Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Wolny Kraft. Chcą uratować puby i małe browary. "Pragniemy pomóc przetrwać kryzys"

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Na zdjęciu prezes stowarzyszenia - Paweł Leszczyński.
Na zdjęciu prezes stowarzyszenia - Paweł Leszczyński. mat. pras.
W Warszawie powstało stowarzyszenie promujące piwo dobrej jakości oraz wysoką kulturę jego spożywania. Wystartowało w Dzień św. Patryka. Na początku musi zmierzyć się z kryzysem całej branży - spowodowanym przez pandemię koronawirusa. - W tych trudnych czasach chcemy wspomóc producentów i sprzedawców piwa - mówi prezes stowarzyszenia.

Nie tak Paweł Leszczyński, współorganizator Warszawskiego Festiwalu Piwa, wyobrażał sobie początek działalności stowarzyszenia. – Naszym zamysłem jest promowanie dobrych praktyk produkcji, transportu i sprzedaży piwa, tak, żeby każdy, niezależnie od gustu i potrzeb, mógł znaleźć coś dla siebie – mówi. Zapewne za kilka miesięcy Stowarzyszenie na rzecz Polskiego Kunsztu Rzemieślniczego Wolny Kratf – bo to pełna nazwa – zacznie działać pełną parą. Ruch, który ma promować dobrej jakości piwo oraz wysoką kulturę jego spożywania, musi się najpierw zająć kryzysową sytuacją całej branży.

- Dziś pragniemy pomóc młodym inicjatywom przetrwać kryzys, aby rynek piw mógł odrodzić się w swojej pięknej różnorodności, z jakiej znaliśmy go sprzed czasów kryzysu. W tych trudnych czasach chcemy wspomóc producentów i sprzedawców piwa – mówi Paweł Leszczyński. Chodzi oczywiście o ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, które w branży piw kraftowych powodują ogromne straty. Leszczyński tłumaczy również, że ze względu na regulacje prawne wielu producentów nie ma zezwolenia na sprzedaż detaliczną. Stowarzyszenie apeluje do rządu o zmianę przepisów. A tymczasem wspiera wszystkie inicjatywy, które pomogą małym browarom i specjalistycznym knajpom.

Na stronie wolnykraft.org pojawiła się mapa na której zaznaczono miejsca, w których można kupić piwo kraftowe – w tym takie, które zazwyczaj dostępne było tylko w pubach.

Stowarzyszenie powstało 17 marca, czyli w Dzień św. Patryka, który uznawany jest również za święto piwa. Organizacja zrzesza osoby związane z rynkiem piwa rzemieślniczego, czyli piwowarów, miłośników kraftu i blogerów. Stowarzyszenie powstało przez internet, ze względu na ograniczenia powodowanie zagrożeniem koronawirusem. Założyciele poprzez sieć opracowali status i wybrali zarząd.

W preambule statusu czytamy z jakich pobudek powstała organizacja:
"Produkcja rzemieślnicza zawsze będzie mniej efektywna i droższa, jej wartością jest jednak różnorodność, osobista relacja z producentem i filozofia, która stoi za gotowym produktem. Dlatego całkowite poddanie jej zasadom efektywności finansowej jest niewłaściwe. Bez produkcji rzemieślniczej gospodarka narażona jest na dyktat dużych producentów, dla których celem jest zysk, a nie realizowanie potrzeb konsumentów. Pragniemy urzeczywistniać sposób produkcji i dystrybucji piwa i innych produktów rzemieślniczych, którego nadrzędnym celem nie będą zyski, ale tworzenie godnych miejsc pracy przy produkcji wysokiej jakości, różnorodnych produktów, których oczekuje świadomy konsument."

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto