Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spalarnia śmieci na Targówku zamieni odpady w energię i ciepło. Podpisany został akt erekcyjny

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Krystian Dobuszyński
Śmieci z Warszawy zamienią się w energię i ciepło. Na terenie Zakładu Unieszkodliwiana Stałych Odpadów Komunalnych przy ul. Zabranieckiej 2 na Targówku odbyło się spotkanie w czasie, którego miało miejsce podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego. Podczas konferencji obecni byli m.in. prezydent stolicy, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania oraz przedstawiciele wykonawcy firmy Posco E&C. Prace przy budowie spalarni prowadzone są zgodnie z harmonogramem, a inwestycja planowo ma być gotowa na początku 2024 roku.

We wtorek 4 października 2022 roku na placu rozbudowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiana Stałych Odpadów Komunalnych przy ul. Zabranieckiej 2 na Targówku w Warszawie odbyła się uroczystość podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego.

Chodzi dokładnie o spalarnię, gdzie z przetworzonych odpadów pozyskiwane będzie ciepło i energia dla mieszkańców stolicy.

Spalarnia na Targówku. Główny cel: neutralność klimatyczna

- Jesteśmy na miejscu największej i najefektywniejszej w Polsce instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych. Chcemy uzyskać kilka celów na raz, z jednej strony oczywiście przetwarzać odpady, w tym momencie mowa jest o 40 tys. ton odpadów, a po modernizacji będzie to praktycznie 7 razy więcej, bo 300 tys. ton. Ponadto chcemy oszczędzać energię i produkować ją. Jednak naszym najważniejszym celem jest realizacja neutralności klimatycznej – powiedział w czasie konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, dodając że stolica ma stać się neutralna klimatycznie do roku 2050.

Spalarnia śmieci na Targówku zamieni odpady w energię i ciep...

Przy ulicy Zabranieckiej na Targówku poza nowoczesną, automatyczną sortownią odpadów, powstaną zielone dachy do retencji wód oraz różnego rodzaju inwestycje edukacyjne. Będzie to wielowymiarowa inwestycja.

Zdzisław Gawlik, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania zwrócił uwagę, że po uruchomieniu spalarni ilość odpadów w Warszawie istotnie zmniejszy się, a jednocześnie zostaną podniesione znacznie poziomy recyklingu odpadów.

Instalacja wytworzy energię i ciepło

- Dzięki tej inwestycji i przetwarzaniu odpadów, kilkanaście tysięcy gospodarstw domowych będzie mogła korzystać z energii i ciepła produkowanego w tej instalacji – wskazał przedstawiciel MPO, wskazując że odpady są także surowcami, które znajdują się w zasięgu naszej ręki, co w dobie wysokich cen towarów jest niezwykle cenne.

Budynek ten ma stać się atrakcja turystyczną. Będzie tu punkt edukacyjny, zielone tarasy, a także taras widokowy na szczycie komina – niemal 70 metrów nad ziemią. Z tego miejsca będzie doskonale widać panoramę Warszawy. Bliskość komina nie będzie przeszkadzać w zwiedzaniu. Ale to nie wszystko. MPO w ramach inwestycji wartej przeszło 2 miliardy złotych buduje także sortownię tzw. "żółtego worka". W tym miejscu oddzielane będą plastiki i metale, które następnie można odzyskać. W sumie 30 tysięcy ton rocznie. A w przyszłości może nawet więcej.

- Dzisiejsze spotkanie odbywa się w połowie kontraktu. Z jednej strony widać już pewne rezultaty prac, a z drugiej to, ile mamy do zrobienia, by zrealizować projekt na czas. Jesteśmy przekonani, że rozbudowa i modernizacja zakładu wpłynie na efektywność i jakość zarządzania odpadami w stolicy. Dołożymy starań, by Warszawa stała się miastem jeszcze bardziej ekologicznym i przyjaznym dla mieszkańców – mówił Seung-Ho Choi, przedstawiciel firmy Posco, która odpowiada za realizację inwestycji.

Powstał już 72-metrowy trzon komina – największego obiektu nowego ZUSOK-u. Do góry pną się także konstrukcje pozostałych obiektów, m.in. bunkra odpadów. Gotowa jest również estakada do rozładunku od strony zachodniej. Obecnie trwają dostawy i montaż stalowej konstrukcji dla kotłów, które wejdą w skład nowych linii termicznego przekształcania odpadów.

Wszystkie prowadzone prace inwestycyjne nie mają wpływu na bieżącą działalność zakładu.

Budowa spalarni ma zakończyć się na początku 2024 roku. Wstępny rozruch planowany jest kilka miesięcy wcześniej. Nowa inwestycja, wraz z działającą już spalarnią, pozwolą na przetworzenie 300 tys. ton śmieci rocznie. To jedna trzecia "produkcji" mieszkańców Warszawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto