Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stare zdjęcia z Warszawy. Wystawa w Fotoplastikonie Warszawskim

Ewa Jankowska
Stare zdjęcia z Warszawy. Wystawa w Fotoplastikonie Warszawskim
Stare zdjęcia z Warszawy. Wystawa w Fotoplastikonie Warszawskim materiały prasowe
Stare zdjęcia z Warszawy. Blisko 50 przetworzonych na wersję trójwymiarową zdjęć ukazujących warszawiaków i stolicę z początku XX w. m.in. Krakowskie Przedmieście, pl. Saski, Łazienki i Park Ujazdowski można od czwartku oglądać na wystawie w Fotoplastikonie Warszawskim.

Stare zdjęcia z Warszawy. Wystawa „Warszawa 1910 - 1920”
"Na wystawie możemy zobaczyć zdjęcia, które wcześniej nie były publikowane, przekazane nam przez pana Wojciecha Majewskiego. Jest więc to duża gratka dla varsavianistów i dla osób, które interesują się historią stolicy. Ekspozycja ma także ciekawy kontekst historyczny. Wszyscy wiemy, że w tym roku mija 70. rocznica wybuchu powstania warszawskiego, ale trochę mniej osób pamięta, że przypada także 100. rocznica wybuchu I wojny" - mówił Dariusz Gawin, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które od 2008 r. opiekuje się Fotoplastikonem Warszawskim.

Jak zaznaczył, I wojna światowa jest przez historyków często określana jako moment wybuchu konfliktu, który faktycznie trwał 30 lat. "Bo nie byłoby ani rewolucji bolszewickiej, ani Hitler nie doszedłby do władzy, gdyby nie było I wojny. Ten konflikt zmienił oblicze ówczesnego świata, zmienił także Warszawę, która podczas II wojny została całkowicie zniszczona. Na zdjęciach możemy zobaczyć miasto sprzed wojny, Atlantydę która pogrążyła się w odmętach historycznej katastrofy" - podkreślił wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Stare zdjęcia z Warszawy. Powstały tuż przed I wojną i w jej trakcie
Fotografie prezentowane na wystawie "Warszawa 1910-1920 - stereoskopowy spacer ulicami miasta, którego już nie ma" powstały tuż przed I wojną i w jej trakcie. "Znalazły się na niej m.in. dość niezwykłe dla Polaków zdjęcia z pl. Saskiego z 1913 r., kiedy władze carskie urządziły wielkie obchody 300-lecia dynastii Romanowów. Uroczystości odbywały się przy wielkim soborze Aleksandra Newskiego, który wtedy wybudowali Rosjanie, by zaznaczyć swoją władzę w Warszawie. To nietypowy historyczny moment, na rok przed wybuchem wojny, która zmiotła na zawsze nie tylko cara Mikołaja, ale także całą dynastię Romanowów" - powiedział Gawin.

Na ekspozycji oprócz wielkiej historii można obserwować również zwykłe, codzienne życie miasta. Chłopców grających w "moniaki" na rogu ul. Wolskiej i Młynarskiej, w miejscu gdzie obecnie stoi dawny PDT, wystawę psów na Agrykoli, tramwaje na Nowym Zjeździe czy mieszkańców wypoczywających w Parku Ujazdowskim i Łazienkach Królewskich. Na fotografiach znalazły się również punkty, które zniknęły z mapy miasta takie jak most Kierbedzia czy dworzec kolei warszawsko-wiedeńskiej.

Wojciech Majewski fotografie otrzymał od swoich rodziców. "Oni zaś dostali je od starszych państwa, którymi się opiekowali. To byli z kolei znajomi ich rodziców, rodzina, która mieszkała od przedwojnia na Pradze przy ul. Małej. Przetrwali tam wojnę, a fotografie razem z nimi. To naprawdę wyjątkowe zdjęcia, widoki Warszawy, scenki rodzajowe, miejsca i sytuacje, których już nie ma" - dodał ofiarodawca fotografii.

Wystawa "Warszawa 1910-1920 - stereoskopowy spacer ulicami miasta, którego już nie ma" ma być czynna do końca lipca.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto