Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż Miejska podsumowała miniony rok. Blisko pół miliona zgłoszeń w Warszawie. Znamy szczegóły dotyczące interwencji i mandatów karnych

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
W 2021 roku strażnicy nałożyli 4 421 mandatów karnych w związku ze spożywaniem alkoholu w miejscach objętych zakazem.

- Interwencje podejmowane w stosunku do osób nietrzeźwych mają na celu ograniczenie w przestrzeni publicznej zachowań nieobyczajnych lub niebezpiecznych oraz ochronę życia i zdrowia osób znajdujących się w stanie upojenia alkoholowego. Nietrzeźwi przewożeni są do Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych lub do ich miejsca zamieszkania. W uzasadnionych przypadkach wzywane jest pogotowie ratunkowe. Działania podejmowane w tym zakresie odciążają często działania służb medycznych i policji - informują stołeczni strażnicy miejscy w raporcie.

W minionym roku z ulic Warszawy podjęto ogółem 11 711 nietrzeźwych osób, większość z nich, bo aż 90 procent stanowili mężczyźni.

Nietrzeźwi podejmowani byli przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej:

* Z ulic miasta - 66 procent
* Od służb medycznych - 21 procent
* Od policji - 0,1 procent
* Od innych służb - 12,6 procent
W 2021 roku strażnicy nałożyli 4 421 mandatów karnych w związku ze spożywaniem alkoholu w miejscach objętych zakazem. - Interwencje podejmowane w stosunku do osób nietrzeźwych mają na celu ograniczenie w przestrzeni publicznej zachowań nieobyczajnych lub niebezpiecznych oraz ochronę życia i zdrowia osób znajdujących się w stanie upojenia alkoholowego. Nietrzeźwi przewożeni są do Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych lub do ich miejsca zamieszkania. W uzasadnionych przypadkach wzywane jest pogotowie ratunkowe. Działania podejmowane w tym zakresie odciążają często działania służb medycznych i policji - informują stołeczni strażnicy miejscy w raporcie. W minionym roku z ulic Warszawy podjęto ogółem 11 711 nietrzeźwych osób, większość z nich, bo aż 90 procent stanowili mężczyźni. Nietrzeźwi podejmowani byli przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej: * Z ulic miasta - 66 procent * Od służb medycznych - 21 procent * Od policji - 0,1 procent * Od innych służb - 12,6 procent Straż Miejska
Straż Miejska m.st. Warszawy opublikowała raport dotyczący działań przeprowadzonych przez funkcjonariuszy na terenie stolicy w 2021 roku. Dowiadujemy się z niego m.in., z których dzielnic Warszawy otrzymano najwięcej zgłoszeń dotyczących ignorowania przez kierowców przepisów ruchu drogowego, w jakich częściach miasta ujęto najwięcej osób podejrzanych o popełnienie czynów zabronionych oraz ile mandatów karnych nałożono w stolicy w związku ze spożywaniem alkoholu w miejscach objętych zakazem. W raporcie czytamy także o interwencjach związanych z przeciwdziałaniem rozwojowi pandemii, a także z ochroną środowiska i zwierząt. Kliknij w zdjęcie i sprawdź szczegóły dotyczące pracy stołecznych strażników miejskich w minionym roku.

Stołeczna Straż Miejska opublikowała na swojej stronie internetowej obszerny raport dotyczący działań funkcjonariuszy na terenie Warszawy w 2021 roku. Czytamy w nim m.in., że podczas minionych 12 miesięcy operatorzy numeru alarmowego 986 przyjęli blisko pół miliona zgłoszeń. Ponad połowa z nich dotyczyła nieprawidłowości w ruchu drogowym. Sporo interwencji dokonano również w związku z bezpieczeństwem i porządkiem publicznym, ochroną środowiska oraz ochroną zwierząt.

Poniżej publikujemy szczegóły raportu. Kliknij w zdjęcie i dowiedz się więcej na temat działań, interwencji oraz mandatów, wystawianych przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej w minionym roku na terenie Warszawy.

30 lat Straży Miejskiej

2021 rok był szczególny dla stołecznej Straży Miejskiej, minęło bowiem trzydzieści lat od jej powstania.

Dla naszej formacji był to rok jubileuszowy. Świętowaliśmy trzydziestolecie powstania warszawskiej straży miejskiej. Przez tych trzydzieści lat zmieniło się wiele: ustrój Warszawy, ludzie w niej mieszkający i sama straż miejska. Najpierw była to jednostka organizacyjna Związku Dzielnic-Gmin Warszawy i liczyła 120 funkcjonariuszy. Oprócz niej istniały jeszcze straże gminne działające na Białołęce, Targówku i w gminie Centrum. Dopiero w 1999 roku służby zunifikowano w jednolitą straż miejską, która jest teraz największą i najprężniej rozwijającą się strażą w Polsce - mówi Komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Komendant przypomniał, że na działania Straży Miejskiej składają się nie tylko interwencje, które podejmowane są tam, gdzie łamane jest prawo. Misją funkcjonariuszy jest również niesienie pomocy potrzebującym.

Strażnicy codziennie podejmują działania, które wynikają z potrzeb i zgłoszeń warszawiaków, realizują też działania własne, podejmowane na podstawie bieżącej analizy problemów i zagrożeń. Lista ta jest systematycznie aktualizowana. Każdego roku - nie inaczej było w 2021 - największa liczba zgłoszeń pochodzących od mieszkańców dotyczy łamania przepisów ruchu drogowego i zagrożeń w ruchu drogowym - informuje Straż Miejska w raporcie.

Poniżej publikujemy zakres tematyczny działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w najważniejszych obszarach bezpieczeństwa i porządku publicznego:

  • Ochrona spokoju i porządku publicznego
  • Pomoc bezdomnym
  • Przewóz osób nietrzeźwych
  • Ochrona zwierząt
  • Zabezpieczenie imprez masowych
  • Zabezpieczenie miejsc zdarzeń
  • Kontrola ruchu drogowego
  • Kontrola środowiska
  • Konwojowanie przedmiotów wartościowych
  • Działania informacyjno-edukacyjne
  • Zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży

Pełny raport Straży Miejskiej dotyczący działań przeprowadzonych na terenie Warszawy w minionym roku dostępny jest tutaj

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto