Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż miejska: Złomiarze zdewastowali zabytkową kamienicę na Pradze. "Było słychać odgłosy kucia ścian"

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Strażnicy miejscy na gorącym uczynku przyłapali dwóch mężczyzn w wieku 33 i 59 lat, którzy we wtorek 14 lipca postanowili wyrwać ze ścian metalowe wyposażenie kamienicy, by następnie sprzedać je w skupie złomy. - W stolicy, która podczas II wojny światowej została zniszczona, każdy zabytek jest na wagę złota. Niestety wielu ludzi tego nie rozumie - czytamy w sprawozdaniu służb. Szczegóły w artykule poniżej.

Praski zabytek ofiarą złomiarzy

- Kilka minut po godzinie 17 strażnicy miejscy z VI Oddziału Terenowego otrzymali zgłoszenie, że ktoś włamał się do zabytkowej kamienicy przy ul. Strzeleckiej 46. Funkcjonariusze natychmiast podjęli interwencję. Z wnętrza budynku słychać było odgłosy kucia ścian - relacjonuje stołeczna straż miejska.

Funkcjonariusze podążali za dźwiękami, które doprowadziły ich do jednego z mieszkań na drugim piętrze kamienicy, gdzie zastali dwóch mężczyzn. Jeden z nich kuł ścianę, aby wydobyć z niej żeliwną rurę odpływową. Z kolei na klatce schodowej włamywacze zgromadzili już wcześniej zrabowane przedmioty, m.in. ponad stuletnią żeliwną wannę oraz piecyk. Przyłapani na gorącym uczynku przyznali, że chcieli sprzedać swój łup w skupie złomu. - Strażnicy miejscy przekazali ich wezwanemu patrolowi policji. Sprawcy dewastacji odpowiedzą za zniszczenia zabytkowego mienia - wyjaśniają mundurowi.

Straż miejska: Złomiarze zdewastowali zabytkową kamienicę na...

Kamienica przy ul. Strzeleckiej 46 została zbudowana w pierwszych latach XX wieku dla pracowników Fabryki Lamp Towarzystwa Akcyjnego Braci Brünner, która mieściła się przy ul. Szwedzkiej. Po I wojnie światowej budynek przejęła Fabryka Towarzystwa Akcyjnego Produktów Chemicznych Schicht – Lever, która przejęła budynki fabryki lamp. U Schichta, jak mówili mieszkańcy Pragi, produkowano popularne przed wojną kosmetyki, w tym słynne mydło „Jeleń”. proszek do prania „Radion”, który jak głosiła reklama „Sam pierze”, krem „Nivea”, a także spożywczy tłuszcz „Ceres”. Po II wojnie światowej zakłady znacjonalizowano, a ich nazwę zmieniono na „Uroda” (od 1970 r. „Pollena-Uroda”). Kamienica przy Strzeleckiej 46 została wpisana do rejestru zabytków w 2016 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto