Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer urokliwym Wierzbnem i starym Mokotowem. Zabytkowe domy, kamienice, mnóstwo zieleni i cienia na słoneczne dni

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Mieszkając w Warszawie często nie mamy okazji poznać małych uliczek i zakątków w okolicach, które wydaje nam się nawet, że dobrze znamy. Dzisiaj przybliżymy kilka miejsc na Wierzbnie i Starym Mokotowie, które urzekają zielenią, ciszą i starymi zabudowaniami. Można zobaczyć trochę warszawskiej historii i wybrać się na bardzo sympatyczny spacer.

W świadomości wielu mieszkańców Warszawy istnieje główny podział na dolny i górny Mokotów. Ten drugi nazywa się często też "Starym Mokotowem". Stary Mokotów to podobnie jak Wierzbno obszar MSI w dzielnicy Mokotów. Z istniejącym podziałem nie mamy zamiaru wchodzić w polemikę, ale tereny na granicy obu obszarów wskazujemy jako teren na spacer po części stolicy, która przed II wojną światową miała pełnić rolę mniej więcej dzisiejszego Wilanowa.

To w tym rejonie jako niedawno włączonym do stolicy dominowały bowiem zabudowania w postaci domów jednorodzinnych, szeregowców i bliźniaków, ale zaczęły powstawać także bloki wzdłuż Alei Niepodległości czy Puławskiej. Szerokie zielone arterie z dużymi blokami od których miały odchodzić mniejsze, ciche uliczki z kamieniczkami i domami jednorodzinnymi. Dzielnica przed II wojną światową miała być nowoczesna i prestiżowa. Jedną z takich mniejszych uliczek jest ta imienia Teofila Lenartowicza.

Szymon Starnawski

Równolegle do Puławskiej i Alei Niepodległości przebiega natomiast ulica Krasickiego, która na północ w pewnym momencie zamienia się z Kazimierzowską. Dziś często użytkowana przez kierowców w celu ominięcia korków. Mieści się przy niej wiele starych kamienic i szeregowców z niedużymi ogródkami i podjazdami dla samochodów. Nieco w amerykańskim nawet stylu. Przy ulicy znajduje się między innymi Szpital św. Elżbiety (Luxmed) na Goszczyńskiego. Ulica Goszczyńskiego także zwraca uwagę, ponieważ jako jedyna w okolicy jest brukowana, a nie asfaltowa. Nawet nie dawno był przeprowadzony remont i pozostał na niej bruk.

Szymon Starnawski

Dalej znajduje się urokliwy Park Dreszera, gdzie możemy przysiąść w cieniu i zobaczyć piękne kasztanowce i fontannę. Park został założony w 1938 roku w czasie prezydentury Stefana Starzyńskiego. W czasie powstania warszawskiego był miejscem zaciętych walk, a po wojnie zmieniono jego nazwę (Gustaw Konstanty Orlicz-Dreszer był przedwojennym oficerem) na park Mokotowski, ale mieszkańcy używali starej nazwy, która przetrwała.

Szymon Starnawski

Przy samym parku znajduje się ulica Ursynowska. Bardzo popularna wśród filmowców. Po jednej stronie Kazimierzowskiej na Ursynowskiej jest bowiem Park Dreszera, a po drugiej Ogród Jordanowski. Przy ulicy znajdują się także przed wojenne zabudowania i kamienice, które grały w kilku filmach i serialach m.in.: "Francuski numer", "Szadź", "Barwy szczęścia" czy "Podatek od miłości". Bliżej Alei Niepodległości znajduje się także willa, w której, według programu telewizyjnego, miał jeszcze kilka lat temu mieszkać poszukiwany trójmiejski gangster.

Szymon Starnawski

Ulica Dąbrowskiego przed wojną nosiła nazwę Franciszka Szustra. Był właścicielem pałacu i terenów na Mokotowie, jednym z jego założycieli i odpowiedzialny za rozwój tej okolicy. Zaraz po wojnie powstały tu pierwsze nowe budynki i osiedla w PRL. Przy Łowickiej powstawały małe budynki, a prasa rozpisywała się o pierwszych robotnikach w nowych mieszkaniach. Pod nr 51 na Dąbrowskiego mieści się natomiast Muzeum Władysława Broniewskiego. W miejscu gdzie poeta spędził ostatnie lata swojego życia. Zapraszamy na przejrzenie zdjęć i podróż po malowniczym Mokotowie.

Spacer urokliwym Wierzbnem i starym Mokotowem. Zabytkowe dom...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto