Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spis powszechny. Gdzie mogą spisać się warszawiacy i jak skorzystać z pomocy miasta?

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Szymon Starnawski
Jak wziąć udział w spisie powszechnym? Kto powinien wziąć w nim udział? Jakie działania podejmuje miasto, żeby ułatwić mieszkańcom przekazanie danych w ramach spisu? Od maja ułatwienia i więcej metod do wyboru.

1 kwietnia rozpoczął się w naszym kraju Narodowy Spis Powszechny. Początkowo trwać miał do końca czerwca, jednak ze względu na pandemię COVID-19 termin wydłużono do końca września. Główny Urząd Statystyczny zwyczajowo przeprowadza spis raz na dziesięć lat, a jego celem jest ustalenie sytuacji demograficznej i mieszkaniowej na poziomie kraju, województw, powiatów i gmin.

Jak deklaruje na swoich stronach Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie oraz Główny Urząd Statystyczny przeprowadzenie takiego spisu umożliwia przyjrzenie się zmianom, które zaszły w naszym społeczeństwie w ciągu ostatnich lat oraz przygotowanie prognoz rozwoju na kolejne.

Spis obowiązkowy dla wszystkich

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wzięcie udziału w spisie jest obowiązkowe. Odmowa wykonania obowiązku statystycznego może wiązać się z karą grzywny nawet do 5 tysięcy złotych. Podstawową formą przekazania informacji jest samospis internetowy. W ten sposób dokonujemy tej operacji sami w wybranym dla siebie momencie. Możemy tego dokonać za pośrednictwem strony https://spis.gov.pl/.

Co ciekawe, takiej czynności można dokonać również w urzędzie gminy bądź miasta. W Warszawie cieszy się to dużym zainteresowaniem. Z tego powodu Warszawa zdecydowała się na dzień otwarty 8 maja w czterech dzielnicach: na Mokotowie, Ochocie, w Śródmieściu i na Ursynowie.

Dokładne lokalizacje to:

  • Biurze Administracji i Spraw Obywatelskich (ul. Leona Kruczkowskiego 2)
  • Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicy Mokotów (ul. Rakowiecka 25/27)
  • Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicy Ochota (ul. Grójecka 17a)
  • Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicy Ursynów (al. Komisji Edukacji Narodowej 61)

Nie tylko w sobotę 8 maja

Każdy z punktów ma być otwarty dla mieszkańców od 9:00 do 13:00. W tych i pozostałych urzędach dzielnic można także spisać się od poniedziałku do piątku, wymaga to jednak wcześniejszego umówienia wizyty. Dodatkowo można skorzystać z infolinii 22 279 99 99 i za jej pośrednictwem również dokonać samospisu. Od 4 maja została uruchomiona także możliwość zamówienia rozmowy telefonicznej z rachmistrzem, który dokona spisania naszych danych.

Miasto przygotowało także specjalny punkt dla osób głuchoniemych, które nie mają możliwości przekazać danych przez spis internetowy. Niektóre z tych osób mogą mieć także trudności z niektórymi pytaniami ze względu na różnice między językiem migowym, a polskim. Mogą oni się zgłaszać Urzędzie miasta, przy ul. Kruczkowskiego 2, ale w takim przypadku także konieczne jest wcześniejsze umówienie się na wizytę przez internet.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto