MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Stan Wojenny w Warszawie. Czołgi, mróz i wojsko. Tak wyglądały ulice miasta ponad 40 lat temu

pw
Demonstracja NSZZ "Solidarność" w dniu 3 maja 1982
Demonstracja NSZZ "Solidarność" w dniu 3 maja 1982 ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej
Stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 roku (w sumie 586 dni). W czasie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób. Najmłodsza z nich miała 17 lat. Z rąk milicji zginął też Grzegorz Przemyk. Jego pogrzeb 19 maja 1983 roku stał się jedną z największych antyrządowych manifestacji w historii. Odbywały się też masowe aresztowania opozycjonistów (w sumie ponad 10 tys. osób), utrudniony był kontakt (nie działały telefony) oraz możliwość podróżowania (zakaz przekraczania granicy województw). Wprowadzono też godzinę policyjną (22-6), w czasie której nie można było wychodzić z domów. W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, pokazujemy jak wyglądały ulice Warszawy w tamtych czasach. Kliknij w zdjęcie, aby przejść do galerii.

Rocznica wybuchu stanu wojennego

13 grudnia 1981 roku, w radiu i telewizji, zamiast "Teleranka" pojawił się generał Wojciech Jaruzelski, przywódca Polski Rzeczypospolitej Ludowej. "Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju" - mówił. W Polsce wprowadzono stan wojenny, na ulicach pojawiło się wojsko, które przejęło faktyczną władzę nad krajem, a obywatele stracili większość praw (w tym możliwość swobodnego przemieszczania się).

Jak wyglądała Warszawa w czasie stanu wojennego?

Demonstracja NSZZ "Solidarność" w dniu 3 maja 1982

Stan Wojenny w Warszawie. Czołgi, mróz i wojsko. Tak wygląda...

W Warszawie 13 grudnia 1981 roku był bardzo mroźny. Ten dzień mieszkańcy zapamiętali ze względu na transportery opancerzone (SKOT) na ulicach miasta, a także koksowniki, przy których ogrzewali się wojskowi. Od rana zaczęły się aresztowania tysięcy działaczy „Solidarności”, niezależnych intelektualistów czy nawet... członków poprzedniej ekipy rządzącej, w tym Edwarda Gierka.

Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej, funkcjonariusze BOR przyjechali pod dom Edwarda Gierka o godz. 4 w nocy. Domownicy nie chcieli ich wpuścić, więc mundurowi przeskoczyli przez furtkę i dobijali się do drzwi wejściowych.

Narodowe Archiwum Cyfrowe

"Telefonował do Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej i żądał połącznia z komendantem. Z rozmowy dowiedział się, że zapadła decyzja o zatrzymaniu reprezentantów byłego kierownictwa państwa. Wtedy dopiero zaprosił funkcjonariuszy do środka, po czym ubrał się, spakował i został przewieziony samochodem do katowickiej Komendy Wojewódzkiej, a następnie do leżącej kilkadziesiąt kilometrów pod Warszawą Rudy Tarnawskiej" - czytamy na stronie ipn.gov.pl.

Opozycjoniści w areszcie na Białołęce

- Wszyscy trafiliśmy do Białołęki, ale nie do tego miejsca, które powiedziałbym jest dosyć ekskluzywne w porównaniu z warunkami, w jakich wówczas przebywaliśmy. Było nas wtedy bardzo dużo, w celach było ogromne zagęszczenie, wszędzie były kraty. Zostałem zatrzymany w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. - mówił w rozmowie z PAP opozycjonista z czasów PRL, Wojciech Borowik.

Demonstracja NSZZ "Solidarność" w dniu 3 maja 1982ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej

Najważniejsi opozycjoniści z zatrzymanych od 13 grudnia to:

 • Jacek Kuroń,
 • Adam Michnik,
 • Jan Lityński,
 • Henryk Wujec,
 • Władysław Bartoszewski,
 • Jarosław Guzy,
 • Jan Dworak,
 • Andrzej Gwiazda,
 • Karol Modzelewski,
 • Janusz Onyszkiewicz,
 • Jan Rulewski.
Polecjaka Google News - Warszawa NaszeMiasto
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto