Strajk nauczycieli, Warszawa 2019. Trwa protest nauczycieli. Zamknięte szkoły, odwołane lekcje. Relacja [ZDJĘCIA]

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Zaktualizowano 
Trwa strajk nauczycieli w Warszawie. Zamknięte szkoły, odwołane lekcje, sztab kryzysowy [ZDJĘCIA] Krystian Dobuszyński
Strajk nauczycieli, Warszawa 2019. Wczoraj Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych odrzuciły propozycje dla nauczycieli, które przedstawił rząd. Z tego względu od dziś większość placówek w Polsce nie prowadzi zajęć - w stolicy strajk obejmuje ponad 300 szkół i zespołów szkół, około 150 przedszkoli jest zamkniętych. Podkreślamy, że strajk pedagogów jest bezterminowy. Na bieżąco będziemy informować o protestujących nauczycielach. Sprawdzajcie nasze aktualizacje.

Postulaty Związku Nauczycielstwa Polskiego przedstawione rządowi nie zostały spełnione, dlatego od dziś w całej Polsce trwa strajk nauczycieli. Związki zawodowe żądają podwyżek o 30% rozłożonych na dwie tury - 15 proc. od 1 stycznia i 15 proc. od 1 września br. Są to zmienione żądania, bowiem początkowo upominały się o tysiąc zł podwyżki.

Ratusz podsumował pierwszy dzień strajku

Lekcje nie odbyły się w 57 procentach warszawskich przedszkoli, 86 procentach szkół podstawowych i 84 procentach szkół ponadpodstawowych. Strajk objął 202 (z 352) przedszkola oraz 319 szkół (z 376). Rząd i Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych nie doszli na razie do porozumienia.

"Zawieście protest na czas egzaminów"

"Wiem, że nauczyciele są za swoimi wychowankami i pomogą, aby dzieci bezpiecznie przez ten ważny dla nich czas przeszły. Stąd nasza prośba, by nauczyciele na czas egzaminów protest zawiesili i umożliwili w spokoju napisanie ich. A dorośli mogą mieć różne opinie, mogą się nie zgadzać, ale my dorośli potrafimy rozwiązywać problemy przy stole, nie angażując w to dzieci. Jeszcze raz wielka prośba o to, by pomóc dzieciom bezpiecznie zdać egzaminy - apeluje rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

O rozpoczętym dzisiaj strajku mówili Marcin Piasecki z Reczpospolitej i Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej Codziennie".

godz. 15:00

Głos w sprawie zabrał lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. "Od 30 lat nie mieliśmy sytuacji powszechnego, generalnego strajku w polskich szkołach, w instytucjach edukacji, oświaty" - mówił w Krakowie i zaraz dodał: "Zostawiam już tę nieudolną trójkę (wicepremier Beatę Szydło, minister edukacji Annę Zalewską i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską), która próbowała negocjować, zostawiam premiera, który, jak państwo widzicie, schował się do mysiej dziury i go nie ma. Ale chcę zwrócić się do Jarosława Kaczyńskiego, żeby wypowiedział się w tej sprawie, żeby powiedział, jakie są następne kroki, jakie będą decyzje rządu, którym kieruje i większości parlamentarnej."

MEN: strajkuje 48,5 procent placówek, ZNP: przyjmujemy inne kryteria

"Z danych przekazanych przez kuratoria oświaty do godziny 12 wynika, że do strajku przystąpiło w całym kraju 48,5 procent szkół i innych placówek oświatowych" -mówił wiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć. Innego zdania jest Związek Nauczycielstwa Polskiego. W komunikacie opublikowanym po godzinie 14:00 jego członkowie podkreślili, że dane dotyczące strajku ZNP zbiera z "publicznych samorządowych szkół, przedszkoli, placówek oświatowych i zespołów szkół".

Jak przekonują członkowie ZNP kuratorzy oświaty na prośbę MEN "zbierali dane inaczej".

- Dla ministerstwa edukacji zespół szkół nie jest jedną placówką, tylko np. trzema placówkami, jeśli w jego skład wchodzi liceum, technikum i szkoła branżowa - czytamy w komunikacie.

Spot "Uczniowie Nauczycielom"

Poniżej zamieszczamy spot, który przygotowali uczniowie jednej ze szkół, aby wyrazić swoje poparcie dla nauczycieli:

Prezydent Warszawy przyszedł do pracy z synem

''A ze mną dziś w pracy pomocnik najlepszy z najlepszych, mój syn Staś" - napisał na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

O ile więcej pieniędzy będą zarabiać nauczyciele, jeśli przystaną na propozycję rządu?

godz. 13:45

Wciąż trwa konferencja w MEN. Maciej Kopeć mówi, że osobiście ''nie widzi zagrożeń dotyczących przebiegu egzaminu''.

- Myślę, że nauczyciele zostaną przy uczniach i egzamin zostanie przeprowadzony. (...) Nie wierzę, że dojdzie do takiej sytuacji, żeby w jakiejś warszawskiej szkole zabrakło nauczyciela w komisji egzaminacyjnej - mówi wiceminister edukacji narodowej.

Strajk nauczycieli wspierają stewardesy i piloci z LOTu

Gdzie jest minister Zalewska?

Jak pisaliśmy wcześniej, minister edukacji nie uczestniczyła w konferencji prasowej z udziałem Michała Dworczyka i Beaty Szydło. Ponadto jej nieobecność rzuca się w oczy w trwającej właśnie konferencji w MEN, gdzie to wiceminister reprezentuje resort.

godz. 13:25

Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej najwięcej szkół przyłączyło się do strajku w Lubuskiem (83 proc.). Dalej, po kolei, jest to: kujawsko-pomorskie (81 proc.), łódzkie (78 proc.), zachodniopomorskie (78 proc.), pomorskie (77 proc.) i śląskie (76 proc.). Najmniej placówek strajkuje w woj. świętokrzyskim (14 proc.), podkarpackim (21 proc.) i małopolskim (26 proc.).

godz. 13:15

Według informacji podanych przez Ministerstwa Edukacji Narodowej 48,5 procent wszystkich szkół bierze udział w proteście.

- Z danych, które otrzymaliśmy od kuratorów do godz. 12, wynika, że do strajku przystąpiło 48,5 proc. szkół - powiedział wiceminister edukacji.

godz. 13:10

W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwa konferencja w sprawie strajku nauczycieli, w której nie bierze udziału Anna Zalewska. Resort reprezentuje Maciej Kopeć, wiceminister edukacji.

List Otwarty Grona Pedagogicznego

XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego w Warszawie w związku ze strajkiem opublikowało List Otwarty Grona Pedagogicznego. Czytamy w nim:

(...) Świadomi naszej odpowiedzialności i wagi wykształcenia młodych Polaków dla przyszłości Polski, zdecydowaliśmy się podjąć akcję protestacyjną, by w ten sposób zwrócić uwagę społeczeństwa i władzy na niedającą się zaakceptować degradację statusu nauczyciela. Upominamy się o szacunek dla nas i dla naszego zawodu oraz godziwe, adekwatne do wkładu pracy i odpowiedzialności wynagrodzenie. (...)

Z pełną treścią Listu możecie zapoznać się na TEJ STRONIE.

Teatr Powszechny wspiera strajk nauczycieli

Wśród placówek, które gotowe są zająć się dziećmi w czasie strajku, jest także Teatr Powszechny. W dniach 8-12 kwietnia zaprasza na warsztaty edukacyjne oraz wycieczki teatralne.godz. 12:30

Zakończyła się konferencja prasowa z udziałem wicepremier Beaty Szydło i Michała Dworczyka, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zwracamy uwagę na to, że dziennikarze musieli zadawać pytania seriami, nie mieli możliwości dopytywania i odwoływania się do usłyszanych wypowiedzi.

godz. 12:25

Na pytanie jednego z dziennikarzy o to, gdzie jest minister Anna Zalewska, wicepremier odpowiedziała:

- Pani Minister Zalewska jest tam, gdzie powinien być minister edukacji, czyli w Ministerstwie.

godz. 12:20

- Nauczyciele nie otrzymają pensji za dni w które strajkowali - przypomina Szydło.

Konferencja w Ministerstwie Edukacji Narodowej z udziałem wiceministra Macieja Kopcia została przełożona o pół godziny - z 12:30 na 13:00.

godz. 12:15

- Ze względu na dobro uczniów powinniśmy podpisać porozumienie pięciopunktowe, które leży teraz na stole - apeluje Beata Szydło.

godz. 12:08

Głos ponownie zabiera wicepremier Beata Szydło.

- Propozycja przedstawiona przez rząd jest dobrą propozycją. (...) Nasza prośba do strony związkowej jest taka, aby jednak przystąpić do rozmów, przystąpić do tego porozumienia - mówi Szydło.

godz. 12:06

- Przedstawiciele związkowców pytają, dlaczego nie możemy spełnić ich oczekiwać. Rząd PiS stanął przed dylematem: zaspokoić potrzeby jednej grupy zawodowej lub stopniowo odmrozić pensje wszystkim grupom zawodowym. Wybraliśmy drugą możliwość - mówi Michał Dworczyk.

godz. 12:04

Głos zabrał Michał Dworczyk, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

godz. 11:49

- Jeszcze raz zapraszamy wszystkie centrale związkowe do prowadzenia rozmów. Chcemy, żeby nauczyciele godnie zarabiali. Chcemy, żeby to były zarobki odpowiadające kompetencjom polskich nauczycieli. (...) Ja wiem, że nauczyciele powinni lepiej zarabiać - mówi Beata Szydło.

godz. 11:47

- Wczoraj wieczorem podpisaliśmy porozumienie z "Solidarnością" nauczycielską, które gwarantuje wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli. Stało się to po długich, niełatwych rozmowach. Trudno się dogadać, gdy ktoś ma nieelastyczną postawę - mówi Beata Szydło.

godz. 11:45

Rozpoczęła się konferencja prasowa wicepremier Beaty Szydło.

godz. 11:35

Wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz broni przewodniczącego oświatowej "Solidarności" po tym, jak Ryszard Proksa podpisał wczoraj porozumienie z rządem.

Strajk nauczycieli w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 68 im. Artura Oppmana
strajk nauczycieli
Fot. Krystian Dobuszyński

godz. 11:10

- Dane spływają cały czas. Te, które mam, są z godziny 10. W piątek 55 szkół zadeklarowało, że nie przystępują do strajku. Ale od tego czasu trzy kolejne placówki zdecydowały się dołączyć do strajku. Na ten moment do strajku przystąpiło 8328 nauczycieli z ponad 10 tysięcy. 1509 pedagogów nie przystąpiło do strajku. 961 nie przystąpiło do strajku z innych powodów, są to zwolnienia lekarskie - poinformowała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

godz. 11:03

- Sztab kryzysowy funkcjonuje już wiele tygodni. Dziś spotkaliśmy się o godz. 7:00, żeby przeanalizować sytuację na bieżąco. W szkołach widać było atmosferę solidarności z nauczycielami. 400 strażników jest w okolicach 350 placówek i w tych wszystkich miejscach, gdzie mogą się spotykać młodzi ludzie - powiedział Rafał Trzaskowski po zakończeniu obrad sztabu kryzysowego.

godz. 11:00

Trwa briefing prasowy na temat strajku nauczycieli i sytuacji w placówkach oświatowych w Warszawie. Możecie go oglądać na facebooku prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego:godz. 10:35

- Jeżeli pojawi się nowa propozycja kompromisu, to w każdej chwili jesteśmy wstanie usiąść do stołu i rozmawiać. Na ten moment jednak nie pojawiła się żadna propozycja z jednej ani z drugiej strony. Tak że wszystko jest jeszcze możliwe, bo strajk zawsze prowadzi do tego, że w końcu obie strony będą musiały się spotkać. Ze względu na dzieci i ich rodziców lepiej będzie jeśli stanie się to wcześniej niż później - powiedziała w rozmowie z Onetem przewodnicząca Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias.

godz. 10:20

W związku z wstępną zgodą przewodniczącego oświatowej "Solidarności" na rządowe propozycje, niektórzy nauczyciele rezygnują z członkostwa w "Solidarności". Jednym z takich pedagogów jest Łukasz Głaz, nauczyciel chemii i fizyki w XXXIII Liceum Ogólnokształcącym Dwujęzycznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie.

godz. 10:14

Wczoraj porozumienie z rządem podpisał tylko jeden związek nauczycielski - "Solidarność". Podpis złożył Ryszard Proksa, przewodniczący oświatowej "Solidarności", który teraz apeluje do ''swoich nauczycieli o nieprzyłączanie się do akcji strajkowej prowadzonej przez inne związki''.

Lekarze ze szpitala Bielańskiego popierają strajk nauczycieli

Nauczyciele! Walczycie o kolejne pokolenia dzieciaków, nie poddawajcie się! Solidarność pokazała siłę nauczycielską w 93, teraz czas na ZNP! Możecie liczyć na poparcie pielęgniarek i lekarzy wielokrotnie zmuszanych do protestowania w obronie pacjentów - czytamy na Facebooku.godz. 10:08

Warszawskie ZOO przypomina, że podczas strajku nauczycieli można skorzystać z bezpłatnego wejścia do ZOO. Warunek jest jeden - szkoła, do której uczęszcza dziecko, musi brać udział w proteście. Oferta obowiązuje tylko w dni powszednie, w godz. 9.00-15.00.godz. 10:04

Związek Nauczycielstwa Polskiego na swoim Twitterze apeluje do uczniów o wyrozumiałość.

godz. 9:37

To wyjątkowa sytuacja, dlatego urzędnicy już kilka dni temu apelowali o wsparcie ze strony pracodawców, aby zgodzili się na pobyt dzieci z rodzicami w pracy. Teraz Urząd m.st . Warszawy chwali się na Twitterze, że dzieci ich pracowników mogły przyjść z mamami i ojcami do pracy.

godz. 9:30

Szkoła podstawowa nr 98 na Mokotowie uczestniczy w strajku nauczycieli. Nauczyciele przychodzą do pracy (ze swoimi dziećmi), pozostają w budynku, ale nie świadczą pracy. Nie ma zajęć, nie działa stołówka. Za przystąpieniem do strajku głosowało tu 83 nauczycieli (90 proc. głosujących) - relacjonuje na Twitterze dziennikarz Gazety Wyborczej, Kamil Siałkowski.

9:08

- Przepraszam rodziców, za tę sytuację, ale jednocześnie uznając, że to jest strajk w interesie polskiej szkoły, w interesie uczniów, proszę o to, żeby zrozumieli, że kontynuowanie tej sytuacji w polskiej szkole obróci się per saldo przeciwko dziecku - powiedział w TVN24 szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

godz. 9:01

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski objeżdża strajkujące szkoły, w których zorganizowano opiekę dla dzieci. Onet Warszawa prowadził transmisję na żywo z jednej z jego wizyt, którą możecie obejrzeć tutaj:godz. 8:09

Dziennikarz RMF FM Patryk Michalski jest przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej. Informuje, że niektórzy pracownicy przychodzą do pracy z dziećmi.

Wywieszanie strajkowych transparentów

Tuż przed godziną 8 rano w warszawskich placówkach rozwieszano plakaty informujące o przystąpieniu do strajku. Tak wyglądało to w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 68 im. Artura Oppmana:

strajk nauczycieli

Jak poinformowała Gazeta Wyborcza, w szkole przy Trockiej na Targówku są tylko nauczyciele.

Dozorca mówi że informacja dotarła raczej do wszystkich rodziców, nikt z uczniów rano nie przyszedł. Działa za to przedszkole, które znajduje się w tym samym budynku - relacjonuje dziennikarz Gazety Wyborczej Jakub Chełmiński.

Zobaczcie naszą galerię zdjęć ze strajku nauczycieli:

Strajk nauczycieli, Warszawa 2019. Trwa protest nauczycieli....

Sztab kryzysowy w Warszawie

Już od godziny 7.30 w Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy (ul. Młynarska 43/45) działa sztab kryzysowy, który prowadzi Rafał Trzaskowski. Na posiedzeniu burmistrzowie wszystkich dzielnic składają raporty dotyczące rozwoju sytuacji w ich rejonie. W rozmowach biorze także udział wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska oraz szefowa stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor. Urzędnicy na bieżąco monitorują, jak wyglądają kluczowe miejsca kryzysowe: obserwują wiele szkół, a także węzły komunikacyjne.Fiasko rozmów ostatniej szansy

Wczoraj wieczorem rząd nie zgodził się na postulaty Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Zaakceptowała je tylko nauczycielska "Solidarność", z którą ma zostać podpisane porozumienie. Z tego względu dziś nauczyciele w całej Polsce zaczęli strajk.

- Propozycje rządu są nie do przyjęcia, oczekiwaliśmy zupełnie innych propozycji płacowych - oświadczył szef ZNP Sławomir Broniarz po niedzielnych rozmowach z rządem.

Wideo

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

o
ojciec ucznia

Nawet w okupacji niemieckiej nauczyciele robili co mogli by być ze swoimi podopiecznymi. Egzaminy maturalne przeprowadzane były nawet podczas spaceru w więzieniu na Pawiaku. Dzisiejsze strajki są organizowane na polityczne zamówienie tuż przed wyborami w maju. Ślepy jeno tego nie chce dostrzec! Przegraliście u rodziców i uczniów wszystko! Chwała tym, którzy mimo szykan i chamskiego zachowania niektórych strajkujących wobec nich - byli podczas egzaminów przy uczniach. Dziękuję Wam za to jako rodzic. Jedno mam pytanie do pana Broniarza z ZNP: czy pan swoje wynagrodzenie w wysokości 12000 będzie pobierał podczas trwania strajku?

m
mama

wszystkich tych co strajkują powinni usunąć ze szkoly ! jest tyle nauczycielek bez pracy wymienic ich na nowych tamtym na pewno pesja będzie odpowiadac. jaka inna praca ma co 45min przerwę ? jaka praca ma wolne ferie swieta wakacje i w piątek o 13 wraca do domu i wolny caly weekend ? kto ? nikt tylko nauczyciele !!!! człowiek pracuje od poniedziałku do soboty po 8 godzin za smieszne pieniądze a oni najlepiej zaraz im dac 10tysiecy na jednego. pani robi dwa zadania w szkole z matematymi a dziecko 8 ma do zrobienia w domu. wracam po pracy i siedzimy przy książkach. gdzie kiedyś ktoś widział korepetyce ? a teraz moje dziecko więcej czasu spedza na korepetycjach niż w szkole bo chce mieć dobre oceny i jeszcze za to place z jakiej paki ? bo panie w szkole nie umia uczyc tak jak było 10lat temu ? (dziecko uczy się korepetycje bieze żeby wyksztalcic się). strajk dla dobra dzieci ?? tak i akurat w egzaminy chcą strajkować. zlotowki więcej bym nie dala za takie warunki jakie maja bo człowiek za 1500zl robi 30razy ciężej. ale jak dla mnie to jest tylko ustawka innej partii bo już niedługo wybory i chyba inna partia chce wygrac ;) mam nadzieje ze ludzie nie dadza sobie zrobić wody z mózgu.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3