Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stolica pnie się w górę. Wieżowce zmienią Warszawę. Najwięcej powstanie na Woli [WIZUALIZACJE]

Piotr Wróblewski
Wizualizacje poszczególnych wieżowców znajdziecie w kolejnych slajdach.
Wizualizacje poszczególnych wieżowców znajdziecie w kolejnych slajdach. mat. pras.
Skyline godny amerykańskich metropolii, wieżowce z pracowni słynnych architektów i liczby, które robią wrażenie. Tak powstają warszawskie wieżowce.

W galerii znajdziecie wizualizacje wszystkich budowanych wieżowców, o których mowa w tekście.

Warszawa swój marsz w górę zaczęła od Śródmieścia. To tu powstał Pałac Kultury (231 m), wciąż największy wieżowiec w Polsce. W pobliżu w latach 70. wyrósł budowany rękami skandynawskich robotników - Novotel (111 m), następie Oxford Tower (150 m), a dekadę później także LiM (140 m). Już po rewolucji z 1989 roku jak grzyby po deszczu pojawiały się - i wciąż pojawiają - kolejne drapacze chmur. W centrum Warszawy mamy już apartamentowiec (Złota 44), hotel (InterContinental), a także ponadczasowy drapacz chmur ery high-tech (Rondo 1). W sumie wieżowców jest tam kilkanaście.

W najbliższych latach spektakularne projekty przeniosą się ze Śródmieścia na Wolę. 1,2 miliona i 310 metrów - te liczby robią wrażenie. Pierwsza z nich odnosi się do powierzchni biurowej. Tyle metrów kwadratowych będą miały biura na Woli w 2020 roku, gdy gigantyczne wieżowce zostaną ukończone. 310 metrów to wysokość Varso, już wkrótce najwyższego drapacza chmur w Unii Europejskiej. Poza rozmiarami inwestycji warto docenić platformę widokową, która znajdzie się na dachu. Z wysokości 230 metrów (tyle Varso ma do dachu, reszta to iglica) będziemy mogli obserwować Warszawę. Piętro niżej znajdzie się restauracja. Za wygląd głównej wieży odpowiada pracownia sir Normana Fostera.

Jak wyliczyło JLL za trzy lata na Woli będzie pracować więcej osób niż mieszka w Wałbrzychu (ponad 115 tys.). Część z nich znajdzie zatrudnienie przy Pereca w Mennica Legacy Tower. Zaprojektowana przez chicagowskich architektów, niezwykle nowoczesna wieża, sięgnie 140-metrów wysokości. Jak zapowiadają właściciele będzie sterowana smartfonem.

Nowe technologie będą ważne także dla The Hub, czyli kompleksu przeznaczonego dla start-upów. Trzy wieże (dwie po 130 metrów i jedna 85-metrowa) zaprojektował Andrzej M. Chołdzyński. Wyrosną one wokół ronda Daszyńskiego. W pobliżu będzie się roiło od drapaczy chmur. Wymienić warto m.in. Skylinera (195 m) czy Generation Park (140 m).


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto