Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Specjalna jednostka WOT obroni Warszawę. Do Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpiło 200 nowych ochotników

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Do 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpili nowi kandydaci. W sobotę, 15 października, prawie 200 osób stawiło się przed bramą jednostki wojskowej przy ulicy Marsa w Rembertowie. Debiutujący terytorialsi rozpoczęli tym samym szkolenie przygotowujące ich do obrony Warszawy i mieszkańców w obliczu zagrożenia wojennego oraz poszukiwań i ratownictwa. Szczegóły poniżej.

Obrona Warszawy. Nowi ochotnicy wstąpili Stołecznej Brygady OT

18. Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej została powołana w czerwcu br. i jest to trzecia brygada WOT utworzona na terenie Mazowsza. Jej zasadniczym celem jest bezpośrednia obrona Warszawy i mieszkańców w obliczu zagrożenia wojennego oraz realizacja działań związanych z tzw. USAR (ang. Urban Search And Rescue), czyli poszukiwaniem i ratownictwem w sytuacjach kryzysowych w czasie pokoju np. klęskach żywiołowych.

W sobotę, 15 października, 18. SBOT wcieliła z cywila pierwszych ochotników. Prawie 200 kandydatów, którzy otrzymali powołania od Wojskowych Centrów Rekrutacyjnych, o godz. 7.00 stawiło się przed bramą jednostki wojskowej przy ul. Marsa 110 w Rembertowie.

Specjalna jednostka WOT obroni Warszawę. Do Stołecznej Bryga...

Debiutujący terytorialsi rozpoczęli więc 16-dniowe szkolenie podstawowe przygotowujące ich do nowej roli - żołnierza Wojska Polskiego. Jednocześnie rezerwiści i osoby z doświadczeniem militarnym rozpoczęły szkolenie wyrównawcze, trwające 8 dni. Oba cykle szkoleniowe zakończą się 30 października złożeniem przez żołnierzy uroczystego ślubowania, rotą przysięgi wojskowej.

Ochotnikami, którzy wstąpili w szeregi stołecznej brygady, w większości są mieszkańcy stolicy, gotowi bronić jej w razie militarnego zagrożenia, z czego 21 proc. stanowią kobiety - przekazał dowódca 18. SBOT płk Marek Pietrzak.

Dla przyjętych żołnierzy powstało specjalne miasteczko kontenerowe posiadające niezbędną infrastrukturę, jak stołówka, pralnia, sanitariaty i prysznice, a także namiot z siłownią i przestrzenią rekreacyjną. Żołnierze otrzymali nowe umundurowanie i sprzęt, zaś ich cywilne rzeczy, w których przyjechali na wcielenie, pozostawili w specjalnym magazynie zwanym „cywilkownią”. Za każdy dzień szkolenia otrzymają uposażenie finansowe w wysokości uzależnionej od stopnia wojskowego, tj. ok. 130 zł.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto