Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stoi na stacji "Piękna Helena"

aionka
aionka
Piękna, choć wiekowa i "nieco" potężnych kształtów. A mowa o parowozie PM 36-2, który jako jedyny w Polsce został nazwany imieniem.

Lokomotywa została skonstruowana w 1937 r., jako jeden z dwóch modeli serii PM 36, specjalnie na Wystawę Techniki i Sztuki w Paryżu. Nagrodzony model PM 36-1 został w czasie II wojny zezłomowany, zaś PM 36-2 przetrwał i do 1965 roku obsługiwał połączenia pasażerskie PKP. Po zakończonej służbie został przekazany do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. W roku 1995 parowóz został wyremontowany w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Pile i przywrócony do ruchu. Stacjonuje obecnie w parowozowni Wolsztyn, gdzie pod wdzięcznym imieniem prowadzi pociągi turystyczne i od czasu do czasu obsługuje regularne połączenia.Ten to właśnie parowóz pociągnął w minioną sobotę 14 kwietnia pociąg specjalny KO-PIERNIK ze stacji Toruń Miasto trasą przez Toruń Wschodni, Chełmżę, Unisław, Bydgoszcz Wschód do Bydgoszczy Głównej oraz trasą powrotną przez Solec Kujawski, Toruń Główny i Toruń Miasto do Torunia Wschodniego.Ten wyjątkowy przejazd zainaugurował kolejowy sezon turystyczny organizowany przez Instytut Rozwoju i Promocji Kolei pod marką TurKol.pl.
Pociąg KO-PIERNIK ciągnięty przez zabytkowy parowóz to oferta przede wszystkim dla mieszkańców województwa kujawsko - pomorskiego, gdyż relacja pociągu zakładała przejazd pomiędzy dwoma stolicami tego województwa tj. Bydgoszczą i Toruniem. Jednak tego dnia "Piękna Helena" odbyła znacznie dłuższą trasę. Jechała bowiem z tym samym składem wagonów, aż z Poznania przy czym na stacji Toruń Miasto nastąpiła wymiana pasażerów. Uczestnicy przejazdu pociągiem PIERNIK trasą Poznań-Toruń-Poznań udali się na kilkugodzinne zwiedzanie Piernikowego Grodu, a skład w tym czasie zmienił nazwę na KO-PIERNIK i zawiózł nowych pasażerów wzdłuż Wisły. Po kilkugodzinnej przejażdżce pociąg powtórnie wjechał na stację Toruń Miasto, aby kontynuować powrotną podróż do Poznania.
Niecodzienny przejazd zabytkowej maszyny zgromadził pasjonatów nie tylko w pociągu i na peronach, ale również wzdłuż torów na całej trasie przejazdu. Buchająca parą i sympatycznie gwiżdżąca lokomotywa spotykała się z entuzjastycznym przyjęciem. Mimo ponad godzinnego opóźnienia i początkowo niezbyt wiosennej pogody, nastroje pasażerów również były bardzo dobre.
Dla miłośników kolei i zabytkowych parowozów nie była to jedyna okazja na niecodzienną podróż. To dopiero początek kolejowych atrakcji przygotowanych w tym roku w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl. Pełna oferta znajduje się na stronie http://www.turkol.pl/. A z "Piękną Heleną" będzie można się ponownie spotkać już w ostatni kwietniowy weekend na Paradzie Parowozów w Wolsztynie. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stoi na stacji "Piękna Helena" - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto