Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stajnie krzyżackie nad Wisłą mieściły się w spichrzach

Redakcja
Marek Szajerka
Część obecnych spichrzy nad Wisłą pierwotnie pełniła inną funkcję - między innymi stajni dla koni pocztowych.

To nie bajka ani kaczka dziennikarska. Nad Wisłą zachowały się w prawie niezmienionym stanie krzyżackie stajnie dla koni pocztowych. Nazwa spichrze mieszczańskie nad Wisłą jest doskonałym kamuflażem dla pierwotnej funkcji części spichrzy.
Musiał być budynek conajmniej 100 metrowy
W XV w. Krzyżacy w Grudziądzu posiadali ok. 50 koni pocztowych. Dla takiej ilości koni powinna być odpowiednia stajnia. Przy jednorzędowych boksach jej długość wynosiłaby ok. 100 metrów a szerokość ok. 7-8 m. Okazuje się, że taki obiekt jest nad Wisłą, jest to ciąg kilku spichrzy naprzeciw kościoła św. Mikołaja.
Z lotu ptaka widać pierwotną, jednorodną budowlę, mającą na skrzydłach dwie baszty o podstawie ok. 15 m x 15 m i 15m x 17m. Żaden z mieszczanin w Grudziądzu nie był w stanie zbudować jednorodnej architektonicznie budowli o długości ok. 100 m. W środkowej części budowli można nadal oglądać między przyporami sześć łuków wrót stajennych. Bardzo wyraźnie widać na ścianie nadbudowy z XVIII-XX w.
Oprócz Bramy Wodnej, była też Gnojna
Również spichrze zajmowane przez muzeum były zbudowane przez Zakon dla swoich potrzeb przed 1346 r. i następnie wydzierżawione mieszczanom. Spichrze zamkowe i stajnie rozdzielała Brama Gnojna. W miejscu obecnej elektrowni wodnej jeszcze w XVIII w. była Góra Gnojna. Posiadamy komplet przesłanek do udowodnienia, że część obecnych spichrzy to dawne zamkowe stajnie dla koni pocztowych. Te przesłanki to: odpowiednie parametry obiektu oraz źródło pisane, informujące o ilości koni w Grudziądzu w posiadaniu Krzyżaków.
Przy zamku wysokim też w udokumentowanym miejscu były stajnie dla 30 koni, ale z boksami dwurzędowymi i te stajnie są widoczne na rycinach zamku, także piętrowe, pomieszczenia dla stajennych.
Na koniec pytanie, dlaczego wcześniej tego nie dostrzeżono? Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Gdy 60 lat temu Zbigniew Radacki badał spichrze, front stajni z wrotami był zabudowany. Czas powstania przebudówki był przerzucony na czas powstania spichrzy. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku przybudówka została rozebrana a czas powstania przybudówki nadal funkcjonuje jako czas powstania spichrzy. Z. Radacki w tamtym okresie nie mógł dojrzeć dawnych wrót do stajni i symetrii budowli o długości ok. 100 m.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto