Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

SPIS LUDNOŚCI 2011. Dowiemy się jacy są mieszkańcy Warszawy

Redakcja
Warszawa
Warszawa arcj. MM
1 kwietnia rozpoczął się spis powszechny ludności. W całej Polsce rachmistrzowie będą sprawdzać kto zarabia najwięcej, ile pieniędzy wydaje, ile kobiet przypada na 100 mężczyzn.

Spis powszechny w 2011 roku jest pierwszym od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Spis ludności potrwa od 1 kwietnia do 30 czerwca.

Jest to też pierwszy multimedialny spis powszechny, bo oprócz rachmistrzów, dane będą zbierane także poprzez wywiady telefoniczne i Internet. Spis poprzez sieć internetową jest pierwszym etapem. Wywiady telefoniczne i wizyty rachmistrzów (na Mazowszu będzie ich dwa tysiące) rozpoczną się dopiero 8 kwietnia.

Jak spisać się przez Internet?

Aby móc skorzystać ze spisu powszechnego za pomocą Internetu trzeba wejść na strony internetowe: www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl.

Potem trzeba wybrać zakładkę "formularz elektroniczny”. Najpierw trzeba podać swoje dane osobowe: PESEL oraz NIP. Jeśli nie posiadamy numeru NIP - system poprosi o podanie miejsca urodzenia i nazwiska panieńskiego matki. Po wypełnieniu formularza otrzymamy login i hasło, które będą ważne przez dwa tygodnie.

Dzięki loginowi i haśle możemy potem zalogować się do systemu spisu ludności. Tam należy wypełnić formularz spisowy. Jeśli ktoś zapomni hasła dostępu, będzie musiał skontaktować się z telefoniczną obsługą klienta, pod numerem 0 800 800 800.

Kto zarabia najwięcej?

Z danych, które zebrane zostały przed tegorocznym spisem ludności wynika, że prawnicy, doradcy podatkowi, inżynierowie, architekci i pracownicy branży reklamowej zarabiają najlepiej, średnio o 67 proc. więcej od przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Opłaca się również praca w wydawnictwach, mediach i branży muzycznej. Z kolei najniższe wynagrodzenie (ponad 40 proc. mniej od przeciętnego wynagrodzenia) dotyczy zawodów związanych z utrzymaniem porządku w budynkach i pracą w ochronie.

**Zobacz:

Warszawa oceniona przez ekspertów

**

Jeśli chodzi o bezrobocie, to pod koniec 2010 r. wynosiło ono w stolicy 3,4 proc. (w woj. maz. 9,4 proc.). Najbardziej dramatycznie przedstawia się sytuacja w grupie wiekowej 25-34 lata. – Osoby w tym wieku stanowią aż 30 proc. bezrobotnych w Warszawie – mówił Krzysztof Kowalski, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego. Nawet ukończenie studiów nie gwarantuje braku problemów z pracą. – Absolwenci wyższych uczelni to ponad 23 proc. bezrobotnych warszawiaków – podkreślił Kowalski.

Na co wydajemy pieniądze?

Średni dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym wynosi 1,4 tys. zł, zaś poziom wydatków utrzymuje się w okolicach 1,2 tys. zł. – Cieszy zatem fakt, że co miesiąc można odkładać oszczędności – komentował Kowalski. Najwięcej wydajemy na żywność i napoje bezalkoholowe oraz na opłaty związane z użytkowaniem mieszkania i źródła energii (40 proc.).

Zobacz: Stołeczne uczelnie cieszą się wzięciem

Według danych, którymi obecnie dysponuje Urząd Statystyczny 57 proc. gospodarstw domowych posiada dostęp do internetu. – Ten poziom nie wygląda zadowalająco. Liczymy na to, że będzie ulegał szybkiej poprawie – stwierdził Kowalski. Ponadto 58 proc. gospodarstw ma samochód, a w 88 proc. domów znajduje się chociaż jeden telefon komórkowy.

Nadwyżka kobiet nad mężczyznami

W Warszawie żyje 1,7 mln osób. Statystyczny mieszkaniec ma ok. 40 lat. Na 100 mężczyzn przypada 114 kobiet, jednakże w grupie wiekowej do 25. roku życia przeważają przedstawiciele płci męskiej.

Trzymiesięczny spis ludności będzie przeprowadzany na trzy sposoby: w czasie bezpośrednich spotkań rachmistrzów z mieszkańcami gospodarstw domowych, poprzez ankiety telefoniczne i za pośrednictwem internetu. Dzięki tej trzeciej możliwości będzie można samodzielnie przesłać dane do Urzędu Statystycznego.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto