Strajk, Warszawa 2019, 8.04. Protest taksówkarzy. Jest wstępne porozumienie z rządem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Redakcja
Strajk, Warszawa 2019, 8.04. Protest taksówkarzy. Jest wstępne porozumienie z rządem [ZDJĘCIA, WIDEO]
Strajk, Warszawa 2019, 8.04. Protest taksówkarzy. Jest wstępne porozumienie z rządem [ZDJĘCIA, WIDEO] ARCHIWUM
Strajk, Warszawa 2019. Oprócz nauczycieli, 8 kwietnia 2019 w Warszawie strajkowali taksówkarze. Protest taksówkarzy pod hasłem: "Stop Nielegalnym Przewozom" oznaczał utrudnienia na wylotówkach oraz ogromne korki i utrudnienia w mieście. Od godziny 10 taksówkarze z całej Polski zjeżdżali do Warszawy, by protestować przeciwko zmianom w prawie. W tym artykule znajdziesz najświeższe i najważniejsze informacje na temat strajku taksówkarzy w Warszawie.

Aktualizacja
Koniec protestu. Po godz. 18:15 taksówkarze zawarli wstępne porozumienie z rządem. Jednocześnie zapowiedzieli, że spotkają się we wtorek o godzinie 14:00 na Torwarze. Jeżeli z jakiegoś powodu nie dojdzie do rozmów - powtórzą protest przed gmachem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii na placu Trzech Krzyży.

Aktualizacja
Taksówkarze pozostaną na placu Trzech Krzyży do godz. 17. Później pojadą do domów i swoich miast - co może oznaczać poważne utrudnienia w komunikacji. Plac Trzech Krzyży jest całkowicie wyłączony z ruchu, utrudnienia występują już od strony Alei Ujazdowskich i Nowego Światu.

Utrudnienia, zmiany w komunikacji

W związku z protestem taksówkarzy Zarząd Transportu Miejskiego podał, że w czasie przemarszu strajkujących przez miasto ruch kołowy na jego trasie może zostać wstrzymany. Wówczas na trasy objazdowe zostaną skierowane autobusy linii: 107, 108, 116, 118, 127, 159, 166, 171, 180, 195, 222, 503, 518 i E-2.
Utrudnienia mogą potrwać do godziny 17. Jak wynika z naszych informacji, na drogach w Warszawie, a także na drogach wyjazdowych ze stolicy utrudnienia mogą potrwać do wieczora. Od godz. 17 bowiem profesjonalni
kierowcy zamierzają masowo wracać do swoich domów, co spowoduje dodatkowe korki i zmiany.

- Projekt zmiany ustawy o transporcie, który został przyjęty na ostatnim posiedzeniu rady ministrów, zdaniem ekspertów w tej tematyce, jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla tradycyjnych taksówkarzy, jak i korzystających z nowych technologii - powiedział w rozmowie z "Trójką" minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii trwają rozmowy pomiędzy przedstawicielami środowiska taksówkarskiego a stroną rządową.

Wcześniej pisaliśmy:
Taksówkarze z całej Polski zgromadzili się w Warszawie, by protestować wobec planowanym zmianom w prawie, które - jak twierdzą zawodowi kierowcy - spowodują powiększenie szarej strefy i legalizację "nieuczciwych przewoźników". Jak donosili uczestnicy zgromadzenia w centrum Warszawy - na miejscu było gorąco. Niektórzy protestujący mieli być agresywni i "pod wpływem alkoholu" (co pojawia się w relacji na żywo z miejsca zgromadzenia na kanale YouTube "TAXI Złotówa"). Mamy też informacje o tym, że dwa samochody zostały zdewastowane (obrzucone jajkami, oblane mlekiem oraz powyrywane w nic wycieraczki) przez grupę protestujących. Jak podawał jeden z lokalnych portali, taksówki zdemolowano, bo jej kierowcy nie brali udziału w strajku. Interweniowała policja.

Tutaj nagranie jednej z sytuacji:

Strajk taksówkarzy w Warszawie, 8 kwietnia 2019, ma potrwać do godz. 17. W strajku ma wziąć udział około 1,5 tysiąca osób.

Zobacz wideo - Protest taksówkarzy S8 8.04.2019 r. - relacja NA ŻYWO:
UWAGA! Wideo zawiera wulgaryzmy. Tylko dla widzów pełnoletnich.

Protest taksówkarzy w Warszawie. Dlaczego strajkują?

To nie pierwsze tego typu zgromadzenie taksówkarzy w stolicy. Jednak po raz pierwszy, do Warszawy zjechali taksówkarze z całej Polski, żeby wspólnie przemaszerować pod najważniejsze instytucje w mieście. O co chodzi taksówkarzom? Strajkujący wymieniają kilka postulatów, wszystkie z nich sprowadzają się jednak do walki z "nielegalnymi przewoźnikami". - Będziemy żądać od Rządu RP zaprzestania tolerowania przez organa ścigania przestępstw gospodarczych dokonywanych w transporcie drogowym przez nielegalnych przewoźników oraz firmy które im tą działalność umożliwiają, zarazem wyrażając sprzeciw legalizacji ich przestępczej działalności proponowanej projektem ustawy, o transporcie drogowym autorstwa Ministerstwa Infrastruktury - zapowiadają protestujący taksówkarze i dodają: Władza nie robi nic w celu likwidacji nielegalnych przewozów, za to z premedytacją promuje ich działalność. Wynika to między innymi ze słabości w działaniu całego naszego środowiska zawodowego. Od wielu lat środowisko nasze jest celowo dzielone aby nie dopuścić do utworzenia silnego działania taksówkarzy na swoją korzyść. (całą treść oświadczenia protestujących znajdziecie na końcu artykułu)

Taksówkarze nie godzą się m.in. z - jak twierdzą - fikcyjnym zatrudnianiem osób przez wspomniane firmy, brakiem szkoleń BHP i brakiem uregulowań w sprawie dyżurów pracy w tych przedsiębiorstwach. Poza tym protestujący żądają zaprzestania prac nad ustawą, która wg taksówkarzy zmierza do zwiększenia szarzej strefy i umożliwia legalizację "nieuczciwych przewoźników". Jak podkreślają strajkujący - chcą po prostu godnie żyć i utrzymywać swoje rodziny dzięki wykonywanej pracy. Rafał Piotr Jurek, przewodniczący Solidarności w rozmowie z TVN24 podkreślił niezadowolenie z faktu, że od kliku lat "musi mieszać się w politykę", żeby walczyć o godne życie dla swoich bliskich.

Czytaj też: Strajk taksówkarzy? Hulajnogą dojedziesz za darmo. Zobacz, jak skorzystać z promocji

Strajk, Warszawa 2019 - protest taksówkarzy - korki

Jak podaje TVN24, w związku ze strajkiem taksówkarzy w Warszawie utrudnienia od rana pojawiły się m.in.:

  • na Trasie Łazienkowskiej,
  • na autostradzie A2, w kierunku Warszawy,
  • na trasie S2, między węzłami Konotopa i Opacz,
  • na trasie S8 między węzłami Zielonka i Łabiszyńska - na jezdni w kierunku Poznania,
  • na drodze krajowej numer 7 (w okolicy Łomianek),
  • na Wisłostradzie,
  • na drogach w kierunku Hali Torwar.

O proteście - trasa
Protestujący taksówkarze zjeżdżają do Warszawy z całej Polski. Ich strajk jest związany ze zmianami w prawie. Jak zapowiadają, przy Hali Torwar zostawią swoje samochody i wspólnie zaczną maszerować (od godz. 10) w kierunku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich, następnie przejdą przed Ministerstwo Sprawiedliwości, Ambasadę Stanów Zjednoczonych oraz na plac Trzech Krzyży, przed Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Jeśli taksówkarzom nie uda się osiągnąć zamierzonych celów zapowiadają, że będą protestować nawet przez kilka dni, aż do odwołania.

Protest taksówkarzy i strajk nauczycieli, Warszawa 2019. W stolicy od rana działa sztab kryzysowy

Protest taksówkarzy, strajk nauczycieli, Warszawa 2019. W st...

Strajk, Warszawa 2019. Czemu protestują taksówkarze? Jaki jest cel protestu?

Poniżej pełne oświadczenie Samorządnego Związku Zawodowego Taksówkarzy RP na temat strajku w Warszawie:
KOLEŻANKI KOLEDZY TAKSÓWKARZE.
w dniu 08 kwietnia 2019 r.
rozpoczyna się:
OGÓLNOPOLSKI PROTEST TAKSÓWKARZY POLSKICH
będzie on trwał aż do odwołania.
Będziemy żądać od Rządu RP zaprzestania tolerowania przez organa ścigania przestępstw gospodarczych dokonywanych w transporcie drogowym przez nielegalnych przewoźników, oraz firmy które im tą działalność umożliwiają, zarazem wyrażając sprzeciw legalizacji ich przestępczej działalności proponowanej projektem ustawy, o transporcie drogowym autorstwa Ministerstwa Infrastruktury.
Władza nie robi nic w celu likwidacji nielegalnych przewozów, za to z premedytacją promuje ich działalność. Wynika to między innymi ze słabości w działaniu całego naszego środowiska zawodowego. Od wielu lat środowisko nasze jest celowo dzielone aby nie dopuścić do utworzenia silnego działania taksówkarzy na swoją korzyść.
Wiadomym jest, że tylko zjednoczone środowisko zawodowe jest w stanie stworzyć silny nacisk który jest w stanie zmusić władze publiczne do likwidacji nielegalnych przewozów. Udowodnijmy poprzez czynny udział w proteście, że nasze środowisko jest zwartym i zjednoczonym środowiskiem, niepodzielnym, potrafiącym walczyć o swoje miejsce pracy, o godną egzystencję polskiego drobnego przedsiębiorcy, uniemożliwiając oddanie rodzimego transportu w obce ręce.
Pamiętaj ! Naszym kosztem, kosztem taksówkarzy, bogacą się firmy paraprzewozowe typu: Uber, Taxify, Bolt itp.
To oni odbierają nam zarobki i uniemożliwiają godne życie.
To oni (oby nie skutecznie) proponują władzom legalizację przestępstw gospodarczych których dokonują codziennie. Uważnemu obserwatorowi nie umknął zapewne ich czynny udział w tworzeniu projektu nowelizacji ustawy transportowej.
To przez nielegalne przewozy stoimy godzinami na postojach gdy w tym czasie obcokrajowcy oraz różnego autoramentu cwaniacy, bez żadnych uprawnień, zarabiają udając taksówkarzy.
To nie jest tylko zaniedbanie ze strony władzy, jest to świadome naruszenie przez władze naszego kraju zasady państwa prawa co jest niezgodne zarówno z samym prawem jak i z zasadami sprawiedliwości społecznej. Jest to świadome przekazywanie polskiego transportu osobowego firmom zagranicznym.
Władza nas taksówkarzy lekceważy, funkcjonariusze publiczni, organa kontrolne nie interweniują.
Władza ośmiela się złodziejstwo nazywać zdrową konkurencją, zarazem stwierdzając, że należy to dla dobra rynku przewozowego zalegalizować. Zdziwieni są, że ośmielamy się upominać o poszanowanie prawa, zdziwieni są, że pracujemy i chcemy pracować uczciwie. Zdziwieni są, że nie chcemy od władzy usankcjonowania złodziejstwa, że nie chcemy zrównania nas z patologią, że bronimy rodzimy transport i przedsiębiorców polskich.
Dlatego wzywamy Was Koleżanki, Koledzy Taksówkarze bez względu na przynależność do korporacji, stosowaną taryfę, przekonania polityczne oraz zapatrywania, do zjednoczenia się.
Jest nas w Warszawie ok 12 000 tysięcy a w całej Polsce ok. 140 000 tysięcy, jest to ogromna siła z którą musi się liczyć każda władza a więc wszystko zależy tylko od Was i waszych deklaracji.
Nie czekajcie - bo nie ma na co, składajcie deklaracje udziału w proteście.
Nie słuchajcie łamistrajków i wichrzycieli - bo będzie wiele prób rozbicia naszej inicjatywy i będą to działania celowe i zaplanowane by nie dopuścić do naszego zjednoczenia.
Prosimy wszystkich taksówkarzy, zrzeszonych, niezrzeszonych, organizacje taksówkowe, związki zawodowe, izby gospodarcze, stowarzyszenia, firmy, korporacje i innych do wspólnego działania na rzecz obrony polskiego taksówkarza.
Mamy wspólny cel – całkowitą likwidację nielegalnych przewozów, obronę rodzimej przedsiębiorczości w transporcie osobowym, oraz spowodowanie aby szkodliwy projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym autorstwa Ministerstwa Infrastruktury, stanowiący o legalizacji patologii i przestępstwa gospodarczego, nigdy nie został uchwalony przez Sejm RP.
Prezes SZZTRP
Tadeusz Stasiów

Transmisja na żywo z protestu taksówkarzy w Warszawie 2019:
UWAGA! Wideo zawiera wulgaryzmy. Tylko dla widzów pełnoletnich.

Aktualną sytuację na drogach w Warszawie i informacje o korkach i utrudnieniach możecie śledzić na tej mapie Google. Należy wybrać widok "natężenie ruchu":


Więcej o protestach taksówkarzy w Warszawie:

To nie pierwsze zgromadzenie taksówkarzy w stolicy. 5.03.2019, przed ministerstwem infrastruktury odbył się protest taksówkarzy. Demonstrujący domagali się uregulowania prawa dotyczącego wszystkich podmiotów zajmujących się przewozem osób na polskim rynku. Taksówkarze trzymali transparenty, a jeden z nich brzmiał: "Rząd toleruje łamanie prawa". Skandowali także hasła m.in. : "Prawo Taxi - sprawiedliwość", "Rząd nas sprzedał za rowerki" czy "Uber to złodziejstwo". Tutaj wideo z tego wydarzenia:

Protest taksówkarzy w Warszawie. Trasa przez centrum stolicy. Kierowcy blokują miasto. Na ulicach dwieście taksówek [ZDJĘCIA]

Protest taksówkarzy w Warszawie. Trasa przez centrum stolicy...

Protest taksówkarzy w Warszawie. Miała być wielka akcja, a b...

POLECAMY TEŻ:


Wideo

Materiał oryginalny: Strajk, Warszawa 2019, 8.04. Protest taksówkarzy. Jest wstępne porozumienie z rządem [ZDJĘCIA, WIDEO] - Warszawa Nasze Miasto

Komentarze 29

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lazania
2019-04-08T19:37:55 02:00, Gość:

Witam serdecznie. Jestem całym sercem za protestem uczciwie pracujących Taksówkarzy. Wpisy które odczytałam są nieprawdziwe, nierzetelne i pewnie pisane przez samych kierowców Ubera i ich rodzin. Zawodowy kierowca Taxi musi mieć świadectwo niekaralności, zdany egzamin z topografii, nie mówiąc o ZUS, podatek, opłatę korporacyjną, samochód spełniający wymagania klientów i hoteli, zniżki dla stałych klientów indywidualnych i firm, termometr z kasę fiskalną. Uważam że nazywanie taksówkarzy oszustami i pijokami, generalizując wszystkich w tym zawodzie to pomówienie i obrażanie innych. Współczuję tym ludziom pełnych nienawiści którzy wpisali swoje opinie. Niestety tacy są Polacy. Zapytam jeszcze gdzie jest Rząd który pozornie pilnuje prawa i traktuję wszystkich równo. Widocznie są równi i równiejsi.

Haha. Bardzo śmieszne

G
Gość
dzieki temu dowiedzialem sie o Uberze.. super reklama
G
Gość
no fakt
m
mKA
taksowkarze bujajcie sie

wolny rynek

uber i bolt gora

tanio i szybko

zegnam taksi do konca zycia
G
Gość
Banda bandytów. Tylko uber
B
Buhaaa
Jacy Ci nasi taksówkarze prawi powinnniscie chodzić z aurolkami nad glowa
O
OnaOna
Kilka lat temu wylądowałam na lotnisku w Gdańsku i chciałam dostać się na dworzec główny w Gdańsku.ponieważ autobus nie pasował wzięłam Taxi z postoju. Pan taksówkarz jak usłyszał że jadę na PKP zaraz zaproponował swoje usługi zamiast jazdy pociągiem. Grzecznie odmowilam tłumacząc się że jadę do Bydgoszczy. Nie zraziło go to. I nadal nalegał mocno że mnie do tej Bydgoszczy z Gdańska zawiezie za jakąś niebotyczną cenę ( taniej wyszło by mi raczej już lecieć samolotem z Gdańska do Bydgoszczy niz skorzystać z jego usług). Wciąż nalegał. Czułam się nieswojo w jego taksówce. Potem zaczął się pytać skąd przylecialam do Gdańska i zaczął się mnie wypytywac ile zarabiam za granicą. Z ulgą wysiadlam na PKP i z ulgą jechałam w nieogrzewanym wagonie w grudniu do tej Bydgoszczy. Za kurs z lotniska Gdańsk na pkp Gdansk zaplacilam okolo 50 zl to bylo jakos rok 2011 lub 2012. 3 miesiące temu przez przypadek miałam ze znajomym jechać z Piastowa pod Warszawą do Warszawy. Mój znajomy stwierdził że zamówi Ubera. Nie miałam nic przeciwko temu. Pamiętam że chłopak z Ubera był ciemny to był typ urody Hinduskiej.nie mówił po polsku ale świetnie mowil po angielsku. Nie zagadywal nas żadnymi glupotami i swoimi wywodami. Mówił za to grzecznie :" yes Sir" i " yes Madame" . Kurs był tani około 30zl . Znał dobrze miasto. Pojechał bezpiecznie sprawnie i tanio. Dostał też napiwek ode mnie za swoje grzeczne i powściagliwe zachowanie i trochę za to " yes Madame " też. Nie oszukal nas i nie naciagnal. Ja do zwykłej taxi juz nie wsiade bo mam nauczke z Gdańska ale Ubera chętnie zamówię znowu. Ogólnie to bardzo zadko korzystam z Taxi bo kiedys oni byli strasznie drodzy i naciagali klientow. Uber ma ceny dla normalnych ludzi.
G
Gość
Taksówki oszukały mnie 3 razy w życiu. Uber nigdy. Dziękuje za uwagę.
M
Marta
Wolę najkrótszą trasą jechać z pachnącym, miłym i inteligentnym UBERKIEM w normalnym ładnym samochodzie niż okrężną drogą zwiedzać miasto ze śmierdzącym, chamskim, niewykształconym i wiecznie narzekającym złodziejem TAXI w gruchocie oklejonym kolorowymi reklamami jak jakiś wiejski słup ogłoszeniowy. Kłamliwi oszuści z TAXI, Polacy już wybrali jak chcą być traktowani - nie chcemy mieć z wami nic wspólnego, więc zejdźcie wreszcie ze sceny - najlepiej wyemigrujcie!!! Zrozumcie to i przestańcie się kompromitować. Dziękuję za uwagę, Marta
G
Gość
Nie popieram ich, bardzo często korzystam z taksówek i taksówkarze niepotrzebnie się wybielają. Jeśli nie dają paragonu a już faktury wystawiają z wielkim fochem to nie są tacy lojalni wobec US ! Często nawet nie wysiądą z auta żeby pomóc z bagażem a na krótkie trasy kręcą nosem, wola stać kilka godzin i marzyć o jednym kursie, którym załatwią dniówkę.
N
Normalny
Wszyscy na tym forum nie zauważają jednego, najważniejszego faktu. Uber i jemu podobni wożą pasażerów wbrew obowiącującemu w naszym kraju prawu. Nie mogą zarobkowo wykonywać przewozu osób nie mając licencji.
Więc zastanówcie się drodzy rodacy czy chcecie stać po stronie prawa czy uczestniczyć w jego łamaniu?
T
TK
raczej pod amerykańską ambasadą powinni strajkować
W
Widze znam jednych i drugi
Uber jak mozecie wogole pomyslec i pozwolic na przewoz dzieci bez fotelika z przyciemnonymi szybami patologia na drogach nie doswiadczeni zawodowo i zyciowo chorzy rodzice dzieci ze pozwalaja na przewoz z nielegalnymi nacp.. Pseudo przewoznikami nie jestem ani taksowkarzem ani uberowym bohaterem ale napatrzylem sie i wiem duzo o tej grupie mlodych szalonych liczacych na podryw mlodej podpitej nastolatki powodzenia ale nie w Polsce . powodzenia dla legalnych oznakowanych a nie ....
G
Gość
A uber itp płaci podatki?
G
Gość
Za uberami mogą jeździć i być za nimi tylko ludzie ok 30-tki. Nie rozumiecie pewnych zasad. Pracuj z uberem i bądź na tych samych zasadach co taksówkarz , wtedy porozmawiamy.
Dodaj ogłoszenie