Straż miejska podsumowała 2020 rok. Prawie 1,2 tys. zgłoszeń na dobę, ponad 51 tys. działań związanych z walką z COVID-19

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Prawie pół miliona zgłoszeń, ponad 10 tys. interwencji dotyczących zwierząt, odbieranie co 2,5 minuty zgłoszeń związanych z nieprawidłowym parkowaniem, dostarczonych ponad 3 tys. porcji ciepłych posiłków osobom bezdomnym - tak w liczbach wyglądał 2020 rok stołecznych strażników miejskich. Ponadto w zeszłym roku funkcjonariusze zaangażowali się w szereg działań związanych z ograniczaniem zagrożenia epidemicznego. Szczegóły poniżej.

2020 rok w liczbach straży miejskiej

Jak poinformowała stołeczna straż miejska, w 2020 roku operatorzy numeru alarmowego 986 przyjęli 435 038 zgłoszeń, czyli średnio 1189 zgłoszeń w ciągu każdej doby. Najwięcej, bo niemal 80% zgłoszeń wpływało od warszawiaków, ale interwencje podejmowano też w skutek zgłoszeń Policji, załóg pogotowia ratunkowego czy operatorów miejskiego monitoringu. Najwięcej zgłoszeń pochodziło z dzielnic: Śródmieście (13%), Praga Południe (13%), Mokotów (11%). Z kolei najmniej z dzielnic: Rembertów (1%), Wesoła (1%). Największa liczba zgłoszeń dotyczyła łamania przepisów ruchu drogowego.

Funkcjonariusze pomogli ponad 10 tys. zwierząt - zabłąkanym, chorym lub rannym, co 2,5 minuty odbierali zgłoszenie dotyczące nieprawidłowego parkowania, a osobom bezdomnym dostarczyli ponad 3 tys. porcji ciepłych posiłków. W 2020 roku zwiększyła się skala działań strażników miejskich - podejmowali oni także aktywności związane z ograniczaniem zagrożenia epidemicznego. Łącznie 51 331 działań:

  • kontrola miejsca gromadzenia osób - 39 700
  • środki oddziaływania wychowawczego - 10 749
  • wydanie maseczki - 819
  • mandaty karne - 47
  • wnioski o ukaranie - 16

covid

I fala

Straż miejska w czasie I falii pandemii podejmowała działania prewencyjne w parkach, na skwerach i innych miejscach wypoczynku mieszkańców w celu zapobiegania gromadzeniu się. Każdego dnia działania podejmowało od 50 do 120 patroli, które kontrolowały od 120 do 207 takich miejsc. Liczba patroli skierowanych do działań wyniosła 5 721. Wyemitowano 50 121 komunikatów głosowych o zagrożeniu epidemicznym.

Działaniami kontrolnymi objęto również bulwary warszawskie. Użyto dronów oraz pojazdów, które na co dzień są wykorzystywane przez Oddział Ochrony Środowiska.

Kierując się hasłem ''zostań w domu'' zminimalizowano kontakt mieszkańców ze strażnikami. Ograniczono do niezbędnego minimum wydawanie dyspozycji usunięcia pojazdów z drogi i zmieniono procedury holowania, zawieszono procedury zmierzające do ukarania sprawcy wykroczenia pod jego nieobecność w pojeździe, zdecydowanie ograniczono stosowanie blokad na koła pojazdów. Ponadto ozonowano pojazdy Zarządu Oczyszczania Miasta za pomocą sprzętu będącego na wyposażeniu Straży Miejskiej m.st. Warszawy - wyliczają w raporcie funkcjonariusze.

Podjęto też działania zabezpieczające pracę służb miejskich, związaną z dezynfekcją (ozonowaniem) przestrzeni publicznych (każdorazowo do tego działania kierowano od 4 do 7 patroli). W trakcie różnego rodzaju uroczystości, między innymi związanych z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, funkcjonariusze egzekwowali przestrzeganie obostrzeń sanitarnych.

II fala

W trakcie II fali przeprowadzono działania prewencyjne w okolicach galerii handlowych, na pętlach komunikacji miejskiej oraz w innych miejscach gromadzenia się osób, celem ostrzegania przebywających tam mieszkańców przed gromadzeniem się. Liczba skontrolowanych miejsc wyniosła 19 997, liczba patroli skierowanych do działań wyniosła 4 603. Wyemitowano 29 536 komunikatów głosowych.

Skierowano do środków komunikacji miejskiej patrole, których zadaniem była kontrola przestrzegania obostrzeń sanitarnych. Strażnicy przekazywali maseczki osobom, które nie miały zasłoniętych ust i nosa. Wydano blisko 800 maseczek.

Współpraca z policją

W związku z poleceniami Wojewody Mazowieckiego z dnia 31.03.2020 r. oraz z dnia 13.10.2020 r. straż miejska podjęła ścisłą współpracę z policją. Dotyczyła ona dyslokowania patroli zgodnie ze wskazaniami komendantów rejonowych policji oraz weryfikacji realizacji nakazów, zakazów i obowiązków wynikających z przepisów wprowadzonych w związku z zagrożeniem epidemicznym.

covid

Z raportem podsumowującym zeszły rok pracy strażników miejskich możecie zapoznać się TUTAJ.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie