Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stara gorzelnia na Białołęce zabytkiem. Symbol architektury przemysłowej z początku XX wieku

Kacper Komaiszko
Kacper Komaiszko
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
"Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, prof. Jakub Lewicki, wpisał do rejestru zabytków budynek mieszkalny znajdujący się na terenie d. gorzelni drożdżowej "Henryków" w Warszawie." - poinformowano w mediach społecznościowych MWKZ. Budynek wzniesiony w latach 1902-1904 stanowi cenny symbol XIX-wiecznej architektury przemysłowej. Szczegóły w artykule poniżej.

Bogata historia gorzelni "Henryków"

Przy dzisiejszej ulicy Klasyków, w latach 1902-1904 wzniesiono gorzelnię drożdżową "Henryków". Kompleks należący do przemysłowca Henryka Bienenthala został usytuowany na terenie folwarku Dąbrówka. Pierwotna zabudowa fabryki obejmowała ogromny obszar zabudowy: drożdżownię, magazyn gotowego spirytusu, budynek portierni, willę mieszkalną czy nieistniejące już spichrz i niewielkie domy dla pracowników fabryki.

Z czasem willę przeznaczono na budynek mieszkalny kadry kierowniczej. Najprawdopodobniej znajdowały się tam również pomieszczenia administracyjne. W roku 1911 doszło do zmiany właściciela fabryki. Wówczas przejęła ją firma braci Szpilfogel i M. Szereszewskiego. Jak dowiadujemy się z komunikatu konserwatora zabytków - zakład kontynuował działalność w dwudziestoleciu międzywojennym oraz w czasie II Wojny Światowej.

Wówczas też budynek zaczął pełnić funkcję administracyjną, co wiązało się z pewnymi zmianami układu funkcjonalno-przestrzennego. W 1949 r. zakład produkcyjny drożdżowni przeniesiono - pisze prof. Jakub Lewicki

Stara gorzelnia na Białołęce zabytkiem. Symbol architektury ...

W latach 50. na terenie zakładów funkcjonować zaczęła Warszawska Fabryka Syntetyków Zapachowych, która z czasem przekształciła się w Fabrykę Substancji Zapachowych "Pollena-Aroma". Budynek mieszkalny został wówczas dostosowany do funkcji pomocniczych i socjalnych. Obecnie jest nieużytkowany.

Wartości artystyczne nowego zabytku

Jak pisze prof. Lewicki - na wartości artystyczne budynku składają się:

  • rozczłonkowana bryła urozmaicona gankami wejściowymi i drewnianą werandą
  • ceglana artykulacja elewacji zewnętrznych
  • zastosowanie elementów dekoracyjnych takich jak: żeliwny balkon, oprawa snycerska werandy wraz z witrażowymi oknami o wielobarwnym oszkleniu

Ponadto architektura budynku wyróżnia się licznymi nawiązaniami do ceglanego budownictwa przemysłowego, wynikającego z lokalizacji i powiązań z zabudową całego zespołu fabrycznego dawnej drożdżowni. Willa wpisana do rejestru zabytków jest przykładem budynku mieszkalnego, wkomponowanego w stylistykę fabryczną.

Pomimo złego stanu zachowania i widocznych przekształceń nośnikiem wartości artystycznych jest również wnętrze budynku, z częściowo czytelnym układem funkcjonalno-przestrzennym, o czym świadczą m.in. zachowane, oryginalne klatki schodowe, dekoracyjna żeliwna balustrada schodów, pozostałości oryginalnej malatury na klatkach schodowych oraz w pomieszczeniach mieszkalnych - zdradza konserwator.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto