Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strefa płatnego parkowania powiększy się o kolejne dzielnice. Ogłoszono przetargi na wykonanie analiz i projektów

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Zarząd Dróg Miejskich planuje powiększanie strefy płatnego parkowania. Drogowcy ogłosili przetargi na wykonanie analiz i projektów dla Saskiej Kępy wraz z okolicami oraz Mokotowa. Jesienią zostaną przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami. Szczegóły poniżej.

Nowe strefy płatnego parkowania w Warszawie

Niedawno warszawscy radni przegłosowali rozszerzenie SPPN o dwie kolejne dzielnice - Żoliborz i Ochotę. Od 6 września strefa, która dziś liczy niecałe 38 tys. miejsc parkingowych, powiększy się o ponad 14 tys. nowych. Na tym jednak się nie skończy - Zarząd Dróg Miejskich rozpoczyna właśnie analizy, dotyczące objęcia strefą płatnego parkowania kilku kolejnych obszarów.

Pierwszym z nich jest Saska Kępa wraz z okolicami. Obszar objęty analizą obejmuje tereny położone na zachód od dawnej rezerwy dla tzw. Trasy Tysiąclecia, a zatem Saską Kępę, Kępę Gocławską i zachodnią część Kamionka. Drugi obszar obejmuje Górny Mokotów (na północ od ul. Madalińskiego) i Dolny Mokotów (ograniczony ulicami Gagarina i Czerniakowską).

Oba te obszary leżą bardzo blisko centrum i są dziś często wykorzystywane do parkowania bez opłat przez kierowców przyjeżdżających z dalszych rejonów miasta i aglomeracji. Równocześnie pracujemy również nad objęciem strefą części Pragi-Północ: okolic pl. Hallera i Szmulowizny, zgodnie z oczekiwaniem mieszkańców wyrażonym w konsultacjach społecznych w 2019 roku - przekazali drogowcy.

sppn

Pierwszym krokiem będzie analiza zachowań parkingowych kierowców. Wykonawca będzie badać, ile pojazdów parkuje na poszczególnych ulicach o różnych porach dnia i nocy, zarówno w dni powszednie jak i w weekendy. Mierzone będzie również to, jak długo i jak często parkują poszczególne pojazdy. Na tej podstawie można będzie ocenić, jaką część aut używają mieszkańcy danego obszaru, a jaką - osoby przyjeżdżające do pracy lub przesiadające się z samochodu do transportu zbiorowego.

Celem strefy płatnego parkowania jest bowiem w pierwszej kolejności ochrona mieszkańców strefy przed napływem aut z zewnętrz. Mieszkańcy strefy dzięki abonamentom mogą parkować bezpłatnie w pobliżu miejsca zamieszkania - tłumaczy ZDM.

Zobaczcie też:

Warszawa stolicą piratów drogowych. Ulica Grójecka rekordowa...

Równocześnie planowana jest inwentaryzacja wszystkich miejsc postojowych. Na jej podstawie zostanie przygotowany projekt organizacji ruchu dla każdej z ulic, zakładający oznakowanie miejsc parkingowych. Projekty te będą konsultowane z mieszkańcami - tak, aby jak najlepiej odpowiadały potrzebom lokalnej społeczności. Konsultacje społeczne w tej sprawie odbędą się jesienią 2021 roku. Ostateczną decyzję o ewentualnym wprowadzeniu strefy płatnego parkowania na kolejnych obszarach podejmie Rada Warszawy.

Zobaczcie też:

Koniec bezkarności piratów drogowych. Ruszyły prace nad inst...

Zobaczcie też:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto