Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w Warszawie. Aktywiści żądają zakazu palenia węglem i drewnem w stolicy. ''Mamy prawo do czystego powietrza!'

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Krystian Dobuszyński / Przed Pałacem Kultury i Nauki aktywiści ułożyli w symbolicznym geście kawałki węgla z nazwiskami stołecznych radnych
Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze wraz z Fundacją ClientEarth Prawnicy dla Ziemi żądają wprowadzenia zakazu palenia węglem i drewnem w Warszawie. Przygotowali w tej sprawie projekt uchwały intencyjnej, zgodnie z którym zakaz mógłby zacząć obowiązywać od października 2023 roku. - W 2019 roku przez 58 dni oddychaliśmy zanieczyszczonym powietrzem. To prawie tyle, ile trwają wakacje szkolne - wskazali aktywiści na konferencji prasowej. Szczegóły poniżej.

Aktywiści walczą o zakaz palenia węglem i drewnem w stolicy

Jak wskakuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie, jakość powietrza w Warszawie jest bardzo zła - przekroczone są dopuszczalne poziomy stężeń pyłów PM10 i PM2,5, dwutlenku azotu oraz poziom docelowy benzo(a)pirenu (składnika smogu o udowodnionej bardzo wysokiej kancerogenności, o czym więcej pisaliśmy TUTAJ). Z tego powodu aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze wraz z Fundacją ClientEarth Prawnicy dla Ziemi złożyli projekt uchwały intencyjnej dla Rady Warszawy, zgodnie z którym w stolicy od października 2023 roku obowiązywałby zakaz palenia węglem i drewnem.

Rafał Trzaskowski rok temu ogłosił, że do uchwały antysmogowej zostanie dodany zapis odnośnie zakazu palenia węglem od października 2023 roku - przypomniała wiceprezeska Barbara Jędrzejczyk z MJN na konferencji prasowej. - Chcemy, żeby prezydent dotrzymał słowa.

Przewagą inicjatywy uchwałodawczej jest to, że to oficjalny wniosek, do którego musi się odnieść Rada Miasta w ściśle określonym terminie, nie może on zostać wrzucony na dno urzędniczej szuflady tak jak np. zwykła petycja.

Zobaczcie też:

Dom Roślin na Żoliborzu. Jedyne miejsce w Warszawie, gdzie kupisz rośliny z supermocami [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dom Roślin w Warszawie. Wyjątkowa dżungla z roślinami doczek...

Aktywiści wskazali, że normy jakości powietrza w Warszawie są przekraczane tak dalece, że naruszają prawo do życia i ochrony zdrowia. Ich zdaniem Polska nie wywiązuje się również ze zobowiązań wynikających z prawa Unii Europejskiej.

Mamy prawo do czystego powietrza. Konstytucyjnym obowiązkiem władz publicznych jest zwalczanie chorób epidemicznych i zapobieganie negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska oraz ochrona środowiska. W obliczu rażących, wieloletnich przekroczeń norm jakości powietrza w Warszawie, a tym samym łamania prawa do życia i zdrowia, zdecydowaliśmy się przygotować projekt uchwały, która przewiduje środki, które w naszej ocenie doprowadzą do znacznej poprawy jakości powietrza - powiedziała mec. Kamila Drzewicka z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Iwona Bojadżijewa z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi dodała, że w 2019 roku liczba dni z przekroczeniami dopuszczalnych stężeń dobowych dla pyłu PM10 wyniosła w Warszawie 58 dni, to prawie tyle, ile trwają wakacje szkolne.

Zobaczcie też:

Miało być bezpieczniej, ale są wątpliwości. MJN o nowych prz...

Aktywiści podkreślili, że zdają sobie sprawę, iż taki zakaz może jednak wywołać wątpliwości i troskę o osoby dotknięte ubóstwem energetycznym. Dlatego przypomnieli, że Warszawa ma program wsparcia osłonowego.

Zielone wsparcie, którego celem jest wsparcie finansowe dla osób, które w związku z wymianą źródła ciepła, ponoszą znaczne koszty ogrzewania. Oprócz tego istnieją programy rządowe, dotyczące termomodernizacji i wymiany starych źródeł ciepła oraz dotyczące dofinansowania do fotowoltaiki - wymienili.

Przed Pałacem Kultury i Nauki aktywiści ułożyli w symbolicznym geście kawałki węgla z nazwiskami stołecznych radnych. Zobaczcie zdjęcia:

Smog w Warszawie. Aktywiści żądają zakazu palenia węglem i d...

Zobaczcie też:

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto