Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stała wystawa w Muzeum Józefa Piłsudskiego jest już gotowa. Otwarcie miało odbyć się 11 listopada

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Prace nad ekspozycją stałą Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku dobiegły końca. Po ponownym otwarciu instytucji kultury wystawa "Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867–1935" będzie dostępna dla zwiedzających. Znajdźmy ją w podziemnej części nowego budynku kompleksu muzealnego. Składa się na nią 6 galerii prezentujących kolejne etapy biografii Józefa Piłsudskiego, a także związane z nim mity i symbole, żywe w zbiorowej wyobraźni do dziś. Więcej w artykule poniżej.

Uroczyste otwarcie nowego budynku Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbyło się podczas sierpniowych obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Następnie placówka została zamknięta, ponieważ nie była jeszcze w całości przygotowana wystawa stała. Ponownie otwarcie, już z gotową wystawą stałą, zaplanowano na 11 listopada, ale teraz trzeba czekać, aż obostrzenia związane z koronawirusem zostaną zniesione. Na razie co najmniej do końca tego miesiąca.

"Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867–1935"

Wystawa stała Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867–1935 stanowi centralny punkt nowego budynku Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Galerie poświęcone kolejnym okresom życia i działalności Piłsudskiego zostały rozmieszczone na dwóch poziomach i przedstawione zostały w sześciu galeriach tematycznych:

  1. „Ziuk” - zwiedzający będą mieli okazję poznać Józefa Piłsudskiego z czasów jego dzieciństwa i młodości spędzonych w Zułowie, Wilnie i Charkowie, z czasów pierwszych działań konspiracyjnych oraz zesłania na Syberię.
  2. „Wiktor” - opowiada o działalności konspiracyjnej Józefa Piłsudskiego w szeregach Polskiej Partii Socjalistycznej,
  3. „Komendant” - o tworzeniu ruchu wojskowo-niepodległościowego w Galicji,
  4. „Naczelnik” – o walce zbrojnej o niepodległość i granice Rzeczypospolitej,
  5. „Marszałek” o działalności politycznej prowadzonej przez Piłsudskiego po przewrocie majowym w 1926 roku.
  6. „Symbol” – odnosząca się do mitów i legend zbudowanych wokół postaci Józefa Piłsudskiego oraz do dziedzictwa, które pozostawił następnym pokoleniom.

- Tworząc wystawę stałą poświęconą osobie Marszałka, zespół historyków oraz muzealników, zarówno młodych, jak i mających długie doświadczenie zawodowe, patrzył na postać i historię Józefa Piłsudskiego na nowo, uzupełniał ją i porządkował, a jednocześnie zachowywał wielowymiarowość bohatera tej opowieści. Piłsudski jest przecież postrzegany wielorako – z powodu niezwykłej różnorodności ról i funkcji, jakie przyszło pełnić mu w życiu: Litwin, Polak, buntownik, sybirak, socjalista, konspirator […] rewolucjonista, terrorysta, podróżnik, skazaniec, powstaniec […] człowiek czynu, myśliciel, Dziadek – postać będąca obiektem nie tylko kultu, lecz także głębokiej nienawiści - wyjaśnia Krzysztof Jaraczewski, wnuk Józefa Piłsudskiego i pierwszy dyrektor jego muzeum.

Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku otwarte. Co znajduje się w o...

Nastawienie na eksponaty

Jeśli chodzi o zastosowane na ekspozycji stałej Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku rozwiązania wystawiennicze, to zostały one podporządkowane dwóch naczelnym założeniom: budowie opowieści w oparciu o eksponaty - pamiątki po Marszałku i świadectwa epoki oraz ograniczeniu multimediów do niezbędnego minimum. W konsekwencji rozwiązania multimedialne pełnią na wystawie rolę pomocniczą i tylko w sytuacji niedostatku artefaktów, przyjmują rolę głównego narratora.

O innych rozwiązaniach scenograficznych i graficznych opowiadają: Sławomir Różański, Pełnomocnik dyrektora ds. wykonania wstawy stałej oraz Wojciech Markert, Kurator treści historycznych na wystawie stałej: czasem skupiamy uwagę na pojedynczym zdjęciu, by w innych przypadkach z fotografii tworzyć złożone infografiki. Zrezygnowaliśmy zupełnie z, popularnego w ostatnich latach w wystawiennictwie, budowania imitacji prawdziwych miejsc, nie wierząc w możliwość uzyskania pożądanego „poczucia autentycznej atmosfery”. Byłoby to niecelowe, tym bardziej, że sercem naszego kompleksu muzealnego jest przecież dworek „Milusin” i autentyczna przestrzeń historyczna. Nie rezygnujemy jednak z przedmiotów i miejsc już nieistniejących – powstały ich wierne repliki, jak również makiety oraz modele.

Marsz Niepodległości - Policja publikuje wizerunek osób, któ...

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto