Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stołeczne pogotowie podsumowało 2022 rok. Niepokojąca liczba "pustych" przejazdów. Rocznie jest ich nawet kilkanaście tysięcy

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Stołeczne pogotowie podsumowało 2022 rok. Niepokoi liczba "pustych" przejazdów
Stołeczne pogotowie podsumowało 2022 rok. Niepokoi liczba "pustych" przejazdów Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego oraz Transportu Sanitarnego "Meditrans” podsumowała miniony rok, który roił się od rekordowych liczb. Ambulanse wyjechały w nim do pacjentów aż 261 tysięcy razy, z czego ponad 136 tysięcy osób zostało przewiezionych do szpitala. Średnia liczba wyjazdów na dobę wyniosła z kolei 708. Dyrekcja pogotowia zwróciła także uwagę na niechlubne statystyki. Mowa o rosnącej ilości tzw. pustych przejazdów.

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego przekazał informacje podsumowujące działania stołecznego pogotowia ratunkowego w minionym roku.

Od wybuchu pandemii w 2020 roku stołeczne pogotowie ratunkowe każdego roku bije kolejne rekordy. Tylko w zeszłym roku ambulanse wyjechały do pacjentów aż 261 tysięcy razy, z czego ponad 136 tysięcy pacjentów zostało przewiezionych do szpitala - czytamy w komunikacie.

Stołeczne pogotowie podsumowało 2022 rok. Niepokoi liczba "pustych" przejazdów

Stołeczne pogotowie podsumowało 2022 rok. Niepokojąca liczba...

Rośnie liczba tzw. pustych przejazdów

Dyrekcję pogotowia niepokoi coraz większa liczba tzw. pustych przejazdów oraz nieuzasadnione wezwania. Jak informuje biuro prasowe UMWM, problem pojawił się po 1 stycznia 2021 roku, gdy na mocy ustawy z 10 maja 2018 roku o zmianie ustawy o państwowym ratownictwie medycznym oraz niektórych innych ustaw, dyspozytornie medyczne przestały działać w strukturach pogotowia i zostały zorganizowane na nowo przez wojewodów.

Tylko w zeszłym roku ponad 12 tysięcy razy zostaliśmy zadysponowani do pacjenta, którego nie było w miejscu wezwania. Ponad 13 tysięcy razy byliśmy zawracani przez dyspozytorów w trakcie jazdy do pacjenta. Nie wspomnę już o nieuzasadnionych wyjazdach karetek, których - jak przyznaje samo Ministerstwo Zdrowia - tylko w zeszłym roku było dwa miliony sto tysięcy - mówi dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego doktor nauk o zdrowiu Karol Bielski.

W stołecznym rejonie operacyjnym mieszka ok. 3 mln osób. Meditrans ma tu zakontraktowanych 80 ambulansów. Urząd wyjaśnia, że w takiej sytuacji logistyka i doświadczenie dyspozytorów odgrywa kluczową rolę.

Chodzi o to, aby nie doszło do zakorkowania się systemu, co już kilka razy się zdarzyło, m.in. w styczniu, gdy stolica borykała się z gołoledzią - dodaje dyrektor Karol Bielski.

Na problem pustych wyjazdów ambulansów zwraca uwagę m.in. radny województwa mazowieckiego i przewodniczący sejmikowej Komisji Zdrowia Krzysztof Strzałkowski.

To widać w statystykach funkcjonowania mazowieckich Meditransów, szczególnie Meditransu Warszawskiego. Pustych wyjazdów jest prawie kilkanaście tysięcy rocznie. Karetka na miejscu zadysponowania przez dyspozytora nie znajduje pacjenta, a w tym samym czasie mogłaby ratować życie komuś naprawdę potrzebującemu - zaznaczył.

Stołeczne pogotowie podsumowało 2022 rok. Niepokoi liczba "pustych" przejazdówUrząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Rekordowe dobowe liczby wyjazdów

Stołeczne pogotowie bije również rekordy, jeśli chodzi o dobowe liczby wyjazdów.

  • Średnia za 2022 rok to 708 wyjazdów
  • Średnia za 2021 rok to 629 wyjazdów

Liczby wyjazdów przekładają się także na kilometry, które każdego dnia muszą pokonywać ambulanse. Tylko w 2022 roku stołeczne ambulanse przejechały prawie 4 mln km.

Taka sytuacja wymaga coraz częstszej wymiany pojazdów. Od wybuchu pandemii, czyli w ciągu trzech lat, w WSPRiTS "Meditrans" w Warszawie wymieniono aż 60 z 80 ambulansów.

Pogotowie i ratownicy są coraz bardziej obciążeni. Dlatego inwestujemy w zakupy nowych ambulansów. Pojazdy finansowane z naszych i unijnych środków są m.in. wyposażone w nosze elektryczne samojezdne, deski pediatryczne i ortopedyczne, krzesełko kariologiczne czy kapnograf - mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Ambulanse, które pogotowie wycofuje z systemu, są następnie remontowane i decyzją zarządu województwa przekazywane do Ochotniczych Straży Pożarnych lub na Ukrainę.

Mazowsze było pierwszym województwem, które pośpieszyło z pomocą ukraińskim szpitalom. Przekazało aż sześć ambulansów oraz materiały medyczne, leki i materace. Sfinansowało też szkolenie z zakresu medycyny taktycznej. To był pierwszy taki projekt edukacyjny w Polsce - wyjaśnia biuro prasowe Urzędu.

Stołeczne Pogotowie Ratunkowe jest jedną z najstarszych w Polsce stacji pogotowia ratunkowego. W tym roku obchodzi rocznicę 125-lecia. Zatrudnia prawie 1,5 tys. osób, dysponuje 80 ambulansami, które stacjonują w 38 stacjach wyczekiwania. Osiem procent wszystkich interwencji medycznych w kraju jest obsługiwanych przez Zespoły Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto