Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stolica wspiera ofiary przemocy domowej mimo epidemii. Gdzie szukać pomocy?

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Epidemia koronawirusa nasiliła falę przemocy domowej. Organizacje i stowarzyszenia działające na rzecz praw kobiet i osób doświadczających agresji biją na alarm: zauważalnie wzrosła liczba zgłoszeń telefonicznych i mailowych od osób potrzebujących pomocy. Władze miasta przypominają więc, gdzie i jak można jej szukać. Szczegóły poniżej.

Pomoc dla ofiar przemocy domowej w trakcie epidemii

W okresie epidemii wzrosła przemoc domowa. Tylko jedna z organizacji, Centrum Praw Kobiet, odnotowała o blisko 50 proc. więcej połączeń telefonicznych na numer interwencyjny i około 20 proc. zgłoszeń mailowych. Gdzie ofiary agresji mogą szukać pomocy? Na uruchomionej w 2019 roku MIEJSKIEJ STRONIE można znaleźć aktualne informacje o funkcjonowaniu instytucji pomocowych: numerach telefonów zaufania, bezpłatnej pomocy prawnej, wsparciu psychologicznym, miejscach pomocy w najbliższej okolicy. Strona jest również przetłumaczona na język angielski, aby publikowane na bieżąco informacje były dostępne dla jak największej grupy migrantów, mieszkających w Warszawie, którzy nie znają języka polskiego ani systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Informacje na temat pomocy dostępnej w stolicy można również uzyskać pod numerem telefonu Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19 115 - czynnego całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Wsparcie organizacji pozarządowych

Wszystkie organizacje pozarządowe, które w ramach umów z miastem realizują zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, otrzymały rekomendacje, aby zawiesić do odwołania spotkania, zajęcia grupowe oraz szkolenia. NGO udzielają konsultacji przez telefon oraz z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość. Informacje, dotyczące oferty pomocowej realizowanej przez NGO, dostępne są TUTAJ. Pracownicy socjalni, asystenci rodzin czy psychologowie z warszawskich ośrodków pomocy społecznej monitorują sytuację członków rodzin, w których dochodziło do przemocy, np. kontaktując się z nimi telefonicznie.

- Warszawa nie zostawia nikogo bez pomocy. Ośrodki Pomocy Społecznej zapewniają dyżury specjalistów oraz konsultacje i wsparcie psychologiczne dla osób doświadczających przemocy domowej - zapewnia Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady Warszawy.

Miejsca schronienia

Obecnie możliwe są przyjęcia do:

  • Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej (WOIK)
    Adres: ul. 6 Sierpnia 1/5
    Tel.: 514 202 619 (czynny całodobowo)
  • Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie (SOW)
    Adres: utajniony
    Tel.: 22 828 38 26, telefon interwencyjny: 600 07 07 - 17 (czynny całodobowo)
  • Ośrodek Wsparcia dla Kobiet z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży ''Etezja''
    Adres: Chlubna 9A/9D
    Tel.: 604 930 292 (czynny całodobowo)

Zobaczcie też:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto