Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, czy twoje picie jest bezpieczne

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Pijemy dużo, wszystko, przy każdej okazji. Co najgorsze, nie kontrolujemy ilości spożywanego alkoholu. Warto sprawdzić, czy pijemy bezpiecznie i czy nie wyrządzamy krzywdy otoczeniu.

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych rozpoczęła kampanię "Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne". Celem akcji jest ograniczenie liczby osób regularnie pijących alkohol oraz szerzenie wiedzy na temat szkodliwości spożycia napojów procentowych.

W Polsce po alkohol sięga regularnie 80 proc. Polaków. Właśnie do nich adresowana jest nowa kampania Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, dla której bazę stanowi nowa strona internetowa www.wyhamujwpore.pl. Jej celem jest uświadomienie ludziom społecznych skutków nadmiernego spożywania alkoholu. Nie zawsze dostrzegamy, że pijemy ryzykownie lub szkodliwie, że nieraz jesteśmy krok od nałogu. Każde stadium picia ponad normę i przyjętą dawkę jest szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia, jak i otoczenia.

Wyhamuj w porę - dowiedz się, gdzie jest granica
Zanim dojdzie do uzależnienia występują objawy, które stanowczo powinny nas niepokoić, są to: picie ryzykowne i picie szkodliwe. Na stronie wyhamujwpore.pl każdy może zrobić szybki test, który składa się z kilkunastu pytań, na podstawie których oceniany jest nasz sposób picia. Dzięki "zdobytym" punktom program określi, czy mamy problem z alkoholem. Dodatkowo do każdej oceny dołączone są rady, co powinniśmy zrobić, by problem się nie pogłębiał, jaki styl picia jest dla nas odpowiedni, jakie limity powinniśmy sobie założyć i co zrobić, jeśli nie uda nam się ograniczyć picia.

Twórcy kampanii i strony internetowej poprowadzą nas za rękę przez świat procentów. Obalają mity związane z piciem, pokazują rażące liczby statystyczne, wytłumaczą, jak przeliczać ilość wypijanego alkoholu i jak nie przekraczać granicy ryzyka.

Zaczęło się niewinnie
Możemy także przeczytać "historie prawdziwe", jak ta o 45-letniej żonie alkoholika, która po długim i trudnym małżeństwie została sama. Na pocieszenie zaczęła raczyć się lampką wina czy nalewki, nigdy wódki. Z czasem zaczęła odczuwać niepokój, zmęczenie, objawy grypy. Lekarz stwierdził u niej objawy uzależnienia od alkoholu. O swoim problemie opowiadają też 20-letni student i 34-letni dziennikarz. Większość z historii zaczyna się niewinnie, od "lepszego" alkoholu, małych dawek, niebezpieczne zaczyna być poczucie dobrego samopoczucia w czasie picia alkoholu i bardzo złego, gdy go brakuje.

Nie bez powodu większość opowieści dotyczy osób z wyższym wykształceniem i lepszą sytuacją materialną. Statystyki pokazują, że np. wśród kobiet największe spożycie występuje do 40 roku życia wśród osób lepiej wyksztłconych, niewierzących, mieszkanek dużych miast, dobrze oceniających swoją sytuację materialną.

- Nie nakłaniamy do całkowitej abstynencji, choć ta w przypadku niektórych osób, np. młodzieży, kobiet w ciąży czy kierowców jest konieczna - podkreślają organizatorzy. - Będziemy pokazywać, kiedy picie staje się ryzykowne i jakie są granice tego ryzyka, aby każdy kto pije alkohol zdążył wyhamować w porę.

Jestem młody - nie piję alkoholu
Obecnie powstaje również strona internetowa adresowana dla młodzieży www.niebotak.pl, która będzie kształtować postawy abstynenckie wśród młodych ludzi oraz pokazywać na "złych" przykładach, dlaczego warto unikać alkoholu do uzyskania pełnoletności. Szersza kampania abstynecka będzie prowadzona w szkołach, do których trafią nie tylko broszury informacyjne, ale też scenariusze zajęć profilaktycznych oraz wywiadówek z rodzicami.

Kampania "Sprawdź, czy twoje picie jest bezpieczne" jest jedną z najszerzej zakrojonych akcji w Polsce. Przystąpiło do niej prawie 1400 gmin i 15 samorządów wojewódzkich.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto