Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spór o gazociąg przez Wilanów. Radni apelują: inwestycja przetnie tereny cenne przyrodniczo i kulturowo

Redakcja
Grzegorz Dembiński / Archiwum
Wilanowscy radni po raz kolejny apelują, że nowa trasa planowanego gazociągu, który ma przechodzić przez Wilanów, będzie wiodła przez tereny cenne przyrodniczo i kulturowo. - Gazociąg ma być wybudowany na terenach cennych przyrodniczo lub w bliskiej odległości od nich, w pobliżu cennych kulturowo terenów Pałacu Jana III Sobieskiego oraz działkach prywatnych właścicieli. Radni domagają się zmiany planów oraz liczą na konstruktywny dialog. Szczegóły w tekście poniżej.

Wilanowscy radni kolejny raz apelują w sprawie budowy gazociągu

Przypomnijmy, że informacja o planowanej budowie gazociągu, wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi, łączącego jednostki wytwórcze w Elektrociepłowni Siekierki w Warszawie z siecią przesyłową gazową Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA tj. gazociągiem wysokiego ciśnienia relacji Mory – Wola Karczewska wpłynęła do Zarządu Dzielnicy Wilanów pod koniec 2020 r.

Nowa koncepcja trasy gazociągu

Przedstawiciele inwestora PGiNG Termika SA przedstawili koncepcję projektu budowy gazociągu, ale w zupełnie nowym przebiegu przez Wilanów, aniżeli rezerwa, która znajduje się w miejscowych planach. Gazociąg ma być wybudowany na terenach cennych przyrodniczo lub w bliskiej odległości od nich (m.in. rezerwat przyrody Morysin, jeziora Powsinkowskie, Pod Morgami, Lisowskie, kanał Sobieskiego, rzeka Wilanówka,) w pobliżu cennych kulturowo terenów Pałacu Jana III Sobieskiego oraz działkach prywatnych właścicieli.

- Inwestor działający na mocy specustawy zaplanował przebieg inwestycji w zupełnie inny sposób niż pozostawiona w planach na ten cel rezerwa. Wokół gazociągu niezależnie czy będzie szedł w linii naziemnej czy podziemnej musi pozostać pas wolny od zabudowy, tzw. pas ochronny o szerokości 12 metrów, który przecina dzielnicę na pół - mówi Paweł Czarnecki, radny Dzielnicy Wilanów, Przewodniczący Komisji Strategii, Rozwoju i Dialogu Społecznego. Zarząd, radni i mieszkańcy zostali kompletnie zaskoczeni zaprezentowanym przez PGNiG Termika SA projektem budowy gazociągu w nowej lokalizacji, który nie został poprzedzony jakimikolwiek konsultacjami społecznymi ani rozmowami z władzami samorządowymi Wilanowa – dodaje radny

"Muzeum nie wyraziło zgody na jakikolwiek przebieg gazociągu"

Jak tłumaczy radny Czarnecki, Komisja Strategii Rozwoju i Dialogu Społecznego Dzielnicy Wilanów niezwłocznie (tj. na posiedzeniach w lutym, marcu i wrześniu br.) po otrzymaniu informacji o planach budowy gazociągu rozpoczęła rozmowy z inwestorem, próbując wyjaśnić przyczyny zmiany trasy budowy gazociągu oraz założenia nowej koncepcji. Przedstawiciele Zarządu Dzielnicy, urzędnicy dzielnicowych i miejskich struktur architektury i planowania, ochrony środowiska, Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz innych stowarzyszeń jak i mieszkańców podnosili, że rezerwa pod budowę gazociągu jest i tym korytarzem powinien przebiegać gazociąg. Na ostatnim posiedzeniu komisji przedstawiciel Muzeum Pałacu wyraźnie podkreślił, że zaproponowane przez projektantów rozwiązanie nie jest racjonalne z wielu względów, przede wszystkim bezpieczeństwa dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz, że Muzeum nie wyraziło zgody na jakikolwiek przebieg gazociągu.

W tej całej niezwykle ważnej dla mieszkańców Wilanowa historii cieszy fakt, że Inwestor zaczął reagować na prośby oraz apele, przyjął zaproszenie na posiedzenia Komisji Strategii, Rozwoju i Dialogu Społecznego Rady Dzielnicy Wilanów i podejmuje dialog z samorządem Wilanowa.- Jednak te rozmowy powinny być bardziej konstruktywne i prowadzić do rozwiązań zgodnych z dotychczas wypracowanymi ustaleniami planistycznymi, a przede wszystkim oczekiwaniami społeczności lokalnej. Czekamy wciąż na wyniki konsultacji społecznych, które Inwestor przeprowadził na początku września i, które obiecał nam udostępnić. Chcemy być traktowani podmiotowo, ponieważ reprezentujemy naszych mieszkańców - skomentował Hubert Królak, Przewodniczący Rady Dzielnicy Wilanów.

"Liczymy na konstruktywny dialog"

I dodał, że nie może być mowy o planach i działaniach spółek państwowych na terenie Wilanowa bez udziału lokalnego samorządu. Radni liczą na konstruktywny dialog, oparty na solidnych merytorycznych argumentach i wzajemnym szacunku. Jak przekazują, doskonale rozumieją potrzebę budowy gazociągu do EC Siekierki, ale wszystko musi odbyć się na zasadach partnerskich, z poszanowaniem prywatnej własności, dziedzictwa kulturowego, historycznego i przyrodniczego dzielnicy. - Ponadto, biorąc pod uwagę skalę i budżet tej inwestycji oraz niedogodności, z którymi trzeba się liczyć, zaangażowanie Inwestora we wsparcie lokalnych inicjatyw i potrzeb społecznych musi być na odpowiednio wysokim poziomie. Tylko wtedy ta inwestycja będzie możliwa do zaakceptowania - dodał Hubert Królak, Przewodniczący Rady Dzielnicy Wilanów.

- Trasa planowanego gazociągu wysokiego ciśnienia została zapisana w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego m.st. Warszawy, miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego Zawad i Kępy Zawadowskiej, Zaściankowa Wschód oraz w rejonie ulicy Siedliskowej już ponad 20 lat temu i w tej rezerwie winna przebiegać – stwierdza Urszula Włodarska-Sęk, radna Dzielnicy Wilanów. Inwestor jednak szybko uznał, że „nie da się” i przedstawił nowy przebieg gazociągu, w zupełnie innym miejscu, bez wcześniejszych konsultacji z władzami dzielnicy i mieszkańcami – dodaje radna.

Dlaczego nie można zrealizować projektu?

Na posiedzeniu Komisji Strategii, Rozwoju i Dialogu Społecznego Dzielnicy Wilanów, PGNIG Termika SA przedstawił argumenty dlaczego „nie da się” zrealizować inwestycji w planowanej pod ten cel rezerwie, wskazując m.in. kolizje z istniejącymi budynkami, planowaną trasę na Zaporze i ulicę Czerniakowską-bis. W ocenie przedstawicieli dzielnicowych oraz miejskich biur architektury i radnych powyższe argumenty są wątpliwe, co wyrażane było wielokrotnie na posiedzeniach komisji z udziałem Inwestora. - W mojej ocenie oraz wielu radnych i mieszkańców Wilanowa, działania PGNiG Termika SA są pozorowane, ukierunkowane na realizację własnej wizji budowy gazociągu wysokiego ciśnienia na terenie Wilanowa, bez poszanowania dla dorobku planistycznego i dobra mieszkańców Wilanowa – podsumowuje Urszula Włodarska-Sęk, radna Dzielnicy Wilanów.

Teren pod mieszkania?

Jednocześnie radna zastanawia się, czy w całej tej sprawie nie ma drugiego dna… Zmiana trasy gazociągu i wykreślenie rezerwy z obowiązujących dokumentów planistycznych „uwolniłoby” tereny pod zabudową mieszkaniową. W sytuacji, w której ten rejon Wilanowa bardzo intensywnie się zabudowuje, publiczna infrastruktura drogowa jest niewystarczająca, mieszkańcy stoją w korkach, aby dojechać do pracy, szkoły i z powrotem wrócić do swoich domów, komunikacja miejska jest bardzo słaba, brakuje szkoły, żłobka, przychodni zdrowia, publicznych obiektów sportu i rekreacji, dróg rowerowych, kolejne inwestycje mieszkaniowe znacznie pogorszyłyby jakość życia mieszkańców.

Mieszkańcy w niewiadomej

Nowa trasa gazociągu jest zaskoczeniem również dla mieszkańców, właścicieli gruntów, na których PGNiG Termika planuje wybudować gazociąg.- Dzwonią i piszą do nas zaniepokojeni mieszkańcy, których ta decyzja zaskoczyła. Pytają dlaczego tutaj, skoro jest rezerwa pod gazociąg w innym miejscu? Skarżą się, że są pomijani w całym procesie decyzyjnym, a informacje docierają do nich różne i szczątkowe. Sporo z nich to osoby starsze, które nie korzystają z internetu, a więc nie mają dostępu do informacji. Nawet o konsultacjach, które odbyły się na początku września nie wiedzieli, bo ogłoszenie było w internecie. Czują się oszukiwani i wykorzystywani - mówi Bożena Laskowska, radna Dzielnicy Wilanów.

O komentarz w spawie poprosiliśmy PGNiG Termika. Czekamy na odpowiedź.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto