Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacery po Warszawie. Znane miejsca i nieznane historie

Basia Woźnica
Spacery po Warszawie to sposób na aktywne poznawanie miasta
Spacery po Warszawie to sposób na aktywne poznawanie miasta Polskapresse
Tajemnicze zaułki i miejsca doskonale wszystkim znane, szlaki tematyczne i z historycznym kluczem –weekendowe spacery po Warszawie to doskonała okazja do aktywnego spędzenia wolnego czasu dla wszystkich, którzy chcą bliżej poznać historię miasta.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Mazowieckiej „Masław” organizuje trzy cykle spacerów po Warszawie: „Po Woli do woli”, „O rany Bielany” i „Szlak rowerowy Twierdzy Warszawa 2014”.
– Wola jest dzielnicą bardzo różnorodną, pełną kontrastów, ale nieustannie inspirującą! Dlatego też od czterech lat poznajemy ją spacerowo – mówią organizatorzy wolskich spacerów. 21 września będzie ostatnia w tym sezonie okazja, aby wybrać się na spacer po tej dzielnicy. Podczas wędrówki „Od pałacyku przez Gibalak na Ker_celak, czyli i Wola ma swoją gwarę” będzie można poznać wolską gwarę wraz z jej charakterystycznym folklorem. Dowiemy się m.in., co oznaczają słowa: dulec, hint, mamer, mortus.

Czytaj także: Święto Wisły 2014. Odpoczynek, sport i zabawa nad brzegiem rzeki [PROGRAM]

Bezpłatne spacery po Bielanach zakończą się 5 października. Do tego czasu chętni będą mogli bliżej poznać dzielnicę, która od dawna była miejscem wypoczynku warszawiaków. Szczególnie w niedziele i święta rozbawione towarzystwo przybywało ze stolicy, by tu mile spędzić czas na wspólnych zabawach, śpiewach i spacerach. – Poprzez wycieczki chcemy przywołać atmosferę warszawskiego „wywczasu” – mówią organizatorzy wspólnych spacerów. Jednak Bielany to nie tylko zieleń i cisza Lasku Bielańskiego, charakterystyczny pokamedulski zespół klasztorny oraz unikatowe Stare Bielany. To także nie mniej interesujące tereny wojskowe, blokowiska skrywające niejedną zagadkę oraz fascynujące tereny industrialne.

Spacery po Warszawie z Muzeum

Cykl weekendowych spacerów po mieście prowadzi również Muzeum Warszawy. Spacery z Muzeum potrwają do 18 października. Cykle tematyczne poświęcone są między innymi zachowanym przed_wojennym kamienicom, architekturze nowoczesnej czy miejskiej zieleni. – Celem naszych spacerów jest przybliżenie znanej Warszawy, ale pod innym kątem – mówi Anna Zasadzińska z Centrum Interpretacji Zabytków. – Tematy staraliśmy się dobierać na tyle szeroko, żeby każdy znalazł coś dla siebie – dodaje. Podczas najbliższego spaceru, 13 września, będzie okazja, aby bliżej poznać przemysłową stolicę. Służewiec z dzielnicy przemysłowej lat 50 i 60. XX w. przechodzi transformację w stronę południowego city biurowego Warszawy. Powojenna architektura przemysłowa najczęściej jest wyburzana ze względu na niską, w opinii większości, wartość, a jej miejsce zajmują szklane biurowce. Są jednak miejsca, które pozwalają przenieść się w czasie, np. fabryka wind na ul. Postępu. Muzeum zapowiada, że w przyszłym roku spacery będą kontynuowane.

Czytaj także: Ogród na dachu Kopernika

Do końca września stolicę można też poznawać podczas wycieczek z biurem przewodników Skarby Warszawy. W najbliższy weekend będzie okazja bliżej poznać Łazienki Królewskie i Skarpę Warszawską. – Nasze wycieczki cieszą się sporym zainteresowaniem. Przy dobrej pogodzie zdarza się, że bierze w nich udział nawet 50 osób – mówi Marcin Stachota.

Praska Ferajna z kolei zaprasza na wspólne poznawanie prawobrzeżnej Warszawy. Do końca października organizuje spacery w soboty i niedziele. Od listopada odbywać się będzie jedna wycieczka w tygodniu. W sobotę, 13 września, będzie okazja poznać stare dzieje Nowego Rembertowa. Następnego dnia Ferajna zaprasza na spacer pod hasłem „Praga jak namalowana – Stara Praga i Szmulki”.

Spacery po Warszawie. Najbliższe terminy:

13.09 Stolica przemysłowa. Zbiórka o 12 przy Galerii Mokotów.
13.09 Stare dzieje Nowego Rembertowa. Zbiórka o 15 na dworcu kolejowym.
13.09 Łazienki Królewskie. Zbiórka o 13 przed pomnikiem Piłsudskiego.
14.09 Rowerem przez Stare Bielany. Zbiórka o 12 przy metrze Stare Bielany.
14.09 Park Młociny i brzeg Wisły. Zbiórka o 12 na ul. Papirusów przy Pułkowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto