Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stacje Veturilo, Warszawa. Rowery wróciły na wiosnę! [ZDJĘCIA]

Aleksandra Podgórska
Stacje Veturilo, Warszawa. Rowery wróciły na wiosnę! [ZDJĘCIA]
Stacje Veturilo, Warszawa. Rowery wróciły na wiosnę! [ZDJĘCIA] Sylwia Dąbrowa
Stacje Veturilo, Warszawa. Od najbliższej niedzieli 1 marca znów można korzystać z Veturilo. Po zimowej przerwie rowery wracają na stołeczne ulice.

Stacje Veturilo, Warszawa. Rowery wróciły na wiosnę! [ZDJĘCIA]

Miejskie rowery cieszą się dużą popularnością wśród warszawiaków. W ubiegłym roku mieszkańcy wypożyczyli je aż 1,9 mln razy, a w systemie zarejestrowało się ponad 90 tys. nowych użytkowników.

- To dobra wiadomość dla miłośników jednośladów - srebrne rowery Veturilo wracają na stołeczne ulice. W bieżącym, czwartym sezonie warszawiacy będą mogli korzystać ze 196 stacji i blisko 3 tys. rowerów. I mam nadzieję, że nasza rodzina Veturilo, licząca już 292 163 rowerzystów, znów się znacząco powiększy – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

Czytaj też: Zmiany na Wołoskiej. Od soboty cztery miesiące bez tramwajów

Veturilo na mapę komunikacyjną stolicy wpisało się już na stałe. Dzięki temu aż trzykrotnie wzrosła liczba rowerzystów, którzy chętnie dojeżdżają w ten sposób do pracy czy szkoły. Obecny ruch rowerowy stanowi prawie 3% podróży po mieście.

W zeszłym roku z systemu mieszkańcy Warszawy najchętniej korzystali w miesiącach wiosennych - w maju - 272 105 razy, a rekord sezonu padł 25 kwietnia – kiedy odnotowano aż 14 142 wypożyczeń. Najaktywniejszy warszawski rowerzysta skorzystał z rowerów 1304 razy. Otworzono 30 nowych stacji, a w systemie zarezerwowało się kolejnych 90 192 osób.

Największą popularnością cieszyły się stacje przy Al. Niepodległości – Batorego - 46 285 wypożyczeń i 46 483 zwrotów, Rondo Waszyngtona - Stadion Narodowy – 31 029 wypożyczeń i 31 644 zwrotów, Arkadia – 30 924 wypożyczeń i 31 180 zwrotów oraz Pl. Unii Lubelskiej – Puławska - 27 582 wypożyczeń i 29 406 zwrotów. Rowerzyści najchętniej wybierali trasy pomiędzy stacjami przy metrze Pole Mokotowskie i kampusem Uniwersytetu Warszawskiego na Banacha, między ul. Marymoncką a kampusem UKSW w Lesie Bielańskim oraz między metrem Imielin a stacją przy ul. Pileckiego i ul. Alternatywy.

Teraz rowery wracają na ulice, ale użytkownicy muszą przygotować się do kilku zmian. Część wypożyczalni zostanie przeniesiona w okolice stacji II linii metra. Z rowerów można będzie skorzystać przy stacjach: Nowy Świat – Uniwersytet (w rejonie ul. Kubusia Puchatka), Świętokrzyska (w rejonie Sezamu) i Rondo ONZ (w pobliżu ulicy Pańskiej).

Nowe stacje pojawią się też na Bemowie w związku z likwidacją systemu Bemowo Bike. Staną one w dotychczasowych lokalizacjach: na ul. Górczewskiej (przy urzędzie dzielnicy i pętli tramwajowej) oraz ul. Radiowej (przy skrzyżowaniu z ul. Powstańców Śląskich).

W 2014 r. zrealizowano ponad 50 inwestycji i oddano do użytku ponad 60 km dróg i pasów rowerowych (m.in. na ul. Czerniakowskiej, Reymonta, Waryńskiego, Prostej, Świętokrzyskiej, Sokolej, Miodowej, Saskiej, Markowskiej, Dawidowskiego i al. Wojska Polskiego), dzięki temu sieć rowerowa stolicy liczy już ponad 412 km, a połowa dróg ma nawierzchnię asfaltową.
Ogółem do dyspozycji rowerzystów jest już 345,6 km dróg rowerowych, 51,7 km ciągów pieszo-rowerowych oraz 16 km pasów i kontrapasów rowerowych.

Dzięki środkom z Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ciągu pięciu najbliższych lat Warszawa wybuduje ponad 200 km nowych tras rowerowych wzdłuż głównych arterii komunikacyjnych.
Kilkadziesiąt kilometrów z nich pojawi się jeszcze w tym roku. Pasy rowerowe powstaną m.in. na ul. Dickensa, Raszyńskiej, Zakroczymskiej, Wóycickiego i Wrocławskiej. Zaplanowano budowę dróg rowerowych wzdłuż ul. Marszałkowskiej, Rzymowskiego, al. Stanów Zjednoczonych, Żwirki i Wigury. Miasto przeznaczy również ponad 4 mln zł na realizację projektów rowerowych zgłoszonych przez mieszkańców w ramach budżetu partycypacyjnego (powstanie blisko 28 km tras).

Czytaj też: Którędy omijać Most Łazienkowski? Mamy rozwiązanie

Dla korzystających z jednośladów przygotowano tradycyjnie szereg udogodnień. Do ich dyspozycji będzie aż tysiąc parkingów rowerowych z 11 tysiącami miejsc, 40 stacji samoobsługowej naprawy rowerów, 4 bezpłatne wypożyczalnie rowerowe, wypożyczalnie handbike'ów, czyli rowerów dla niepełnosprawnych i wypożyczalnie rowerów dla dzieci. Z kolei w Stacjonarnym Miasteczku Ruchu Drogowego zostaną poprowadzone specjalnie zajęcia dla uczniów.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto