Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stare kamienice w Warszawie kryją wiele tajemnic. "To prawdziwy zasób lokalowy stolicy". Niezwykłe znaleziska w czasie remontów

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Zabytkowe kamienice w Warszawie. Mieszkania komunalne w zabytkowych kamienicach kryją często prawdziwe skarby.
Zabytkowe kamienice w Warszawie. Mieszkania komunalne w zabytkowych kamienicach kryją często prawdziwe skarby. UM Warszawa
Jak przekazało Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, mieszkania komunalne w zabytkowych kamienicach kryją często prawdziwe skarby. Wnętrza z przełomu XIX i XX wieku lub z 20-lecia międzywojennego zaskakują. W czasie prowadzonych tam remontów odnajdywane są oryginalne elementy i dawne przedmioty.

W Warszawie nie brakuje starych, zabytkowych budynków, które w mieście stanowią dosyć często prawdziwy zasób lokalowy.

- Standard i stopień zachowania mieszkań bywa bardzo różny, ale można w nich spotkać autentyczne sztukaterie sufitowe, parkiety, zdobione drzwi, mosiężne okucia i klamki, piece kaflowe, wielobarwne posadzki z gorsecików, a nawet oryginalne zielone kafelki na ścianach łazienek czy szafki podokienne - informuje Magdalena Łań z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Stara Warszawa. Zabytkowe kamienice i niezwykłe znaleziska

Jak tłumaczy stołeczny ratusza, zanim do lokalu komunalnego wprowadzą się nowi mieszkańcy, najpierw Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami przeprowadza w nim remont. Prace nadzorowane są przez konserwatora zabytków.

- Jeśli jest to kamienica z końca XIX lub początku XX wieku sprawdzany jest m.in. stan sztukaterii, stolarki, szklenia, posadzki taflowe. Podczas prac odkrywano niezwykłe znaleziska, jak np. tzw. zimne szafki czy prototypy lodówek, do których wkładano bryły lodu, jak przy ul. Poznańskiej 38 - wskazuje Magdalena Łań.

Przedstawiciele Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków sprawdzają też czy na ścianach nie ma malowideł lub innych znaczących dekoracji, jak np. na klatce schodowej kamienicy przy ul. Małej 11. Każde odkrycie w czasie remontu jest dokumentowane. W domach z lat 20. i 30. szczególna uwaga przywiązywana jest np. do płytek ściennych i podłogowych oraz parkietu.

Dopiero po dokonaniu "oględzin" sporządzane są wskazówki niezbędne do przeprowadzenia takiego remontu.

Przy okazji remontu wnętrza konserwowane są również poszczególne elementy jego wystroju jak na przykład drzwi.

- Tak zostały uratowane i doprowadzone do stanu z lat świetności drzwi w kamienicy przy Żurawiej 24a, Konopczyńskiego 5/7, Koszykowej 57a czy Bartoszewicza 1a - podaje przedstawicielka Stołecznego Biura Konserwatora Zabytków. - To ważne, że w mieszkaniach historycznych udaje się zachować drobne, ale cenne elementy tożsamości naszego miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto