Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Stop patoparkowaniu w Warszawie". Miasto Jest Nasze chce usprawnić działanie Straży Miejskiej

Redakcja
Konrad Kozłowski
Członkowie ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, przedstawili pięć postulatów dotyczących usprawnienia Straży Miejskiej w Warszawie. Jest to związane z zapowiedziami prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego o zmianach w tej jednostce służb. Ponadto zdymisjonowany został komendant Straży Miejskiej Zbigniew Leszczyński.

Stołeczny ratusz ogłosił, że po 16 latach zostanie zdymisjonowany komendant Straży Miejskiej Zbigniew Leszczyński. Po tej zapowiedzi przedstawiciele stowarzyszenia Miasto Jest Nasze zorganizowali konferencję prasową w czasie, której ogłoszono postulaty, mające na celu usprawnienie działalności Straży Miejskiej. Aktywiści zarzucili strażnikom m.in. brak reakcji na jawne łamanie przepisów, czego rezultatem jest szerzące się w mieście zjawisko "patoparkowania".

"Problem patoparkowania dotyka zwykłych mieszkańców naszego miasta. Rodzice z wózkami, osoby z niepełnosprawnościami muszą się przeciskać między nielegalnie zaparkowanymi samochodami, które tarasują przejazdy, niszczą zieleń, dewastują chodniki, rozjeżdżają pieszych i rowerzystów. Spacer po Warszawie to obecnie jest bieg z przeszkodami. Trzeba to pilnie zmienić!" – zaapelowali przedstawiciele stowarzyszenia.

Wyrażono także nadzieję, że zmiany nie zakończą się jedynie na dymisji komendanta. Miasto jest Nasze przedstawiło pięć postulatów, dzięki którym ich zdaniem Straż Miejska miałaby szansę skutecznej walki z patoparkowaniem.

Postulaty stowarzyszenia Miasto Jest Nasze:

1. Godne płace dla strażników miejskich

Okazuje się, że dotychczas strażnicy miejscy mogli liczyć na pensję w wysokości zaledwie nieco ponad 2 tys. złotych miesięcznie. Zdaniem przedstawicieli Miasto Jest Nasze, winę za taki stan rzeczy ponosi komendant Leszczyński, który "bardziej dbał o drogie telefony i motorówkę niż o własny zespół".

- Pilnie potrzebne są podwyżki oraz premie za efektywną pracę. Gdyby ściśle powiązać efekty pracy strażnika z jego wynagrodzeniem, byłaby szansa na szybkie zatrzymanie plagi patoparkowania oraz uzupełnienie wakatów. Tylko godne zarobki są w stanie zniwelować braki kadrowe, co wzmocni walkę zpatoparkowaniem – przyznaje Barbara Jędrzejczyk, przewodnicząca stowarzyszenia.

2. Skuteczne patrole własne zamiast jeżdżenia po mieście

"Dość nieefektywnego, nieekonomicznego i nieskutecznego jeżdżenia od interwencji do interwencji - na bardzo wielu ulicach Warszawy powinny być patrole Straży Miejskiej spisujące po kolei wszystkie napotkane wykroczenia i ewentualnie wzywające holownik – bez konieczności zgłoszeń od mieszkańców" – tłumaczą aktywiści.

Padł pomysł, aby patrole samochodowe były wyposażone w blokady po to, by nie tracić czasu.

- Patoparkowanie bardzo często uniemożliwia interwencję służb takich jak straż pożarna czy pogotowie stwarzając realne zagrożenie dla ludzkiego życia i zdrowia! Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego postulujemy, aby straż miejska zamiast jeździć od zgłoszenia do zgłoszenia wzmocniła swoje lokalne patrole, które skuteczniej mogą wyłapać kierowców łamiących przepisy na danym kwartale ulic, osiedlu – podkreśla Kuba Czajkowski z Miasto Jest Nasze.

3. Proste zasady = zero tolerancji

Chodzi i trzymanie się zasady zero tolerancji dla tych, którzy łamią przepisy. Jak podają członkowie stowarzyszenia, strażnicy miejscy muszą czuć, że są w stanie coś zrobić i ich działania są skuteczne.

4. Współpraca ZDM i Straży Miejskiej

Kolejny postulat dotyczy ścisłej współpracy straży miejskiej z Zarządem Dróg Miejskich w kwestii wykorzystywania pojazdów e-kontroli do automatycznego wystawiania wezwań za nieprawidłowe parkowanie.

- Warszawa posiada już dziewięć nowoczesnych pojazdów do e-kontroli. Tym bardziej warto wykorzystać je również do walki z patoparkowaniem. ZDM chwalił się nowatorskim podejściem kupując kolejne pojazdy tego typu, teraz warto wykorzystać je jeszcze szerzej, aby to nowatorskie podejście pomogło ścigać sprawców wykroczeń, kierowców parkujących gdzie bądź, bez oglądania się na przepisy. Będę o taką współpracę apelować jako Radna Warszawy – wskazuje warszawska radna Agata Diduszko-Zyglewska.

5. Koniec z nękaniem mieszkańców zgłaszających wykroczenia

Ostatni przedstawiony postulat mówi o tym, aby ułatwić procedury mieszkańcom Warszawy dotyczące składania zgłoszeń o nieprawidłowo zaparkowanych autach.

Aktualnie osoba powiadamiająca o takiej sytuacji musi zazwyczaj stawić się zarówno w oddziale Straży miejskiej, jak i na poczcie.

"Zasady muszą być proste dla każdego" – dodała Marta Marczak z MJN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto