Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Socatots. Zajęcia dla półrocznych maluchów i ich rodziców

Redakcja
Socatots to jedyny tego typu program rozwoju maluchów łączący kilka elementów: rozwój fizyczny, intelektualny i społeczny dziecka oraz wspólną zabawę z rodzicem. To przy tym jedna z niewielu propozycji aktywności ruchowej dedykowana nawet dla półrocznych osesków.

Socatots wywodzi się z Brazylii i jest stosowana na całym świecie. To koncepcja rozwoju psychofizycznego dzieci w wieku do 5 lat. Od kilku miesięcy zajęcia odbywają się również w naszym regionie – w Białymstoku, Łomży i Bielsku Podlaskim.
Socatots to nic innego jak czas spędzony na ogólnorozwojowej, wspólnej zabawie. Jako że pomysł narodził się w Brazylii, wśród jej elementów nie mogło zabraknąć również piłki. Jednak nie jest to typowa szkółka piłkarska. Program jest zróżnicowany i dostosowany do szerokich zainteresowań dzieci. Wśród uczestników są zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Zajęcia odbywają się w kilkuosobowych zespołach tworzonych przez dzieci i rodziców w zróżnicowanych grupach wiekowych, pod okiem wykwalifikowanych i doświadczonych trenerów, przygotowanych do pracy z najmłodszymi.
- Program zajęć został zaprojektowany w taki sposób, aby poprzez zabawę rozwijać motorykę dziecka i jednocześnie jego intelekt oraz cechy społeczne – poczucie własnej wartości czy pewność siebie. W efekcie dziecko rośnie zdrowo, poprawia się jego sprawność ruchowa, a przy tym następuje progres jego wytrwałości, koncentracji, pamięci i ogólnych zdolności poznawczych – wyjaśnia Iwona Błaż, manager Socatots w województwie podlaskim.
W pracy z tak małymi dziećmi ważne jest przede wszystkim odpowiednie przygotowanie merytoryczne i doświadczenie trenerów zapewniające bezpieczeństwo. Z tego powodu zajęcia odbywają się pod okiem wykwalifikowanej kadry mogącej pochwalić się specjalistyczną wiedzą z zakresu pedagogiki i fizjoterapii.
Zdaniem znanej psycholog i pedagog Doroty Zawadzkiej, dzieci biorące udział w tych unikalnych na skalę naszego kraju zajęciach rozwijają się lepiej od swoich rówieśników.
- Ten rozwój przybiera nie tylko fizyczną formę. To w równym stopniu poprawa umiejętności uczenia się w ogóle. Założenia tego przedsięwzięcia są jasne - stawiają na integrację rodziców z dziećmi oraz dzieci między sobą. Podczas zabawy i poprzez kolejne spotkania, zarówno rodzice z własnymi dziećmi jak i pozostali uczestnicy, mają szansę budować relacje społeczne – dodaje popularna „Superniania".
Tym, co wyróżnia Soctatots jest właśnie aktywny udział rodziców. Zdaniem Doroty Zawadzkiej, to de facto najlepsi na świecie „osobiści trenerzy", którzy nie tylko pomagają, wspierają, motywują. Dzięki ich obecności i wspólnym ćwiczeniom maluch czuje się bezpieczniej, chętniej też wykonuje zadania, a tym samym szybciej się rozwija i łatwiej zdobywa nowe umiejętności.
- Najważniejszym celem tej wspólnej zabawy jest jednak pogłębienie więzi miedzy dzieckiem i rodzicem, która wpływa na ich wspólne relacje – uważa specjalistka.
Zajęcia odbywają się w oparciu o metodologię opracowaną w Wielkiej Brytanii we współpracy z Uniwersytetem w Leeds. Program powstał zgodnie z wytycznymi Brytyjskiego Ministerstwa Edukacji – programu Budowania Fundamentów Wczesnego Rozwoju (EYFS), dokumentu określającego zasady, jakie obowiązują wszystkie programy rozwojowe dla dziecka do 5 roku życia. Pierwsza polska szkółka Soctatots powstała w 2009 roku w Szczecinie. Oprócz lokalnych autorytetów, program wspierają byli znakomici brazylijscy piłkarze – Roberto Carlos, Ronaldo czy Rivaldo. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto