Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stoły Wielkanocne na Kujawach - Wieniec 2013 [zdjęcia]

Redakcja
W minioną niedzielę (24.03) w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 2 w Wieńcu odbyła się 15 Powiatowa Wystawa „Stoły Wielkanocne na Kujawach Wieniec 2013”.

Trudno dziś sobie wyobrazić kalendarz powiatowych imprez bez tej jakże miłej i smacznej wystawy, której głównym inicjatorem i organizatorem od 15 lat był samorząd powiatu włocławskiego oraz Miasta i Gminy w Brześciu Kujawskim. Jak bardzo wielkim uznaniem cieszy się wystawa wśród samorządowców i mieszkańców powiatu włocławskiego, niech świadczy ilość wystawionych stoisk i pełna sala gości. Wystawa miała na celu przybliżyć historię tradycyjnych potraw wielkanocnych oraz propagowanie zwyczajów regionalnych związanych ze świętami Wielkiej Nocy.
ZDJĘCIA TAKŻE TUTAJ
Na Kujawach do dziś bardzo żywe są wielkanocne tradycje, w tym wystawa świątecznych stołów. Każdego roku wystawa nieodłącznie kojarzy się nam ze zbliżającymi świętami Wielkiej Nocy oraz przypomina nam o tradycji zastawiania i przystrajania stołów oraz święcenia świątecznych potraw. W bieżącym roku wystawcy skorzystali z zaproszenia i gościny dyrekcji Gimnazjum nr 2 w Wieńcu. O część artystyczną zadbała młodzież miejscowego gimnazjum oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Brestivia" z Brzeskiego Centrum Kultury, która swoim występem umiliła czas spędzone na zwiedzaniu wystawy.
Uroczystego otwarcia wystawy dokonał burmistrz Brześcia Kujawskiego - Wojciech Zawidzki, który podkreślił rangę i znaczenie wystawy oraz nawiązał do 1000-letniej historii Wieńca, czyli miejsca, w którym się odbywała. Do Wieńca przyjechało wielu znamienitych gości, w śród, których byli posłowie na Sejm RP - Domicela Kopaczewska i Łukasz Zbonikowski, koordynator Delegatury Urzędu Wojewódzkiego we Włocławku - Mirosław Suski. Sejmik Wojewódzki reprezentowali - Sławomir Kopyść – członek zarządu oraz Stanisław Pawlak - radny. Nie zabrakło władz samorządowych i radnych powiatu włocławskiego ze starostą - Kazimierzem Kacom na czele oraz przewodniczącym Rady Powiatu - Stanisławem Budzyńskim wraz z radnymi, naczelnikami, dyrektorami wydziałów i komórek organizacyjnych. Wśród gości nie zabrakło burmistrzów, wójtów oraz radnych z 13 miast i gmin powiatu włocławskiego. Miasto Włocławek reprezentował prezydent - Andrzej Pałucki, wiceprezydent - Jacek Kuźniewicz oraz - Stanisław Wawrzonkoski - przewodniczący Rady Miasta. Przybyli również sołtysi, działacze społeczni, mieszkańcy z każdego zakątka powiatu włocławskiego oraz dziennikarze i reporterzy włocławskich mediów.
Jak tradycja karze, na stołach przybranych ręcznie haftowanymi serwetami i ozdobami świątecznymi, baziami, gałązkami brzezin można było podziwiać, a w odpowiednim momencie skosztować tradycyjnych potraw wielkanocnych przygotowanych przez 13 zespołów z terenu powiatu włocławskiego oraz uczniów 4 szkół ponadgimnazjalnych kształcących młodzież w zakresie technologii żywienia. Łącznie zaprezentowało się 17 stoisk, na których gościły tradycyjne domowe wyroby wędliniarskie jak: szynka, pasztety, kiełbasa, sałatki warzywne, ciasta – babki, mazurki, makowce, sernik, tradycyjny żur na zakwasie, barszcz oraz pięknie zdobione pisanki.
Ponadto na wystawie zostało zaprezentowanych 19 stoisk twórców ludowych z terenu naszego powiatu, którzy na swoich stoiskach zaprezentowali ozdoby wielkanocne jak np. tradycyjne palemki wykonane z gałązek wierzby z baziami, bukszpanem, piękne i kolorowe pisanki zdobione różną techniką - malowane farbami, oklejane nićmi, robione na szydełku, koszyczki z wikliny i słomy, piękne kolorowe ozdobione haftem obrusy oraz serwetki niezbędne do przygotowania „święconki", baranki, zajączki, koguciki z masy solnej, ciasta chlebowego czy drewna.
Po oficjalnych wystąpieniach i przemówieniach, organizatorzy wystawy w osobach starosty włocławskiego – Kazimierza Kacy i burmistrza Brześcia Kujawskiego – Wojciecha Zawidzkiego dokonali wręczenia dyplomów i upominków rzeczowych przedstawicielom i wystawcom poszczególnych stoisk za ich trud w przygotowaniu, prezentacji i kultywacji tradycji świąt wielkanocnych.
Wśród wyróżnionych były:
1. Koła Gospodyń Wiejskich w Dziardonicach Gm. Kowal2. KGW w Grodnie Gm. Baruchowo3. KGW w Kowalu4. KGW w Kromszewicach Gm. Chodecz5. KGW w Kruszynie Gm. Włocławek6. Gminna Rada Kobiet w Boniewie7. Gminna Rada Kobiet w Izbicy Kujawskiej8. Gminna Rada Kobiet w Lubaniu9. Gminna Rada Kobiet w Lubrańcu10. Panie z sołectwa Machnacz Gm. Brześć Kujawski11. Młode Gospodynie z Czerniewic Gm. Choceń12. Koło Kobiet ze Szpetala Górnego Gm. Fabianki13. Zespołu „Ale Babki" z Lubienia Kujawskiego.
Wśród przedstawicieli szkół ponadgimnazjalnych wyróżnienia otrzymała młodzież i ich opiekunowie reprezentujący:
1. Społeczną Zasadniczą Szkołę Zawodową im. Adama Mickiewicza w Choceniu2. Zespół Szkół im. Władysława Reymonta w Choczu3. Zespół Szkół CKR im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu4. Zespół Szkół CKR im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu
Podczas trwania wystawy można było podziwiać wytwór rąk twórców ludowych jak również zakupić ich dzieła dla własnych zbiorów lub jako upominek.
Swojej wyroby zaprezentowali:
1. Zespół Szkół nr. 3 im. Marii Grzegorzewskiej we Włocławku – wypieki świąteczne2. Wiesława Fornalewicz – dekoracje z kolorowego papieru i wstążki satynowej3. Anna i Jan Wójkiewiczowie – koronkarstwo i rzeźba w drewnie4. Wioletta Malinowska – haft krzyżykowy5. Agnieszka Przybysz – wyroby w chlebie, stroiki6. Anna Zakrzewska – haft krzyżykowy7. Aleksandra i Krzysztof Zawaccy – rzeźby, kwiaty i stroiki8. Małgorzata Lewandowska – stroiki świąteczne9. Elżbieta Wujkiewicz – książki okolicznościowe ręcznie robione10. Sylwia Roszak – decupage (technika zdobnicza na każdym przedmiocie)11. Joanna Szymczak – zajączki i baranki wielkanocne12. Joanna Kasprzak – scrapbooking (dekorowanie albumów ze zdjęciami), szydełkowanie13. Krystyna Zagrabska – pisanki, haft14. Anna Lewandowska – koronki, frywolitki15. Dorota Maciejewska – wyroby z chleba i masy solnej, stroiki16. Jolanta Domańska – koronki17. Bogumiła Fiszouf – pisanki, stroiki18. Izabela Mikołajczewska i Małgorzata Malinowska – wyroby z filcu19. Jolanta Czyżewska – stroiki.
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Wieńcu ks. dr Witold Dorsz pobłogosławił i poświęcił świąteczne dania i potrawy, którymi raczyli swoje podniebienia bez wyjątku wszyscy uczestnicy wystawy. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto