Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strajk Kobiet. Policyjni tajniacy z pałkami teleskopowymi byli wyposażeni również w broń palną

Redakcja
fot. Szymon Starnawski
Są nowe ustalenia w sprawie działań nieumundurowanych funkcjonariuszy policji, którzy podczas środowego (18.11) protestu w ramach Strajku Kobiet użyli pałek teleskopowych. Jak dowiedział się jeden z reporterów rozgłośni RMF - policyjni antyterroryści po cywilnemu byli wyposażeni także w broń palną. Szczegóły w artykule poniżej.

Strajk Kobiet. Policjanci po cywilnemu byli wyposażeni w broń palną

Blisko tydzień minął od głośnych wydarzeń na jednym z ostatnich protestów w ramach Strajku Kobiet. Wiele kontrowersji wzbudziły działania policyjnych funkcjonariuszy po cywilnemu. Internet obiegło nagranie, na którym grupka kilku rosłych mężczyzn bije pałkami teleskopowymi uczestników protestu. Jak się okazało - byli to nieumundurowani policjanci. Nietypowa interwencja odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych. Policja zastrzega jednak, że siły użyto wyłącznie wobec agresywnych manifestantów, którzy starali się odbić osobę wytypowaną do zatrzymania. Opinia publiczna nie przyjmuje jednak tych tłumaczeń i twierdzi, że działania tajniaków były nazbyt brutalne. Posłowie Koalicji Obywatelskiej, którzy po tych wydarzeniach zgłosili wniosek o odwołanie ze stanowiska komendanta stołecznego policji, porównali środowy protest do "obrazków rodem z Białorusi".

Blokada Warszawy. Strajk Kobiet na ulicach miasta. Nieprzeje...

Tymczasem okazuje się, że pałki teleskopowe to nie jedyny ze środków przymusu bezpośredniego, którego mogli tamtego wieczoru użyć nieumundurowani funkcjonariusze. Jak dowiedział się jeden z reporterów RMF - policyjni antyterroryści po cywilnemu byli wyposażeni także w broń palną. Z kolei byli policjanci przekonują reportera rozgłośni, że w tym wypadku broń powinna zostać w depozycie. Wśród powodów wskazują m.in. ryzyko utracenia pistoletu w wyniku szarpaniny czy przepychanek oraz ograniczenia związane z używaniem broni palnej w tłumie.

Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji twierdzi, że zarzuty wobec policji dawno przekroczyły granicę absurdu. - Mam wrażenie, że zapomina się lub nie chce się zobaczyć podstawowych zadań policjantów działających podczas zabezpieczeń - mówi cytowany przez PAP rzecznik KSP. I przekonuje, że broń palna byłą wyłącznie zabezpieczeniem na wypadek zagrożenia o charakterze terrorystycznym.

Strajk Kobiet. Policja użyła gazu i siły fizycznej. Do akcji...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto