Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci Politechniki Warszawskiej przygotują w 3D protezy rąk dla dzieci

baw
Proteza 3D dla dzieci
Proteza 3D dla dzieci facebook.com/knd3d
Dzięki ich pracy i zaangażowaniu dzieci będą mogły otrzymać uproszczone, tymczasowe protezy 3D. Studenci z Politechniki Warszawskiej dołączyli do międzynarodowego projektu.

Studenci z Koła Naukowego Druku 3D biorą udział w międzynarodowym programie e-NABLE, w którym możliwości druku 3D są wykorzystywane do przygotowywania darmowych protez ręki dla dzieci. Protezy są zawsze przygotowane dla konkretnego dziecka. Robiąc taką protezę można skorzystać z gotowych modeli, które są udostępnione przez e-NABLE, jednak warszawscy studenci podjęli się opracowania własnych modeli. Studenci przygotowali kilka prototypów, które niedługo trafią do dzieci.

– Nie są to modele medyczne, w pełni funkcjonalne – wyjaśnia Ewelina Zaremba. – Mają pomóc w wykonywaniu najprostszych czynności. Kiedy zginamy staw, palce się zaciskają, więc dzieci mogą np. trzymać kubek, kierownicę roweru czy otworzyć drzwi.

Używanie protez 3D ma w przyszłości ułatwić pacjentom przejście na na w pełni funkcjonalną protezę medyczną. DzieTakie rozwiązanie jest znacząco tańsze niż częsta wymiana protez. Dodatkowo, kolorowe, drukowane ręce są dla dzieci atrakcyjne, bo czują się w nich jak superbohaterowie.

„Docelowe protezy są bardzo drogie, a dzieci szybko rosną i trzeba byłoby je często wymieniać. Rozwiązaniem są więc uproszczone protezy tymczasowe, które nie pozwalają dzieciom zapomnieć, jak używa się ręki, a jednocześnie są tańsze. Nie są wyrobami medycznymi, ale są całkowicie bezpieczne. Drukuje je w ramach działalności non-profit sieć wolontariuszy na całym świecie. Dołączyło do nich Koło Naukowe Druku 3D” - tłumaczy dr inż. Michał Kowalik, opiekun koła i kierownik studiów podyplomowych Akademia 3D na Politechnice Warszawskiej, poświęconych projektowaniu i drukowi 3D.

Studenci z Koła Naukowego Druku 3D mają dalsze plany. – Chcemy się zająć konstruowaniem drukarek 3D, ale nie takich zwykłych, które można postawić na biurku, tylko większych, wykorzystujących nowe, ciekawe rozwiązania – opowiada Ewelina Zaremba. – Przymierzamy się też do budowy własnego skanera. Zależy nam, żeby miał zalety, których nie mają inne takie urządzenia. O to właśnie chodzi. Bo po co kopiować coś, co już jest?

Grupę, która działa w Kole tworzą: Ewelina Zaremba, Mikołaj Jankowski, Maciej Kozłowski, Jarosław Krawczyk, Mateusz Maszkowski, Michał Młynarski, Dawid Morawski, Bruno Najder, Michał Nazarczuk, Brian Ndamira, Monika Szleszyńska, Adrianna Tandecka, Paulina Tomaszewska, Hania Tuchowska, Karol Wędrowski i Michał Wołek. Efekty ich prac można na bieżąco obserwować na ich fanpage'u

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto