SMOG w Warszawie (23.02.2020). Sprawdź poziom PM10 i PM2.5 w powietrzu. Jaki jest stan zanieczyszczeń w Warszawie?

Diana Tobor
Diana Tobor
Sprawdź, czy w Warszawie jest teraz smog Adam Wojnar
Czy jest smog w Warszawie? Sprawdź, jakie dzisiaj (23.02.2020) jest stężenie pyłów zawieszonych PM10 i PM 2.5 w powietrzu. Jakość powietrza jest kluczowa dla naszego samopoczucia i zdrowia, dlatego codziennie przed wyjściem z domu sprawdzaj jakość powietrza w Warszawie i poziom smogu.

Czy dzisiaj jest smog w Warszawie?

Powietrze jest bardzo dobrej jakości. 🙂Możesz spędzić na zewnątrz długie godziny, nie martwiąc się o swoje zdrowie.

Sprawdzałam dzisiaj, czy jest smog w Warszawie. Było to o godz. 15:12. Zobacz, jakie sa uśrednione wskaźniki stężenia zanieczyszczeń powietrza w Warszawie 23.02.2020:

 • skażenie PM2.5: 24% normy (6 µg/m³). Zanieczyszczenie nie zmieniło się.
 • skażenie PM10: 35% normy (14 µg/m³). Zanieczyszczenie rośnie.

Polecamy na smog i nie tylko

W ostatnim tygodniu średnie dobowe odczyty zanieczyszczeń wyglądały następująco:

 • 23.02.2020

  • PM2.5: 3 µg/m³
  • PM10: 8 µg/m³
 • 22.02.2020

  • PM2.5: 8 µg/m³
  • PM10: 20 µg/m³
 • 21.02.2020

  • PM2.5: 13 µg/m³
  • PM10: 30 µg/m³
 • 20.02.2020

  • PM2.5: 16 µg/m³
  • PM10: 31 µg/m³
 • 19.02.2020

  • PM2.5: 7 µg/m³
  • PM10: 16 µg/m³
 • 18.02.2020

  • PM2.5: 7 µg/m³
  • PM10: 15 µg/m³
 • 17.02.2020

  • PM2.5: 7 µg/m³
  • PM10: 13 µg/m³
 • 16.02.2020

  • PM2.5: 15 µg/m³
  • PM10: 30 µg/m³

Polecamy na smog i nie tylko

Kiedy jest smog? Jakie są normy jakości powietrza w Polsce?

Normy określone zostały w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu. Zgodnie z nimi:

 • Skażenie PM10: dobowy poziom stężeń pyłu PM10 wynosi 50µg/m³ i nie może być przekroczony częściej niż 35 dni w roku. Dodatkowo średnia roczna nie może przekraczać 40 µg/m³.
 • Skażenie PM2.5: dla pyłu PM2.5 rozporządzenie zawiera tylko normę roczną, która wynosi 25µg/m³. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjęła normę dobową, która wynosi 25µg/m³. Należy pamiętać, że każdy poziom stężenia pyłu PM2.5 niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Co to jest pył PM2.5?

PM2.5 to pył, którego cząsteczki są nie większe od 2,5μm. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opisała go jako najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka w grupie zanieczyszczeń atmosferycznych. Jego szkodliwość wynika między innymi z tego, że jego cząsteczki są na tyle małe, że mogą przenikać przez pęcherzyki płucne do krwiobiegu. Udowodniono, że ciągłe oddychanie zanieczyszczonym pyłem PM2.5 powietrzem skraca średnią długość życia. Nawet krótkotrwała ekspozycja może być szkodliwa, zwiększając ryzyko chorób układu oddechowego i krwionośnego. Dodatkowo znane są dokuczliwe objawy występujące bezpośrednio w wyniku kontaktu ze skażonym powietrzem, jak: kaszel, nasilenie astmy, uczucie duszności. Oddychanie powietrzem skażonym pyłem PM2.5 zwiększa też ryzyko zawału i arytmii.

Co to jest pył PM10?

PM10 to pył, złożony z cząstek o średnicy mniejszej lub równej 10μm. Jego występowanie jest związane przede wszystkim z procesem spalania paliw stałych i ciekłych. Pył może zawierać substancje toksyczne, szkodliwe dla ludzi. Dym, sadza, azbest, cząsteczki metali (arsen, nikiel, kadm, ołów), dioksyny, furany i benzpopiren i inne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - to wszystko nie tylko brzmi strasznie, ale ma też negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Jak sprawdzamy, czy jest SMOG?

Aby zweryfikować bieżącą jakość powietrza, korzystamy z otwartych danych dostarczanych przez system LuftDaten. Dane pochodzące z czujników znajdujących się w rejonie, dla którego przygotowujemy raport, uśredniamy w przedziale ostatnich 15 minut i publikujemy w przystępnej formie. Dla uproszczenia za górną normę PM2.5 przyjęliśmy 25µg/m³, dla PM10 40µg/m³.

Smog w liczbach

 • Z raportu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że w 2016 r. smog spowodował śmierć 19 tys. mieszkańców Polski.
 • Polskie miasta co roku na działania związane z ochroną środowiska wydają coraz więcej pieniędzy. 12 metropolii przeznacza na ten cel ponad 2,5 mld zł.
 • Szacuje się, że w Polsce 52% smogu bierze się z tak zwanej niskiej emisji, czyli spalania w domowych kotłach i piecach o złych parametrach emisji.
 • Niechlubny rekord SMOGU w Polsce należy do Rybnika. Tam zanieczyszczenie powietrza wynosiło w styczniu 2017 roku 3 126% normy.

Polecamy na smog i nie tylko

Dwa lata w kolejce do lekarza

Wideo

Materiał oryginalny: SMOG w Warszawie (23.02.2020). Sprawdź poziom PM10 i PM2.5 w powietrzu. Jaki jest stan zanieczyszczeń w Warszawie? - Warszawa Nasze Miasto

Komentarze 38

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

W nocy i nad ranem jest najgorszy smród, palą śmieci w piecach nocami, żeby nikt nie zgłosił, normalnie wykręca nos.

G
Gość

Dziś w nocy bardzo ale to bardzo ŚMIERDZIAŁO PALONYM tworzywem sztucznym i to w CENTRUM MIASTA. W nocy posiadacze pieców palą wszystkie śmieci, a że mieszkańcy Warszawy śpią to nawet nie czują jak są ZATRUWANI

G
Gość

Moja obserwacja. Smog jest wówczas, gdy palą się kominy domów jednorodzinnych. Na Powstańców Śląskich non stop w nocy komin dymi, prawie całą noc. Kiedyś była tam apteka.

E
Ela
28 sierpnia, 16:08, Adam:

Widać wszystko po zachorowaniach na astmę, starych aut więcej i więcej zanieczyszczeń. Z podatku powinny być zwolnione auta niskoemisyjne jak hybrydy jakie ma toyota, w pewien sposób pomogłoby to realnie zmniejszyć zanieczyszczenia.

11 października, 13:51, Gość:

Jak już pisałem to chory kraj, na zachodzie nikt nie ogrzewa mieszkań węglem tylko gazem, i prądem który jest dużo tańszy. Najlepiej zganiać winę na samochody, a ja pytam który rząd wspomniał choć w jednym zdaniu że obniży ceny gazu do ogrzewania? Żaden bo akcyza zatyka dziurki budżetowe.

11 października, 13:53, Gość:

Samochody nisko emisyjnej to śmiech na sali😁latem nie ma smogu a samochodów więcej

11 października 2019, 15:33, Gość:

Specyfika zimowych warunków pogodowych determinuje smog a dokładnie brak konwekcji lub bardzo słabe pionowe ruchy powietrza zimą

DLACZEGO RZAD WPROWADZA NOWE CHAOTYCZME PROGRAMY ANTYSMOGOWE GDZIE NAJBARDZIEJ ZARABIAJA NA TYM URZEDNICY BO KASA PRZEJADANA JEST MIĘDZY BIURKAMI BO JEDEN URZEDNIK-SPRAWDZA,DRUGI-ZATWIERDZA,TRZECI KOORDYNUJE,KONTROLUJE,DORADZA,POUCZA,WYCENIA,PILOTUJE,INFORMATYZUJE,OPINIUJE,BADA I TAK 10 URZEDNIKOW MA PRACĘ CO MIESIĄC A SMOG JAK BYŁ TAK JEST.ZAMIAST TYCH DURNYCH PROGRAMÓW TO PAŃSTWO POWINNO ZNIEŚĆ AKCYZĘ I PODATEK NA ŹRÓDŁA CIEPŁA BARDZIEJ EKOLOGICZNE ABY WSZYSTKICH POLAKOW BYŁO STAĆ NA TE NOWE PIECE I PALIWA-GAZ,PRĄD, OLEJ OPALOWY.A TAK TO NAJWIĘKSZE PIENIĄDZE ZARABIA PAŃSTWO NA SMOGU(VAT,AKCYZA,PRZESYŁ, DYSTRYBUCJA,I WIELE INNYCH POŚREDNICH PODATKÓW I OPLAT)A TYLKO UDAJE ZE COŚ ROBI.

a
anastazja

ja mam maskę antysmogową Broyx i nawet się bez niej nie ruszam. ma certyfikat CE, co znaczy że działa i moim zdaniem tak jest.a powietrze w Warszawie to koszmar.

J
Joanna z Rembertowa

Dokładnie w tym miejscu GPS: 52.253688, 21.130803 okoliczni ‘biznesmeni’ palą notorycznie odpady budowlane, typu framugi okienne, drzwi, kawałki mebli itp zakrywając to gałęziami aby zamaskować. Palą głównie nocą, ale praktycznie dymi się przez cały dzień bez żadnego nadzoru!! Próbowałam to zgłaszać w urzędzie i straży, ale odesłali mnie do nadleśnictwa. Od lasów natomiast dostałam odpowiedź po miesiącu, że tam przebiega działka kolejowa i to ich odpowiedzialność. Koleje państwowe.. zero odpowiedzi!! Więc tak to właśnie wygląda w praktyce… w mediach trąbią o smogu, wypominają ludziom aby nie palić nawet w kominkach, a jak się zgłasza nielegalne palenisko mebli w lesie to zero reakcji i niemoc ze strony władz..

J
Jusia

A ja polecam program Czyste Powietrze, można wziąć dofinansownie i zakupić porządny kocioł

https://czystepowietrze.eu/Co-Zyskujesz/?gclid=EAIaIQobChMIvtnV1JGr5gIVBMAYCh0PpQhrEAAYASAAEgLpu_D_BwE

J
Jerzy Lipka

Najbardziej ekologiczny układ to ogrzewanie domów za pomocą pomp ciepła a tam gdzie się nie da prądem elektrycznym oczywiście po odpowiednim dociepleniu. Pompy ciepła też wymagają energii elektrycznej którą można byłoby wytwarzać w elektrowniach jądrowych. Są bez-emisyjne więc jeśli chcemy kiedyś osiągnąć w Polsce zero emisji z energetyki i ciepłownictwa, trzeba wybudować elektrownie jądrowe. Spalanie gazu. węgla, mazutu jest emisyjne.

G
Gość
21 października, 23:00, Justa:

Od lat paliłam węglem nie zdając sobie sprawy z tego jak truje powietrze. Wszyscy palili i nikt nic nie mówił. Od ubiegłego roku palę peletem. Teraz rozumiem jak sposób palenia i paliwo wpływa na stan powietrzna. Polecam kocioł EEI PELLETS. Paliwo zamawiam ze sklepu PELETEO https://www.pelleteo.pl/ Fajnie bo dobrej jakości paliwo z dowozem pod dom

Reklama

Z
Zosko

Choćby w Warszawie 100% ogrzewania było ekologiczne i nie było aut to zanieczyszczone powietrze może po prostu przywędrować spod miasta. Tak to działa. Więc po prostu rozwiązania indywidualne są skuteczne, jak np. certyfikowane maski, które filtrują te wszystkie pyły

T
Trueman

Trzeba być mocno niepełnosprawnym intelektualnie, żeby zestawiać te fotki kominów z Warszawą i smogiem w jej centrum, gdzie tych kominów zwyczajnie nie ma bo całe ogrzewanie idzie z elektrociepłowni z poza miasta, a przyczyną smogu są spaliny samochodów, brak konwekcji i zabudowywanie korytarzy przewiewowych...

O niepełnosprawności intelektualnej świadczy również wskazywanie przyczyny smogu na przydomowe piece węglowe o niskiej sprawności, skoro takie piece emitują zanieczyszczenia grubo powyżej PM10, które nie tworzą smogu bo są zwyczajnie zbyt ciężkie i osiadają w postaci sadzy.

Piece węglowe dla gospodarstw domowych, takie z funkcją dopalania spalin i spełniające najbardziej wyśrubowane normy emisji cząstek, to polski wynalazek - dlaczego żaden z pismaków o nich nie wspomina nawet słowem, tylko kraczą podstawione bzdurne teksty o smogu?

G
Gość
28 sierpnia, 16:08, Adam:

Widać wszystko po zachorowaniach na astmę, starych aut więcej i więcej zanieczyszczeń. Z podatku powinny być zwolnione auta niskoemisyjne jak hybrydy jakie ma toyota, w pewien sposób pomogłoby to realnie zmniejszyć zanieczyszczenia.

11 października, 13:51, Gość:

Jak już pisałem to chory kraj, na zachodzie nikt nie ogrzewa mieszkań węglem tylko gazem, i prądem który jest dużo tańszy. Najlepiej zganiać winę na samochody, a ja pytam który rząd wspomniał choć w jednym zdaniu że obniży ceny gazu do ogrzewania? Żaden bo akcyza zatyka dziurki budżetowe.

11 października, 13:53, Gość:

Samochody nisko emisyjnej to śmiech na sali😁latem nie ma smogu a samochodów więcej

11 października, 15:33, Gość:

Specyfika zimowych warunków pogodowych determinuje smog a dokładnie brak konwekcji lub bardzo słabe pionowe ruchy powietrza zimą

Bzdura

G
Gość
28 sierpnia, 16:08, Adam:

Widać wszystko po zachorowaniach na astmę, starych aut więcej i więcej zanieczyszczeń. Z podatku powinny być zwolnione auta niskoemisyjne jak hybrydy jakie ma toyota, w pewien sposób pomogłoby to realnie zmniejszyć zanieczyszczenia.

11 października, 13:51, Gość:

Jak już pisałem to chory kraj, na zachodzie nikt nie ogrzewa mieszkań węglem tylko gazem, i prądem który jest dużo tańszy. Najlepiej zganiać winę na samochody, a ja pytam który rząd wspomniał choć w jednym zdaniu że obniży ceny gazu do ogrzewania? Żaden bo akcyza zatyka dziurki budżetowe.

11 października, 13:53, Gość:

Samochody nisko emisyjnej to śmiech na sali😁latem nie ma smogu a samochodów więcej

Specyfika zimowych warunków pogodowych determinuje smog a dokładnie brak konwekcji lub bardzo słabe pionowe ruchy powietrza zimą

G
Gość
28 sierpnia, 16:08, Adam:

Widać wszystko po zachorowaniach na astmę, starych aut więcej i więcej zanieczyszczeń. Z podatku powinny być zwolnione auta niskoemisyjne jak hybrydy jakie ma toyota, w pewien sposób pomogłoby to realnie zmniejszyć zanieczyszczenia.

11 października, 13:51, Gość:

Jak już pisałem to chory kraj, na zachodzie nikt nie ogrzewa mieszkań węglem tylko gazem, i prądem który jest dużo tańszy. Najlepiej zganiać winę na samochody, a ja pytam który rząd wspomniał choć w jednym zdaniu że obniży ceny gazu do ogrzewania? Żaden bo akcyza zatyka dziurki budżetowe.

Samochody nisko emisyjnej to śmiech na sali😁latem nie ma smogu a samochodów więcej

G
Gość
28 sierpnia, 16:08, Adam:

Widać wszystko po zachorowaniach na astmę, starych aut więcej i więcej zanieczyszczeń. Z podatku powinny być zwolnione auta niskoemisyjne jak hybrydy jakie ma toyota, w pewien sposób pomogłoby to realnie zmniejszyć zanieczyszczenia.

Jak już pisałem to chory kraj, na zachodzie nikt nie ogrzewa mieszkań węglem tylko gazem, i prądem który jest dużo tańszy. Najlepiej zganiać winę na samochody, a ja pytam który rząd wspomniał choć w jednym zdaniu że obniży ceny gazu do ogrzewania? Żaden bo akcyza zatyka dziurki budżetowe.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3