Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spór o ulicę Barwną na Ursynowie. Urzędnicy chcą "zrobić porządek" z historycznym miejscem

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Protesty w dzielnicy Ursynów wybuchły po tym, jak informacja o likwidacji historycznej ulicy Barwnej ujrzała światło dzienne. W obronie krótkiego odcinka drogi stają nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale także warszawscy radni i wiceburmistrz.

Sprawę nagłośniła jeszcze w maju "Gazeta Wyborcza", która w jednym z artykułów wspomniała o planowanej likwidacji ulicy Barwnej, która teoretycznie ma łączyć ulice Bartoka i rotmistrza Pileckiego w północnej części dzielnicy Ursynów w Warszawie. Jednak w rzeczywistości droga ta została "pocięta" i obecnie istnieje tylko jej około 50-metrowy fragment od strony ronda Geografów przy ulicy Romera i Surowieckiego.

Okazuje się, że zgodę na likwidację ulicy Barwnej w ramach uchwały "o zniesieniu nazwy”, wydała w ostatnim czasie komisja nazewnictwa w Radzie Warszawy. Zdaniem urzędników niedługi fragment Barwnej należałoby przyłączyć do pobliskiej ulicy Janowskiego.

Spór o ulicę Barwną na Ursynowie. Urzędnicy chcą "zrobić por...

Zgłoszenie w tej kwestii wpłynęło natomiast z Biura Geodezji i Katastru, które ma zadanie uporządkowanie przestrzeni miejskiej ze względu na stare, często przedawnione, drogi.

Warszawa nie chce likwidacji ulicy na Ursynowie

W obronie ursynowskiej ulicy stanęli mieszkańcy oraz dzielnicowi radni, w tym m.in. Paweł Lenarczyk, który w mediach społecznościowych poinformował: "walczymy o to, aby nie zapominać ulicy Barwnej, która jest jedną z historycznych ulic naszej dzielnicy".

Aktywiści ze stowarzyszenia Otwarty Ursynów wystosowali interpelację ukazując bezsensowność zmiany wieloletniej nazwy.

W sprawie głos zabrał także zastępca burmistrza Ursynowa Bartosz Dominik.

- Bo ulica Barwna to u nas swego rodzaju ikona, coś jak dawna ulica Stołeczna czy rondo Babka, nazwy wciąż używane przez warszawiaków mimo decyzji o ich likwidacji przed wielu laty – wskazał w rozmowie z "Wyborczą".

Ulica Barwna niewątpliwie stała się w Warszawie legendą. Zlokalizowany jest tam najstarszy ursynowski dom wielorodzinny "Czerwoniak". Nazwa budynku wzięła się od jego charakterystycznej elewacji z czerwonej cegły. Obiekt już od dawna jest wyremontowany i ma obecnie żółty kolor. Dom ten powstał jeszcze przed wojną i przetrwał do dzisiaj. Ponadto w miejscu ulicy Barwnej znajduje się również popularna Kopa Cwila.

Sprawa trafiła obecnie do rady dzielnicy. Ostateczną decyzję, dotyczącą dalszych losów Barwnej, podejmie natomiast Rada Warszawy.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto