Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Średniowieczna kamienna brama między posesjami

Redakcja
Kamienna brama między posesjami w piwnicy kamienicy przy ul. Szewskiej 5. Stan z 2007 r. Fot. M.Szajerka
Kamienna brama między posesjami w piwnicy kamienicy przy ul. Szewskiej 5. Stan z 2007 r. Fot. M.Szajerka Marek Szajerka
W piwnicy kamienicy przy ul. Szewskiej 5 zachowała się piękna średniowieczna brama.

Jednym z ciekawszych zabytków architektury średniowiecznego Grudziądza jest kamienna brama w piwnicy kamienicy przy ul. Szewskiej 5. Brama ta została odkryta w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych XX w., w trakcie adaptacji piwnicy na potrzeby lokalu usługowego.
Jeszcze w 1998 r. były tu piwnice lokatorów kamienicy. Jej właściciel, pan Roman Pułka zaprosił do jej zwiedzenia naukowców, uczestników II Ogólnopolskiej Sesji Naukowej „Grudziądz Miastem Chrystiana". Ściana była jeszcze otynkowana, tylko uwidoczniony był ceglany łuk.
Nad przeznaczeniem tego łuku dyskutowali szczególnie historyk sztuki prof. Marian Kutzner, reprezentujący wówczas Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz archeolog dr Krystyna Białoskórska, reprezentująca Polską Akademię Nauk w Warszawie. Wówczas to dr. K. Białoskórska wypowiedziała znamienne zdanie: „Grudziądz, terra incognita", czyli "Grudziądz, ziemia nieznana".
Na początku XXI w. brama została wyeksponowana poprzez usunięcie ceglanego zamurowania. Była zamurowana na szerokość jednej cegły a mur kamienny ma grubość ok. 1 m. Podobne kamienne bramy między posesjami odkryto podczas badań archeologicznych w Elblągu. Datowano je na XIV w.
W trakcie adaptacji pomieszczeń natrafiono przy tej bramie na bruk.  Brama w Grudziądzu była bramą podwójną. Po prawej stronie jest jeszcze drugi łuk ceglany, niżej położony, o tej samej szerokości. Nie został on jednak wyeksponowany, ponieważ przy tej ścianie są obecnie schody. Schody wykonano podczas adaptacji piwnicy dla potrzeb lokalu gastronomicznego. Widoczna przy schodach wnęka od strony ul. Szewskiej, to pierwotne, średniowieczne wejście do domu.
Właściciel kamienicy wyraził zgodę na upublicznienie informacji, że w obecnych pomieszczeniach piwnicznych znajduje się też studnia z wodą, o głębokości kilkunastu metrów. Jest ona w części kuchennej lokalu gastronomicznego. Są plany, by stała się ona atrakcją tamtejszego lokalu gastronomicznego, np. przez jej podświetlenie. Wiąże się to jednak z problemem przebudowy pomieszczeń oraz znacznymi kosztami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto