Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer po stolicy szlakiem Jana Pawła II

abc
abc
Miasto proponuje turystom nową atrakcję – zwiedzanie stolicy szlakiem miejsc związanych z Ojcem Świętym. Redakcja MMWarszawa specjalnie dla swoich użytkowników, przygotowała nową wirtualną mapę.

Miasto st. Warszawa, wydało nowy przewodnik po Warszawie związany z Ojcem Świętym. Bezpłatny spacerownik zawiera nie tylko informacje o miejscach odwiedzanych przez Jana Pawła II, ale również wypowiedzi Papieża skierowane do Polaków.

Redakcja MMWarszawa postanowiła prześledzić trasę wędrówek po stolicy z Ojcem Świętym. Przedstawiamy wam interaktywną mapę „Szlakiem Ojca Świętego”.

 


Wyświetl większą mapę

 

Zwiedzanie rozpoczynamy od Umschlagplatzu, znajdującego się przy zbiegu ulic Stawki i Dzikiej – miejsca, z którego niemieccy żołnierze deportowali Żydów do obozu w Treblince.

 

Następnie idziemy w kierunku Pomnika Bohaterów Getta – monumentu poświęconego bohaterom warszawskiego getta, którzy dzielnie stawiali opór w starciu z hitlerowcami w czasie II wojny światowej.

 

Z placu Bohaterów Getta, ruszamy w stronę Muzeum Więzienia „Pawiak”, mieszczącego się przy ul. Dzielnej 24/26. „Pawiak” to jedno z najsłynniejszych warszawskich więzień, które zostało zbudowane przez Rosjan w I połowie XIX wieku. Co ciekawe, więzienie powstało wg pomysłu Henryka Marconiego – architekta, który zaprojektował m.in. kościół św. Anny w Wilanowie, budynek Hotelu Europejskiego, gmach Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, czy pałac Branickich.

 

Z „Pawiaka” idziemy w kierunku cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, która mieści się przy ul. Miodowej 16. Obiekt należący do Ojców Bazylianów, powstał pod koniec XVIII w., wg projektu Dominika Merliniego – naczelnego architekta Rzeczypospolitej.

 

Zwiedziwszy greckokatolicką cerkiew, kierujemy się w stronę Domu Arcybiskupów Warszawskich, mieszącego się przy ul. Miodowej 17/19 – praktycznie na wprost od kościoła.

 

Następnie idziemy obejrzeć jedną z najstarszych świątyń w Warszawie – Bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela. Katedra powstała pod koniec XIV w, na miejscu znajdującej się tam ówcześnie, drewnianej kaplicy zamkowej. Warto zwiedzić jej wnętrze ze względu na istny miszmasz architektoniczny związany z projektem kościoła. Na szczególną uwagę zasługują renesansowe nagrobki królów polskich, barokowe kapliczki przesycone złotem, klasycystyczny pomnik nagrobny Stanisława Małachowskiego (referendarza wielkiego koronnego) dłuta Bertela Thorvaldsena oraz mauzoleum Stefana Wyszyńskiego.

 

Po obejrzeniu wnętrz katedry, idziemy na Plac Zamkowy 1. Pod tym adresem mieści się bowiem słynny warszawski Zamek Królewski, będący pierwotnie własnością książąt mazowieckich. Ten przepiękny barokowo-klasycystyczny obiekt, bardzo ucierpiał podczas II wojny światowej. Ostatecznie został odbudowany w latach 70., choć drobne prace wykończeniowe związane z przywróceniem zamkowi dawnego blasku, trwały praktycznie do końca lat 80. XX wieku.

 

Skoro jesteśmy w pobliżu Zamku Królewskiego, warto na chwilę zajrzeć do kościoła św. Anny, który cieszy się niezwykłą popularnością wśród studentów, składających w świątyni przysięgę małżeńską. Kościół powstał w II połowie XV w. z inicjatywy księżnej mazowieckiej, Anny Holszańskiej. Podobnie jak w przypadku Zamku Królewskiego, obiekt został zniszczony w czasie II wojny światowej. Kościół stracił dach, mury oraz dzwonnice. Odbudowa obiektu rozpoczęła się pod koniec lat 40., a zakończyła na początku lat 60. XX w.

 

Z kościoła św. Anny, udajemy się w stronę Nowego Światu. Po drodze mijamy Pałac Prezydencki, który mieści się przy Krakowskim Przedmieściu 46/48. Pałac powstał w II połowie XVII wieku, a jego pierwszymi właścicielami była rodzina Koniecpolskich. Wraz z biegiem czasu, pałac przechodził w ręce rodu Lubomirskich i Radziwiłłów, aż ostatecznie od 1918 jest własnością rządu.

 

Z Pałacu Prezydenckiego, przenosimy się do Biblioteki Uniwersyteckiej tzw. BUW-u, znajdującego się przy ul. Dobrej 55/66. Biblioteka powstała w 1817 roku przy Uniwersytecie Warszawskim. Obecny budynek powstał w latach 90. wg projektu Marka Budzyńskiego i Zbigniewa Bacowskiego.

 

Obejrzawszy zewnętrzną elewację BUW-u, kierujemy się w stronę Domu Sióstr Urszulanek, mieszczącego się przy ul. Wiślanej 2. W tym budynku prowadzonym przez siostry z zakonu Serca Jezusa Konającego, bardzo często zatrzymywał się Jan Paweł II w czasie swoich podróży do Warszawy.

 

Z Domu Sióstr Urszulanek, przenosimy się na słynny plac Piłsudskiego. To właśnie w tym miejscu 2 czerwca 1970 roku, Jan Paweł II odprawił słynną mszę świętą, na której zgromadziło się ponad 500 tys. wiernych.

 

Niedaleko placu Piłsudskiego, mieści się dość niepozorna budowla, często pomijana przez zwiedzających, a mianowicie kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy (uwaga, nie mylić ze świątynią rzymskokatolicką na Solcu). Jan Paweł II odwiedził ten kościół w 1991 roku, podczas pielgrzymki do Polski. Ten zbudowany pod koniec XVIII wieku kościół w kształcie rotundy, spłonął na początku września 1939 roku i został odbudowany ponad 10 lat później, dzięki inicjatywnie warszawskich ewangelików.

 

Z kościoła św. Trójcy, idziemy w stronę kolejnej świątyni – tym razem kościoła rzymskokatolickiego pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Ten dość młody obiekt, powstał pod koniec XIX wieku, wg projektu Henryka Marconiego (wspominaliśmy już o tym architekcie w kontekście „Pawiaka”). W czasie II wojny światowej, kościół znalazł się na terenie getta, zaś proboszcz ks. prałat Marceli Godlewski, (znany przed wojną ze swojej antypatii w stosunku do ludności żydowskiej), zaczął pomagać ludziom znajdującym się w tym wydzielonym obszarze miasta.

 

Nasza wędrówka kończy się na Placu Defilad. W tym miejscu w czasie trwania Krajowego Kongresu Eucharystycznego w 1987 roku, Jan Paweł II podkreślił, że Polska nadal potrzebuje nowej ewangelizacji, podobnie jak reszta Europy. „Bóg jest miłością” – powiedział wtedy Ojciec Święty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto