Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Stacja Muranów. Metro nieistniejące" Wystawa poświęcona niepowstałym stacjom metra

Redakcja
Zdjęcia, ilustracje, wizualizacje i plany dotyczące ...
Zdjęcia, ilustracje, wizualizacje i plany dotyczące ... Stacja Muranów
Zdjęcia, ilustracje, wizualizacje i plany dotyczące warszawskiej linii metra, które nigdy nie miały okazji powstać. Wszystko w budynku przy Andersa 13 - gmachu okalającym wyjście ze stacji metra, której nie zbudowano.

Wernisaż wystawy "Stacja Muranów. Metro nieistniejące", Stacja Muranów, 12 czerwca godz. 19.00


- Historia warszawskiego metra nie zaczyna się wcale od momentu, gdy w 1983 roku rozkopano Ursynów i sporą część Mokotowa. Śmiałe wizje miejskich włodarzy i konkretne plany inżynierów dotyczące budowy jednej, a potem wielu linii pojawiały się i zamierały w kilku odsłonach już w pierwszej połowie dwudziestolecia międzywojennego - stwierdzają organizatorzy wystawy. I dodają, że warszawskie metro od zawsze prześladował pech - ekonomiczny i polityczny. Także po wojnie, kiedy zamiast metra został wybudowany Pałac Kultury. Po niepowstałym metrze pozostały tunele na Targówku, a także plany i projekty, które będzie można oglądać w Stacji Muranów przy gen. Andersa 13 od 12 czerwca.

- Jak wyglądałaby Warszawa, gdyby budowa metra rozpoczęła się już w latach dwudziestych, trzydziestych czy pięćdziesiątych? Gdzie planowano lokację stacji kolei podziemnej przed wojną i tuż po niej? - pytają organizatorzy wystawy. Lokal Stacji Muranów, której właściciele organizują wystawę, mieści się budynku, który został zaprojektowany tak, żeby współgrał z mającą w tym miejscu powstać stają metra. Socrealistyczny gmach wygięty w łuk miał okalać wyjście z przystanku podziemnej kolejki. Nigdy jednak do tego nie doszło.

Zobacz też:
"Ludzie chyba tego potrzebują", czyli o tym, że PRL już nie straszy

- Jak hipotetyczne metro obiecane przez Starzyńskiego mogło wpłynąć na rozwój poszczególnych dzielnic? O ile łatwiej żyłoby się Warszawiakom, gdyby przed wojną zdołano by zbudować choć część projektowanej sieci? A jak wyglądałyby podziemne pałace, pełne marmurów, luster i alegorycznych płaskorzeźb gdyby dokończono drążenie linii rozpoczętej za Bieruta? I jak wyglądałby nasz muranowski skwer Tekli Bądarzewskiej, gdyby, zgodnie z założeniem planistów, mieściłoby się obok niego wyjście ze Stacji Muranów? - pytają organizatorzy wydarzenia.

Na wystawie będzie można oglądać dziesiątki wizualizacji, planów i fotografii, które pomogą odpowiedzieć na te wszystkie pytania i zastanowić się nad tym, co byłoby gdyby nieistniejące metro jednak powstało. Więcej informacji na fanpage'u wydarzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto