Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spalony i plaster, czyli kobiecy słownik piłkarskich pojęć

Daniel Świerżewski
Mówi się, że piłka nożna to męska rozrywka, a kobiety przeżywają prawdziwe katusze, gdy w ich domach oglądane są mecze. Magia Euro 2012 udziela się jednak również przedstawicielkom płci pięknej. Wszak kibicowanie „biało-czerwonym” podczas tego turnieju to sprawa niemalże narodowa. Poniżej postaramy się wytłumaczyć kilka terminów, które podczas transmisji spotkań często można usłyszeć.

SPALONY – zacznijmy od tego nieszczęsnego spalonego. Pozycja spalona jest wtedy, gdy w momencie podania zawodnik drużyny atakującej znajduje się bliżej bramki niż ostatni obrońca drużyny broniącej. Sędzia może nie użyć gwizdka, gdy „spalony” zawodnik nie zrobi ruchu do piłki, czyli jeśli nie weźmie udziału w akcji.

PRZYWILEJ KORZYŚCI – sędzia może przyznać przywilej korzyści, gdy po faulu piłkę przejmie kolega z drużyny sfaulowanego piłkarza i akcja może być kontynuowana. Jeśli futbolówka trafi do kogoś z przeciwnej drużyny, wtedy odgwizdywany jest faul.

Czytaj także: Mecz Polska - Rosja. Sprawdź komunikację

PRESSING – próba jak najszybszego odebrania piłki rywalom i uniemożliwienie im rozegrania akcji. Wywierając presję na przeciwniku można zmusić go do popełnienia błędu i przejąć w ten sposób futbolówkę.

FAUL TAKTYCZNY – często faul jest wynikiem próby odebrania piłki przeciwnikowi. Faul taktyczny ma na celu tylko i wyłącznie przerwanie akcji. Często stosuje się go, gdy zawodnik drużyny atakującej znajdzie się w sytuacji sam na sam z bramkarzem. Faul w takiej sytuacji kończy się otrzymaniem czerwonej kartki przez obrońcę.

ZAGRANIE NA AFERĘ – zagranie piłki np. w pole karne gdzie jest najwięcej zawodników, a podanie nie ma konkretnego adresata. W tłumie może dojść do przypadkowego zagrania ręką lub rykoszetu, a ten z kolei może doprowadzić do zdobycia gola.

PLASTER – tak określa się zawodnika, którego zadaniem taktycznym jest pilnowanie najgroźniejszego piłkarza rywali. „Plaster” nie odstępuje przeciwnika na krok i stara się go odciąć od podań kolegów.

Czytaj także: Zobacz, co ile kosztuje w Strefie Kibica

RZUT SĘDZIOWSKI – wznowienie gry po tym, jak sędzia przerwie mecz np. gdy zawodnik upadnie na murawę nie w wyniku faulu, osoba nieuprawniona wbiegnie na murawę lub w wyniku innego zdarzenia nieprzewidzianego w przepisach. Sędzia upuszcza wtedy piłkę na murawę w miejscu, gdzie akcja została przerwana.

GRA Z KLEPKI – szybki sposób rozgrywania akcji. Zawodnicy nie dryblują piłki, tylko wymieniają między sobą mnóstwo podań z tzw. „pierwszej piłki”. Ma to na celu szybkie przedostanie się pod pole karne rywali i utrudnienie im przejęcia piłki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto