo sprawdzić to, jakim powietrzem oddychają – Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) udostępnia na swojej stronie internetowej zarówno cogodzinne dane pomiarowe, jak i raporty roczne.
Obecnie sytuacja w Zakopanem wydaje się być stabilna – mimo znacznych wzrostów na wykresie, np. przy ul. Sienkiewicza, dobowe stężenie pyłów zawieszonych PM10 nie wykracza poza normę (dane z całego dnia należy uśrednić). W przypadku wystąpienia ryzyka GIOŚ informuje o nich w swoich komunikatach.
Co z opłatami klimatycznymi w uzdrowiskach?
Członkowie fundacji uważają, że w gminach, w których notuje się wykraczające poza normę stężenia szkodliwych substancji, nie powinny pobierać od turystów opłat klimatycznych.
Wszystkie miejscowości uwzględnione w naszym raporcie leżą w strefach, które zostały uznane za zanieczyszczone przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Nie mają więc prawa inkasować opłaty miejscowej od odwiedzających. Przepisy są w tym zakresie klarowne – wyjaśnia Kamila Drzewicka, radczyni prawna i współautorka raportu.
Przypomnijmy, że według raportu ClientEarth, powietrzem o dobrej jakości nie mogą pochwalić się także niektóre polskie uzdrowiska. Od 2023 roku opłaty uzdrowiskowe poszły w górę m.in. we wspomnianej w raporcie Krynicy-Zdroju stawka dobowa wzrosła o 60 groszy i wynosi aktualnie 5,40 zł. Na szczęście, nie wszystkie miejscowości lecznicze borykają się z tym problemem.
„ClientEarth Prawnicy dla Ziemi" to założona w 2008 roku fundacja z siedzibą w Londynie. Prowadzi biura także w Brukseli i Warszawie, a jej członkami są głównie prawnicy lub osoby działające w obszarze prawa. Dzięki jego znajomości „ClientEarth" chce wypracowywać rozwiązania prawne dotyczące ochrony środowiska, m.in. jakości powietrza, bioróżnorodności, ochrony lasów i klimatu.

Inwestycje w powiecie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?