Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog, Warszawa. Wymień kopciucha w zamian za 50 tys złotych. Miasto rozdaje dotacje

Redakcja
Olga Krzyżak / Archiwum NM
12 tys. złotych za likwidacje kopciucha, 10 tys. za podłączenie gazu i 40 tys. dotacji, jeśli korzystamy z ciepła sieciowego w domu jednorodzinnym. Najwięcej zyskają ci, którzy będą chcieli zamontować pompę ciepła. Ile? Dalsza część tekstu poniżej.

Likwidacja kopciuchów się opłaca?

Miasto walczy ze smogiem dzięki dotacjom na likwidacje tzw. kopciuchów, czyli przestarzałych piecy na węgiel, którymi wciąż ogrzewa się wiele budynków w Warszawie.Najwięcej zyskać mogą właściciele domów wielorodzinnych. Za podłączenie się do sieci gazowej miasto oferuje im 80 tys. złotych dotacji zamiast obecnych 15 tys. Dodatkowo zwiększy się też kwota wsparcia na przyłączenie takiego domu do sieci ciepłowniczej - z 20 do 90 tys. złotych, oraz kwota dotacji na pompę ciepła z 40 na 100 tys. złotych.W domach jednorodzinnych dotacje będą nieco niższe. Tu dostaniemy odpowiednio 12 tys. złotych za likwidację, 10 tys. zł za podłączenie gazu, 40 tys. zł za przyłączenie do sieci ciepłowniczej i 50 tys. złotych za montaż pompy cieplnej w miejscu kopcącego pieca.

Wymiana kopciuchów. Warszawa nie dopłaci za kominek

Wszystko to po to, by walczyć ze smogiem. Miasto wspierać będzie więc w pierwszej kolejności tych, którzy zdecydują się na montaż odnawialnych źródeł energii w miejsce kopciuchów. "Zielone ciepło" warte jest znacznie wyższych dotacji niż np. przyłącza do sieci gazowej czy miejskiej sieci ciepłowniczej. Nie będzie natomiast wsparcia dla osób, które chciałyby zamienić kopciucha na piec napędzany paliwem stałym. Warto jednak pamiętać, że wysokość dotacji będzie maleć. Od 2021 roku spadnie o 10%, a od 2022 o 30%.

Warszawa: zielona energia jeszcze tańsza

Na omówionych dopłatach jednak pomoc miasta się nie kończy. Mieszkańcy decydujący się na montaż pompy i instalacji grzewczej mogą otrzymać dopłatę także na zakup paneli fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych. Dopłata do paneli wynosi 1,5 tys. złotych za każdy 1 kW, maksymalna wysokość dopłaty to 15 tys. złotych. Aby móc zapewnić dotacje wszystkim chętnym, miasto zabezpieczyło w budżecie na 2020 rok 55,3 mln złotych

POLECAMY TEŻ:



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto