Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Spalarnia śmieci na Targówku. Trwa rozbudowa ZUSOK. Nowe informacje w sprawie inwestycji za miliardy złotych

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Trwa rozbudowa spalarni śmieci na Targówku. Znamy plany na kolejny rok
Trwa rozbudowa spalarni śmieci na Targówku. Znamy plany na kolejny rok Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych zlokalizowany na warszawskim Targówku przechodzi modernizację i rozbudowę. Prace mają zakończyć się w 2024 roku. Władze miasta wydały komunikat dotyczący dotychczasowych działań na terenie spalarni oraz planów na najbliższy rok. Szczegóły poniżej.

Trwa modernizacja Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych, działającego na stołecznym Targówku od 2001 roku. Jednym z najważniejszych założeń projektu jest utrzymanie aktywności produkcyjnej obecnej instalacji, co oznacza w praktyce, że rozbudowywany zakład wciąż przetwarza odpady komunalne mieszkańców Warszawy. Rozpoczęte w kwietniu ubiegłego roku prace, mają zakończyć się w 2024 r.

Trwa rozbudowa spalarni śmieci na Targówku. Znamy plany na kolejny rok

Spalarnia śmieci na Targówku. Trwa rozbudowa ZUSOK. Nowe inf...

Ukończenie projektu w określonym czasie jest naszym priorytetem i celem. Modernizacja istniejącego zakładu oraz budowa dwóch nowych linii zagospodarowania odpadów w ciągu 36 miesięcy jest bardzo dużym wyzwaniem. Jednak doświadczenie POSCO E&C i dobrze zorganizowany zespół projektowy stara się zrobić wszystko, aby osiągnąć ten cel - mówi Tony Kang, dyrektor projektu POSCO E&C.

Rozbudowa spalarni bez wątpienia jest jedną z najważniejszych inwestycji w stolicy.Firma POSCO otrzyma za swoje usługi aż 2,05 mld złotych.

Rozbudowa i modernizacja ZUSOK. Podsumowanie dotychczasowych prac

W 2021 roku przy ul. Zabranieckiej w Warszawie trwały prace przygotowawcze, budowlane i mechaniczne, m.in. przygotowanie zaplecza robót, infrastruktury socjalnej, przełożenie i poprowadzenie instalacji energetycznej, cieplnej oraz kanalizacyjnej. Wykonawca przygotował tymczasowy magazyn składowania odpadów oraz taśmociąg (linia K1). Zgodnie z nowym przebiegiem ścieżki technologicznej, odpady podawane są do istniejącego kotła - z pominięciem starego bunkra.

Wyznaczono również nową trasę dostaw. Zwożone odpady są monitorowane poprzez każdorazowe ważenie pojazdów przed i po wyładunku. W tym celu zostały wykonane pełnowartościowe, tymczasowe stanowiska pomiarowe, czyli wagi wraz z systemem monitoringu.

Trwa rozbudowa spalarni śmieci na Targówku. Znamy plany na kolejny rokKrystian Dobuszyński

W 2021 roku sfinalizowano również główne rozbiórki obiektów, które nie wchodzą w infrastrukturę nowej instalacji. Zorganizowanie nowego przebiegu ścieżki technologicznej i alternatywnego sposobu podawania odpadów umożliwiło wyburzenie dawnego bunkra i innych obiektów kubaturowych, a w efekcie – przygotowanie terenu pod nowe rozwiązania inżynieryjne i obiekty. Zaawansowane są prace przy fundamentach hali żużla, sortowni odpadów, a także na płytach fundamentowych hal kotłów oraz oczyszczania spalin - informuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Urzędnicy informują, że do wykonania fundamentu kotłowni dwóch nowych linii produkcyjnych wykorzystano 400 ton stali i 2600 m3 betonu.

­Ubiegły rok skoncentrowany był przede wszystkim na pracach projektowych, rozbiórkach budynków, przekładkach kolidujących sieci oraz wykonaniu tymczasowego układu dowozu, magazynowania i podawania odpadów dla funkcjonującej linii. Rozpoczęliśmy również prace fundamentowe dla głównych obiektów. Wszystko zostało dostosowane do zaplanowanych przerw technologicznych. Obecnie kontynuujemy prace m.in. przy fundamentach hali kotłów, a także przy budynkach magazynowania i dojrzewania żużla. Równolegle trwa montaż kolejnych żurawi wieżowych, które będą wykorzystywane przy wznoszeniu następnych obiektów - mówi Joanna Grudek, dyrektor Działu Inwestycji i Rozwoju w MPO Warszawa.

Potężna inwestycja w Warszawie. Najbliższe plany

W pierwszym kwartale bieżącego roku, planowane jest rozpoczęcie montażu dwóch kolejnych linii przetwarzania odpadów, w tym montaż konstrukcji stalowej, a także dostawa oraz montaż samych kotłów. Rozpocznie się również budowa bunkra, hali wyładunku oraz budynku dla administracji ZUSOK. Aby wzmocnić fundamenty tych obiektów, wykonano blisko 600 pali CFA wbijanych na głębokość kilkunastu metrów.

Urząd Miasta informuje, że inwestycja jest prowadzona zgodnie ze standardem BAT (Best Available Techniques).

Trwa rozbudowa spalarni śmieci na Targówku. Znamy plany na kolejny rokMPO / mat. pras

Dotyczy to zarówno rozwiązań inżynieryjnych, jak i oddziaływania na otoczenie. Rozbudowany ZUSOK, który po modernizacji stanie się najnowocześniejszą i największą tego typu instalacją w Polsce, połączy funkcję bezpiecznej utylizacji odpadów z walorem informacyjnym, otwartym na mieszkańców. Na terenie zakładu znajdzie się ścieżka edukacyjna, a zielone dachy wspomogą retencję wód opadowych - czytamy w komunikacie.

Władze stolicy podkreślają, że sam projekt jest nie tylko ekologiczny, ale także ciekawy z punktu widzenia architektury. - Transparentne elementy elewacji budynku dadzą po zmroku wyjątkowy efekt iluminacji - zapewniają urzędnicy.

Dla zapewnienia walorów estetycznych na placu budowy przy ul. Zabranieckiej został wzniesiony model z betonu strukturalnego, na którym umieszczane są materiały wykończeniowe. Projekt posiada także warstwę społeczną. Działania edukacyjne oraz promocyjne, skierowane do szerokiego otoczenia, realizowane są za pośrednictwem Centrum Informacyjnego utworzonego przy inwestycji - informuje stołeczny Ratusz.

Umowa z Mostostal Zabrze

Kilka dni temu poinformowano o zawarciu umowy pomiędzy spółką Mostostal Zabrze Realizacje Przemysłowe (MZRP), a firmą Posco Engineering & Construction. Na mocy porozumienia przedsiębiorstwo ze Śląska zrealizuje prace montażowe kotłów w ramach rozbudowy instalacji termicznego przekształcania odpadów na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto