Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard Gd. Niezawodne sposoby na skutki szampańskiej zabawy

red.
P. Krzyżanowski
Dorota Woźniak, starogardzianka, promotorka zdrowego żywienia, która układa diety i tworzy specjalne przepisy dla osób chorych, radzi jak zmniejszyć skutki szampańskiej zabawy

Święta już za nami, ale to nie koniec dobrej zabawy. Zaraz powitamy Nowy Rok, więc impreza sylwestrowa tuż, tuż. Większości imprez towarzyszy obficie zaopatrzony bufet. Jak obudzić się następnego ranka po imprezie bez żadnych dolegliwości? Trzeba pamiętać, że gdy pijemy alkohol, wchłania się on już w ustach i w przełyku. Następnie wędruje do żołądka i jelit. Alkohol dostaje się do układu krwionośnego i krąży po całym organizmie. Większość alkoholu jest rozkładana w wątrobie, gdzie dociera z krwią. Pierwszym produktem rozkładu alkoholu jest związek chemiczny o nazwie aldehyd octowy. To on właśnie powoduje nieprzyjemne objawy, zwane kacem. Skorzystajmy ze sprawdzonych, naturalnych metod, aby zminimalizować kaca. Pij regularnie przez cały dzień wodę, najlepiej niegazowaną z sokiem z cytryny lub z octem jabłkowym.

Dodaj do wody miód ( wspomaga on metabolizm i oczyszczanie zatrutego alkoholem organizmu - jednym ze skutków spożywania etanolu jest spadek poziomu glukozy we krwi). Możesz też wypić sok z kiszonej kapusty lub buraków. Kiszonki są bogate w potas, wapń, żelazo oraz witaminy, zwłaszcza witaminę C i witaminy z grupy B . Ponadto zawarte w kiszonkach bakterie probiotyczne pozytywnie wpływają na osłabioną florę bakteryjną jelit i pomagają w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Dobrym pomysłem jest też wypicie soku z pomidorów. Pomidory zawierają dużo potasu, który jest potrzebny do normalizacji pracy serca, prawidłowego przewodnictwa nerwowego i funkcjonowania mięśni. Dietetycy polecają też herbatę ziołową z miętą, imbirem lub rumiankiem. Taki napój pomoże złagodzić mdłości i zawroty głowy. Zjedz jogurt naturalny lub wypij kefir.

Fermentowane produkty mleczne wspomagają wchłanianie cukrów. Weź letnią kąpiel lub zrób sobie niezbyt gorący prysznic. Oczyścisz skórę z toksycznych produktów powstałych z rozkładu alkoholu. Rozluźnisz mięśnie i zrelaksujesz się. Idź na spacer. Oddychaj głęboko. Oczyścisz i dotlenisz organizm. Pozbędziesz się bólu głowy i rozruszasz mięśnie. Wyśpij się. Nie żałuj sobie relaksu i zrób nawet kilka drzemek w ciągu dnia. Zjedz śniadanie i wartościowy, lekkostrawny posiłek w ciągu dnia. Najlepsza jest zupa warzywna, niezbyt tłusty rosół, zupa pomidorowa, ogórkowa czy barszcz z buraków. Specjaliści mówią też, jak przygotować się przed imprezą. Przede wszystkim wyśpij się, osoby zmęczone są mniej odporne na alkohol. Nigdy nie pij alkoholu na pusty żołądek. Zjedz potrawę zawierającą tłuszcz, spowolni to wchłanianie alkoholu.

Awaryjnie może to być nawet kilka orzechów. Zdecyduj się na jeden rodzaj alkoholu. Nie praktykuj mieszania trunków (unikaj alkoholi, które prawdopodobnie najczęściej powodują kaca: niektóre gatunki czerwonego wina, jak porto oraz niektóre wyroby spirytusowe, jak brandy czy rum). Nie popijaj alkoholu gazowanymi napojami i nie dodawaj ich do drinków. Dwutlenek węgla zawarty w napojach przyspiesza wchłanianie alkoholu do krwi. Ogranicz palenie papierosów, gdy pijesz alkohol. Nikotyna potęguje efekt zatrucia alkoholowego.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto