Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w Warszawie coraz większy. "Macie maski? Jest tragicznie!"

red
Smog w Warszawie coraz gorszy. "Macie maski? Jest tragicznie!"
Smog w Warszawie coraz gorszy. "Macie maski? Jest tragicznie!" pixabay.com CC0 Public Domain
Smog w Warszawie jest coraz bardziej uciążliwy. Warszawski Alarm Smogowy opublikował najnowsze pomiary, z których wynika, że lepiej pozostać w domu lub ograniczyć pobyt na powietrzu do minimum.

O tym, że stolica ma coraz większe problemy ze stężeniem szkodliwych pyłów w powietrzu, informowaliśmy wielokrotnie. Zimą, w sezonie grzewczym, jest to szczególnie uciążliwe, przede wszystkim w podwarszawskich miejscowościach, których mieszkańcy intensywnie ogrzewają swoje domy, często paląc w piecach również szkodliwymi tworzywami, np. śmieciami. Rozwiązaniu problemu nie sprzyjają warunki pogodowe, czyli zalegające arktyczne powietrze i minimalny wiatr. - W całej Warszawie jest bardzo źle, czuć smród mimo zamkniętych okien. Od wczoraj zanieczyszczenie powietrza stopniowo się zwiększa. Najpierw na przedmieściach, później doszło też do dzielnic centralnych. Przyczyną jest zalegające powietrze arktyczne i minimalny wiatr. Oddychamy tym, co "produkujemy" na miejscu - pisze Warszawski Alarm Smogowy.

W centrum Warszawy na al. Niepodległości stężenie pyłów PM2,5 sięga 752% - norma to 25 µg/m3 (mikrogramów na metr sześcienny), tymczasem są one na poziomie 188 µg/m3. Jeszcze gorzej jest na Marszałkowskiej - 844%. Nieco lepiej, choć niewiele, sytuacja wygląda w dzielnicach na obrzeżach miasta - na Ursynowie to 616%, a na Targówku 576%. Najgorzej jest pod Warszawą, np. w Otwocku norma została przekroczona aż 9-krotnie (228 µg/m3).

Pyły PM2,5 są zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia najbardziej szkodliwe dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych. To aerozole atmosferyczne (pył zawieszony) o średnicy nie większej niż 2,5 μm (mikrometry).

Czytaj też: Mieszkasz w Warszawie? To tak, jakbyś palił 3-5 papierosów dziennie [RAPORT]

Dzisiaj lepiej unikać przebywania na dworze lub ograniczyć je do minimum. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, osób starszych, dzieci, a także cierpiących na astmę, rozmaite alergie i choroby układu krążenia. Należy też unikać wysiłku fizycznego na powietrzu oraz palenia papierosów. Jeśli poczujemy się gorzej, powinniśmy skontaktować się z lekarzem.

Na alarmujący poziom zanieczyszczenia powietrza zareagowały również władze miasta:

Czytaj też: Zanieczyszczenie powietrza w Warszawie. Ratusz podejmuje kroki [7 PUNKTÓW]


od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto